Վրաստանը խստացրել է մուտքի կանոնները բեռնափոխադրումների համար
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը տեղեկացնում է բեռնափոխադրում իրականացնող տնտեսվարողներին Վրաստանում ուժի մեջ մտած նոր ընթացակարգերի վերաբերյալ:
Վրաստանի վարչապետի գլխավորությամբ գործող միջգերատեսչական համակարգող խորհրդի որոշման համաձայն՝ Ֆինանսների նախարարության եկամուտների ծառայության մաքսային անցակետերում ուժեղացվել է բեռնատար մեքենաների՝ այլ երկրների քաղաքացի հանդիսացող վարորդների նկատմամբ վերահսկողությունը, որոնք վերջին 14 օրերի ընթացքում եղել են նոր կորոնավիրուսի տարածման բարձր ռիսկայնություն ունեցող երկրներում (Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետություն, Հարավային Կորեա, Իտալիա, Իրանի Իսլամական Հանրապետություն, Ավստրիա, Ֆրանսիա, Գերմանիա, Իսպանիա, Շվեյցարիա, Նորվեգիա, Դանիա):
Բեռնատարի՝ օտարերկրյա պետության քաղաքացի հանդիսացող վարորդը, ով նախքան Վրաստանի սահման ժամանելը եղել է ռիսկի բարձր աստիճան ունեցող երկրում, անցնում է հետևյալ ընթացակարգերով․
Վրաստան տարածքով տարանցիկ բեռնափոխադրում իրականացնող տրանսպորտային միջոցը, որի վարորդը Վրաստանի քաղաքացի չէ, ենթակա է անցակետից անցակետ պարտադիր ուղեկցման՝ տարանցիկ բեռնափոխադրում իրականացնելու ողջ ընթացքում։
Ինչ վերաբերում է Վրաստանի տարածք բեռների ներմուծմանը (ոչ տարանցիկ), ապա իրականացվում են հետևյալ ընթացակարգերը. այն բեռնատարները, որոնք վերջին 14-օրվա ընթացքում եղել են նոր կորոնավիրուսի տարածման բարձր ռիսկայնություն ունեցող երկրներներում (Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության կողմից բարձր ռիսկային գոտի ճանաչված) և ապրանքներ են ներմուծում Վրաստան, ապա Վրաստան մուտք գործելու պահին․
1․ բեռնատարի վարորդին կփոխարինի ռիսկային խմբի երկրների հետ կապ չունեցող ֆիզիկական անձ (ներառյալ կորոնավիրուսի փոխանցման տարածքներից), և այդ ընթացակարգը պետք է համապատասխանի հետևյալ պայմաններին.
Ա) մաքսային մարմնի լիազորված անձի հսկողության ներքո կկատարվի բեռնատար մեքենայի համապատասխան ախտահանում,
Բ) բեռնատար մեքենայի վարորդը (այն անձը, ով մեքենան վարել է մինչև Վրաստանի մաքսային սահման հասնելը) պետք է ետ վերադարձվի (այլ պետության քաղաքացին) կամ, կլինիկական վիճակից ելնելով, ենթարկվի կարանտինի/բժշկական հաստատություն տեղափոխման,
Գ) կամ տեղի է ունենում բեռնատար մեքենայի քարշակի փոխարինում։ Փոխարինվում է այնպիսի քարշակով, որը չի եղել ռիսկային գոտում: Միևնույն ժամանակ, մաքսային մարմնի լիազորված անձի հսկողության ներքո կկատարվի բեռնատարի կցորդիչի (прицеп) համապատասխան ախտահանում, իսկ մյուս քարշակը ետ կուղարկվի (քարշակը, որն օգտագործվել է մինչև Վրաստանի մաքսային տարածք բեռի տեղափոխման համար):
2. Եթե վարորդը չի կարող փոխարինվել մեկ այլ վարորդով, ապա տրանսպորտային միջոցը տեղափոխվում է մոտակա մաքսային հսկողության գոտի, և ապրանքը բեռնվում է մեկ այլ մեքենայի մեջ։
Ինչ վերաբերում է այլ երկրներից ժամանած վարորդներին (օրինակ Հայաստանից), որը վերջին 14 օրվա ընթացքում չի գտնվել ռիկսային գոտի համարվող երկրներում, ապա մաքսային հսկողության կետում նրանք անցնում են սանիտարա-կարանտինային հսկողության ընթացակարգեր (բժշկական պատմության մանրամասն հավաքագրում, միջազգային առողջապահական կանոններին համապատասխան զննում, ներառյալ՝ ջերմազննում (Termoscreening) և այլն)։
Հիմնվելով համաճարակաբանի կողմից իրականացված ստուգման արդյունքների վրա՝ եթե վարորդն ունի բարձր ջերմություն և/կամ այլ կասկածելի ախտանշաններ, ապա այս դեպքում վարորդը ետ է վերադառնում (բացառությամբ Վրաստանի քաղաքացիների), իսկ բեռի հետ կապված կարող են իրականացվել վերոնշյալ ընթացակարգերը։
Վրաստանի քաղաքացիների մոտ ախտանշանների առկայության պարագայում, վարորդը հետագա զննություն անցնելու նպատակով պետք է տեղափոխվի համապատասխան բժշկական հաստատություն։

Грузия ужесточила надзор за грузовиками, следующими по ее территории
Министерство экономики Республики Армения извещает осуществляющих грузоперевозки хозяйствующих субъектов об изменении процедур грузоперевозок на территории Грузии.
