Աշխարհի ամենահարուստ մարդիկ մեկ շաբաթում կորցրել են 444 մլրդ դոլար
Մոլորակի ամենահարուստ 500 մարդիկ մեկ շաբաթում կորցրել են 444 մլրդ դոլար կորոնավիրուսի տարածման ֆոնին ֆոնդային շուկաների ցուցանիշների զգալի նվազեցման պատճառով: Նման գնահատականներ է հրապարակել Bloomberg գործակալությունը, փոխանցում է News.am։
Գործակալության տվյալներով՝ աշխարհի ամենահարուստ 3 մարդիկ՝ Amazon կորպորացիայի ղեկավար Ջեֆ Բեզոսը, Microsoft-ի համահիմնադիր Բիլ Գեյթսը եւ Louis Vuitton Moet Hennessy ընկերության ֆրանսիական խմբի գործադիր տնօրեն Բեռնար Առնոն, կրել են ամենախոշոր կորուստները: Նրանց կարողությունը միասին վերցրած նվազել է գրեթե 30 մլրդ դոլարով, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
Tesla ընկերության ղեկավար Իլոն Մասկը, որը մոլորակի ամենահարուստ մարդկանց ցուցակում զբաղեցնում է 25-րդ տեղը , մեկ շաբաթում կորցրել է 9 մլրդ դոլար:

Самые богатые люди планеты потеряли за неделю $444 млрд
Суммарное состояние 500 самых богатых людей мира сократилось за неделю на 444 миллиарда долларов США из-за распространения коронавируса, негативно повлиявшего на фондовые рынки, сообщает агентство Блумберг со ссылкой на источники, передает РИА Новости.
Самые большие потери понесли три богатейших человека в мире - глава компании Amazon Джефф Безос, соучредитель корпорации Microsoft Билл Гейтс и президент группы компаний LVMH Бернар Арно. Их суммарное состояние сократилось примерно на 30 миллиардов долларов.
Крупные убытки понес и глава компании Tesla Илон Маск, занимающий 25-е место в списке самых состоятельных людей планеты. За неделю он потерял девять миллиардов долларов в результате падения стоимости акций его компании. Не самой удачной также оказалась неделя для основателя Facebook Марка Цукерберга, потерявшего более 6,5 миллиарда долларов.