Նոր մեխանիզմներ կներդնենք, որոնք թույլ կտան քաղաքացիների տեղաշարժը հնարավորինս սահմանափակել․ Տիգրան Ավինյան
Մարտի 24-ին ՀՀ պարետ Տիգրան Ավինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել պարետատան հերթական նիստը։
«Բարև ձեզ, հարգելի՛ գործընկերներ,
Ինչպես տեղյակ եք, այսօր քննարկելու ենք որոշ տնտեսական գործունեության տեսակների սահմանափակումներ, որոնց մասին արդեն իսկ երեկ հայտարարեց վարչապետը: Այսօր այս քննարկումից հետո հստակ ցանկը կհրապարակվի:
Ուզում եմ տեղեկացնել, որ յոթ օրվա ընթացքում միայն առաջնային անհրաժեշտության տեսակի ծառայությունները, խանութները ու դեղատները պետք է աշխատեն: Ուզում եմ նաև տեղեկացնել, որ ընդհանուր առմամբ մեր կողմից կիրառվող միջոցառումները մինչ այս փուլը եղել են արդյունավետ և յոթ օրվա ավելի խիստ ռեժիմին անցում կատարելու նպատակը լինելու է վերահսկելիությունը շարունակել պահել և շարունակել զարգացնել այն գործիքակազմը, որը մեզ թույլ կտա վարակի շղթաները հայտնաբերել ու կանխարգելել:
Հետևապես նաև ուզում եմ տեղեկացնել, որ տարածվելու են տեղաշարժի սահմանափակումներ ՀՀ քաղաքացիների համար և մենք յոթ օրվա ընթացքում պետք է հնարավորինս փորձենք պահպանել ինքնամեկուսացման ռեժիմը: Այդ իսկ պատճառով, այս ցանկի հրապարակումից հետո մենք նոր մեխանիզմներ կներդնենք, որոնք մեզ թույլ կտան Հայաստանի Հանրապետությունով քաղաքացիների տեղաշարժը հնարավորինս սահմանափակել և մեր քաղաքացիներին կոչ կանենք մնալ ինքնամեկուսացված, որպեսզի մենք ունենանք ժամանակ արդիականացնելու մեր գործիքակազմը և շարունակելու արդյունավետ պայքարը կորոնավիրուսի դեմ»:
Նիստի մասնակիցները մանրամասնորեն քննարկել են տնտեսական գործունեության սահմանափակումներին, կանխարգելիչ շարունակական քայլերին ու առաջիկա անելիքներին վերաբերող հարցեր:

Внедрим новые механизмы, которые позволят ограничить передвижение граждан: Авинян
Под председательством коменданта Республики Армения Тиграна Авиняна 24 марта состоялось очередное заседание комендатуры.
Тигран Авинян отметил:
“Здравствуйте, уважаемые коллеги,
Как вы знаете, сегодня мы обсудим ограничения на некоторые виды экономической деятельности, о которых вчера заявил премьер-министр. Сегодня после этого обсуждения будет опубликован четкий перечень.
Я хочу сообщить, что в течение семи дней должны работать только услуги и магазины первой необходимости, а также аптеки. Хочу также сообщить, что, в целом, применяемые нами до этого этапа меры были эффективными, и переход к более строгому режиму на семь дней нацелен на продолжение контроля и развитие инструментария, который нам позволит обнаружить и предотвратить цепочки инфекции.
Также хочу сообщить, что для граждан Республики Армения будут введены ограничения на передвижение, и мы должны постараться максимально сохранять режим самоизоляции в течение семи дней. Именно по этой причине, после публикации этого перечня, мы внедрим новые механизмы, которые позволят нам по возможности ограничить передвижения граждан Армении, и обратимся к нашим гражданам с призывом оставаться в самоизоляции, чтобы у нас было время для модернизации наших инструментов и продолжения эффективной борьбы с коронавирусом”.
Участники заседания детально обсудили вопросы, касающиеся ограничений экономической деятельности, последовательных превентивных шагов и предстоящих задач.