Տեղեկատվություն՝ Հայաստան մուտքի և ելքի սահմանափակումների վերաբերյալ
Կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) տարածումը կանխարգելող միջոցառումների արդյունավետության բարձրացման նպատակով ՀՀ կառավարությունը որոշում է ընդունել 2020 թվականի մարտի 16-ից մինչև ապրիլի 14-ը Հայաստանի Հանրապետության տարածքում արտակարգ դրություն սահմանելու մասին:
Սահմանափակվում է այն օտարերկրացիների մուտքը Հայաստան, ովքեր ժամանում են կորոնավիրուսի էպիդեմիկ բարձր ռիսկային երկրներից /տարածքներից/ կամ այցելել են այդ երկրներ /տարածքներ/ Հայաստան ժամանելուց առնվազն 14 օր առաջ: Մարտի 17-ի դրությամբ այդպիսի երկրների ցանկում են Չինաստանը, Իրանը, Կորեայի Հանրապետությունը, Ճապոնիան, Իտալիան, Իսպանիան, Ֆրանսիան, Գերմանիան, Շվեյցարիան, Դանիան, Ավստրիան, Բելգիան, Շվեդիան, Նորվեգիան, Նիդերլանդները, Մեծ Բրիտանիան:
Խնդրում ենք նկատի ունենալ, որ վերը նշված ցանկը ենթակա է փոփոխման:
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների և նրանց ընտանիքների անդամների, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետությունում օրինական հիմքով բնակվելու իրավունք ունեցողանձանց մուտքը Հայաստանի Հանրապետության տարածք թույլ է տրվում առանց սահմանափակումների:
ՀՀ քաղաքացիները չեն կարողանա լքել Հայաստանի տարածքը ցամաքով, բացառությամբ բեռնափոխադրող մեքենաների վարորդները:
Հայաստան ժամանելիս սահմանային անցակետերում ՀՀ քաղաքացիները և օտարերկրացիները անցնելու են ինտենսիվ զննման ընթացակարգեր, և համապատասխան համախտանիշների հայտնաբերման պարագայում տվյալ անձի/անձանց նկատմամբ կիրառվելու հոսպիտալացում, մեկուսացում (ինքնամեկուսացում) և/կամ այլ սահմանափակող միջոցառումներ:
Կորոնավիրուսի համաճարակի բարձր ռիսկային գոտու երկրներից ժամանողների նկատմամբ կիրառվելու են պարտադիր ինքնամեկուսացման կամ հատուկ նախատեսված կարանտինային տարածքներում կարանտինային ռեժիմներ:

Information Regarding Travel Restrictions to and from Armenia
In order to increase effective implementation of preventive measures against the spread of Coronavirus Disease (COVID-19), the Government of Armenia adopted Decision on Declaring State of Emergency in the territory of the Republic of Armenia effective from 16 March 2020, 18:30 (EVN time) until 14 April, 17:00 (EVN time).
Restrictions are imposed on entry to the territory of the Republic of Armenia for foreign nationals traveling from coronavirus outbreak high risk countries or visiting them 14 days prior to travel to Armenia. As of 17 March the list of such countries includes: China, Iran, Republic of Korea, Japan, Italy, Spain, France, Germany, Switzerland, Denmark, Austria, Belgium, Sweden, Norway, Netherlands, United Kingdom.
Please note that the above list is subject to revision
Citizens of the Republic of Armenia, their family members and legal residency status holders are permitted to enter the territory of the Republic of Armenia without restrictions.
Citizens of the Republic of Armenia will not be able to leave the territory of the Republic of Armenia by land, except for cargo transport drivers.
Citizens of Armenia and foreign nationals traveling to Armenia will undergo intensive checking procedures at Armenian border checkpoints. In case relevant symptoms are identified, hospitalization, isolation (self-isolation) and/or other restrictive measures will be carried out.
All persons traveling from coronavirus outbreak high risk countries will be transferred to specially designated quarantine locations or may be subjected to mandatory self-isolation.