Առաջարկները շարունակաբար ներկայացվում են ՀՀ կառավարությանը. Սերժ Սարգսյանի գրասենյակը հայտարարություն է տարածել
ՀՀ երրորդ նախագահ, ՀՀԿ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ՀՀԿ կենտրոնական գրասենյակից ժամանակակից կապի միջոցներով ամենօրյա շփման մեջ է իր գլխավորած քաղաքական ուժի ղեկավար կազմի, կառույցների պատասխանատուների և համակիրների հետ, ըստ անհրաժեշտության հանդիպումներ է ունենում և ուշի-ուշով հետևում կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով աշխարհում տեղի ունեցող զարգացումներին և այդ տեսանկյունից` ներհայաստանյան իրավիճակին: Այս մասին նշվում է ՀՀ երրորդ նախագահի գրասենյակի տարածած հայտարարությունում:
«Սերժ Սարգսյանի առաջարկով «Լույս» մշակութային, գիտական, կրթական հիմնադրամը և տարբեր ոլորտներում պետական կառավարման փորձ ու գիտելիք ունեցող՝ կուսակցության անդամները, մասնագետները վերլուծում և առաջարկներ են մշակում ստեղծված իրավիճակում պետական պաշտպանության, անվտանգության, տնտեսական ոլորտի, կրթության, առողջապահության, սոցիալական ապահովության և այլ ոլորտներում ճգնաժամային արդյունավետ կառավարման, կարճաժամկետ և երկարաժամկետ ռազմավարությունների իրագործման ուղղությամբ` հաշվի առնելով աշխարհում օրեցօր փոփոխվող միտումները` առաջացող նոր ռիսկերը, մարտահրավերներն ու հնարավորությունները:
Այդ առաջարկները շարունակաբար ներկայացվում են ՀՀ կառավարությանը` երկիրը ստեղծված բարդ իրավիճակից հնարավորինս անցնցում և անվտանգ դուրս բերելու, կարող բոլոր ուժերին համախմբելու մղումով:
ՀՀ երրորդ նախագահը վստահ է, որ ՀՀ բոլոր հասարակական, քաղաքական ուժերը, անհատները, սփյուռքում գործող կառույցները և մեր հայրենակիցները ստեղծված իրավիճակում պետք է գործեն համազգային կոնսոլիդացիայի սկզբունքով` ի շահ Հայաստանի, նրա քաղաքացիների և ողջ հայ ժողովրդի»,- նշված է հայտարարությունում:

Действовать по принципу общенациональной консолидации: третий президент Армении следит за происходящими из-за коронавируса развитиями
Третий президент Армении, председатель Республиканской партии Армении Серж Саргсян, используя средства современной связи, ежедневно общается из центрального офиса РПА с руководящим составом возглавляемой им политической силы, ответственными структур и сторонниками, а при необходимости проводит встречи и внимательно следит за происходящими в мире развитиями из-за пандемии коронавируса и ситуацией внутри Армении. Как передает Aysor.am, об этом сообщает офис третьего президента Армении.
По предложению Сержа Саргсяна, культурный, научный, образовательный фонд "Луйс" и члены партии, имеющие опыт и знания государственного управления в различных сферах, анализируют ситуацию и разрабатывают предложения для эффективного кризисного управления в сфере государственной обороны, безопасности, экономики, образования, здравоохранения, социального обеспечения и других отраслях, а также реализации краткосрочных и долгосрочных стратегий, с учетом ежедневно меняющихся тенденций в мире, создающих новые риски, вызовы и возможности.
Эти предложения постоянно представляются правительству Армении, чтобы вывести из создавшейся сложной ситуации страну по возможности без потрясений и безопасно, со стремлением консолидировать все действенные силы.
Третий президент Армении уверен, что в сложившейся ситуации все общественные, политические силы, деятели Армении, действующие в диаспоре структуры и наши соотечественники должны действовать по принципу общенациональной консолидации, во благо Армении, ее граждан и всего армянского народа.