ԱՄՆ կառավարությունը վերացրեց Արցախին տրամադրվող օգնությունը
Չնայած վերջին ամիսներին հայկական լոբբիստական կազմակերպությունների և Կոնգրեսականների կողմից ձեռնարկված ակտիվ ջանքերին՝ չհաջողվեց Արցախի համար պահպանել ԱՄՆ կողմից տրամադրվող ուղիղ օգնությունը, հայտնում են Ամերիկյան հետազոտությունների հայկական կենտրոնից, փոխանցում է Aysor.am:
«Թրամփի վարչակազմը որոշում կայացրեց կրճատել Արցախում իրականացվող ականազերծման ծրագիրը:
Ամերիկյան հետազոտությունների հայկական կենտրոնը բազմիցս ներկայացրել էր Ադրբեջանի իշխանությունների ակտիվ աշխատանքն, այդ թվում՝ ծախսած գումարներն ԱՄՆ անվտանգության խորհրդում իրենց շահերն առաջ մղելու նպատակով։ Հենց ԱՄՆ ազգային անվտանգության խորհուրդն էր որոշելու այս ծրագրի ապագան։
Նշենք, որ ԱՄՆ-ն Հայաստանից զատ միակ պետությունն էր, որ ուղիղ ֆինանսական օգնություն էր տրամադրում Արցախին՝ առանց ճանաչելու այդ պետության անկախությունը», - նշված է տարածված հաղորդագրությունում։

Правительство США отменило помощь Арцаху
Несмотря на активные усилия армянских лоббистских организаций и конгрессменов в последние месяцы, так и не удалось сохранить прямую помощь, предоставляемую США Арцаху, сообщает Армянский центр американских исследований, передает Aysor.am.
"Администрация Трампа приняла решение сократить реализуемые в Арцахе программы разминирования.
Армянский центр американских исследований неоднократно представлял активную работу азербайджанских властей, в том числе потраченные деньги в Совете Безопасности США с целью продвижения своих интересов. Именно Совет национальной безопасности США определит будущее этой программы.
Следует отметить, что Соединенные Штаты были единственным государством, кроме Армении, которое предоставляло прямую финансовую помощь Арцаху без признания независимости этого государства", - говорится в заявлении центра.