Согласно решению межведомственного координационного совета, возглавляемого премьер-министром Грузии, в таможенных пунктах Службы по доходам министерства финансов Грузии усилен контроль над водителями грузовых автомобилей, являющимися гражданами других стран, которые в течение последних 14 дней побывали в странах повышенного риска распространения нового коронавируса (Китайская Народная Республика, Южная Корея, Италия, Исламская Республика Иран, Австрия, Франция, Германия, Испания, Швейцария, Норвегия, Дания).
Водитель грузовика, являющийся гражданином иностранного государства, который находился в стране повышенного риска до прибытия на границу Грузии, должен пройти следующие процедуры.
Транспортное средство, перевозящее грузы через территорию Грузии, водитель которого не является гражданином Грузии, на всем протяжении транзитной грузоперевозки будет передвигаться с сопровождением до пункта назначения на КПП.
Что касается ввоза (не транзитных) товаров на территорию Грузии, то применяются следующие процедуры:
те грузовики, которые в течение последних 14 дне йпобывали в странах высокого риска распространения нового коронавируса (которые признаны Всемирной организацией здравоохранения зоной высокого риска) и импортируют товары в Грузию, то при въезде в Грузию;
1․водителя грузовика сменит физическое лицо, не имеющее связи со странами, входящими в группу риска (в том числе с зоной передачи коронавируса), и эта процедура должна соответствовать следующим условиям:
A)  будет произведена надлежащая дезинфекция грузового автомобиля под контролем уполномоченного лица таможенного органа;
Б) водитель грузовика (лицо, которое управляло транспортным средством до достижения таможенной границы Грузии), должен вернуться в страну, из которой прибыл (гражданин другого государства) или, в зависимости от клинических обстоятельств, доставлен в карантинное/ медицинское учреждение;
В) грузовой тягач должен быть заменен таким тягачом, который не побывал в зоне риска. В то же время, под контролем уполномоченного лица таможенного органа будет произведена надлежащая дезинфекция прицепа, а другой прицеп (который был использован для перевозки грузов до таможенной территории Грузии) будет отправлен обратно.
2. Если водитель не может быть заменен другим, то транспортное средство доедет до КПП и там груз будет перегружен в другую машину.
Что касается водителей, прибывающих из других стран (например, из Армении), которые в течение последних 14 дней не побывали в странах повышенного риска, то в пункте таможенного контроля они проходят процедуру санитарно-карантинного контроля (подробная медицинская история, проверка в соответствии с международными правилами здравоохранения, в том числе - проверка на наличие повышенной температуры (Termoscreening), ит.д.).
Если на основании результатов эпидемиологической проверки выяснится, что у водителя имеется повышенная температура и/ или имеются подозрительные симптомы, в этом случае его вернут в страну прибытия (за исключением граждан Грузии), а сам груз пройдет вышеизложенные процедуры.
В случае выявления симптомов у граждан Грузии водитель должен быть доставлен в соответствующее медицинское учреждение для дальнейшего обследования.
Водители, состояние здоровья которых будет удовлетворительным, смогут беспрепятственно передвигаться.