Տեղեկատվություն՝ Հայաստան մուտքի և ելքի սահմանափակումների վերաբերյալ
Կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) տարածումը կանխարգելող միջոցառումների արդյունավետության բարձրացման նպատակով ՀՀ կառավարությունը որոշում է ընդունել 2020 թվականի մարտի 16-ից մինչև ապրիլի 14-ը Հայաստանի Հանրապետության տարածքում արտակարգ դրություն սահմանելու մասին:
Սահմանափակվում է այն օտարերկրացիների մուտքը Հայաստան, ովքեր ժամանում են կորոնավիրուսի էպիդեմիկ բարձր ռիսկային երկրներից /տարածքներից/ կամ այցելել են այդ երկրներ /տարածքներ/ Հայաստան ժամանելուց առնվազն 14 օր առաջ: Մարտի 17-ի դրությամբ այդպիսի երկրների ցանկում են Չինաստանը, Իրանը, Կորեայի Հանրապետությունը, Ճապոնիան, Իտալիան, Իսպանիան, Ֆրանսիան, Գերմանիան, Շվեյցարիան, Դանիան, Ավստրիան, Բելգիան, Շվեդիան, Նորվեգիան, Նիդերլանդները, Մեծ Բրիտանիան:
Խնդրում ենք նկատի ունենալ, որ վերը նշված ցանկը ենթակա է փոփոխման:
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների և նրանց ընտանիքների անդամների, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետությունում օրինական հիմքով բնակվելու իրավունք ունեցողանձանց մուտքը Հայաստանի Հանրապետության տարածք թույլ է տրվում առանց սահմանափակումների:
ՀՀ քաղաքացիները չեն կարողանա լքել Հայաստանի տարածքը ցամաքով, բացառությամբ բեռնափոխադրող մեքենաների վարորդները:
Հայաստան ժամանելիս սահմանային անցակետերում ՀՀ քաղաքացիները և օտարերկրացիները անցնելու են ինտենսիվ զննման ընթացակարգեր, և համապատասխան համախտանիշների հայտնաբերման պարագայում տվյալ անձի/անձանց նկատմամբ կիրառվելու հոսպիտալացում, մեկուսացում (ինքնամեկուսացում) և/կամ այլ սահմանափակող միջոցառումներ:
Կորոնավիրուսի համաճարակի բարձր ռիսկային գոտու երկրներից ժամանողների նկատմամբ կիրառվելու են պարտադիր ինքնամեկուսացման կամ հատուկ նախատեսված կարանտինային տարածքներում կարանտինային ռեժիմներ:

Информация об ограничениях на въезд и выезд из Армению
В целях повышения эффективности осуществления превентивных мер по предотвращению распространения коронавирусной инфекции (COVID-19) Правительство Армении приняло решение о введении чрезвычайной ситуации на территории Республики Армения с 16 марта 2020 года с 18:30 до 14 апреля. 17:00 по Ереванскому времени.
Ограничения вводятся на въезд на территорию Республики Армения иностранных граждан, прибывающих из стран с высоким риском эпидемии коронавируса или посетивших эти страны по крайней мере за 14 дней до поездки в Армению. По состоянию на 17 марта в список таких стран входят: Китай, Иран, Республика Корея, Япония, Италия, Испания, Франция, Германия, Швейцария, Дания, Австрия, Бельгия, Швеция, Норвегия, Нидерланды, Великобритания.
Просим принять во внимание, что приведенный выше список может быть пересмотрен.
Гражданам Республики Армения, членам их семей и лицам, обладающим статусом легального резидента разрешается въезд на территорию Республики Армения без каких-либо ограничений.
Граждане Армении не смогут покинуть территорию Армении сухопутным путем, кроме водителей, осуществляющих грузоперевозки.
Граждане Армении и иностранцы, прибывающие в Армению, пройдут интенсивный осмотр на пунктах пограничного контроля Армении. В случае выявления соответствующих симптомов, будут приняты меры по госпитализации, изоляции (самоизоляции) и / или другие ограничительные меры.
Прибывающие из стран с повышенным риском коронавируса будут изолированы в специально отведенных для карантина местах или могут быть подвергнуты обязательной самоизоляции.