Արցախի համապետական ընտրություններին ներկա կլինեն 963 դիտորդ և ԶԼՄ 231 ներկայացուցիչ
Արցախի Հանրապետության նախագահի և Ազգային ժողովի համապետական ընտրություններում դիտորդական առաքելություն իրականացնելու և ընտրությունների ընթացքը լուսաբանելու համար Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովում հավատարմագրվել է 963 դիտորդ և ԶԼՄ 231 ներկայացուցիչ։ «Արմենպրես»ի փոխանցմամբ` այս մասին մարտի 30-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց ԼՂՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Սրբուհի Արզումանյանը։
«Արցախի համապետական ընտրություններում դիտորդական առաքելություն իրականացնելու համար ԿԸՀ–ում հավատարգմագրվել է 963 դիտորդ, ընտրությունները լուսաբանելու համար հավատարմագրվել է զանգվածային լրատվության միջոցների 231 ներկայացուցիչ»,– ասաց Արզումանյանը։
ԿԸՀ նախագահը նշեց, որ կորոնավիրուսի համավարակի առաջացրած խնդիրներով պայմանավորված՝ առաջին անգամ Արցախի ընտրություններին դիտորդական առաքելություն իրականացնելու և ընտրությունները լուսաբանելու հնարավորություն չեն ունենա միջազգային կազմակերպությունների և օտարերկրյա լրատվամիջոցների ներկայացուցիչները։
«Առաջին անգամ է, որ պայմանավորված կորոնավիրուսով, Արցախի Հանրապետությունում իրենց մասնակցությամբ ընտրությունները պատվելու և միջազգային դիտորդական առաքելություն իրականացնելու հրավեր ստացած 38 երկրից 140 դիտորդներ և 40 ԶԼՄ ներկայացուցիչ հնարավորություն չունեն ներկա գտնվելու այս ընտրություններին»,– նշեց Սրբուհի Արզումանյանը։

На общегосударственных выборах в Арцахе будут присутствовать 963 наблюдателя и 231 представитель СМИ
Для осуществления наблюдательской миссии на общегосударственных выборах президента Республики Арцах и в Национальное Собранив и освещения хода выборов в Центральной избирательной комиссии аккредитованы 963 наблюдателя и 231 представитель СМИ. Как передает "Арменпресс", об этом на пресс-конференции 30 марта сказала председатель ЦИК Республики Арцах Србуи Арзуманян.
"Для осуществления наблюдательской миссии на общегосударственных выборах в Арцахе в ЦИК аккредитовано 963 наблюдателя, для освещения выборов аккредитован 231 представитель средств массовой информации", - сказала Арзуманян.
Председатель ЦИК отметила, что в связи с проблемами, возникшими в ходе борьбы с коронавирусом, впервые не смогут осуществлять наблюдательскую миссию на выборах в Арцахе и освещать выборы представители международных организаций и иностранных СМИ.
"Впервые в связи с коронавирусом 140 наблюдателей и 40 представителей СМИ из 38 стран, получивших приглашение для проведения международных наблюдательских миссий, не имеют возможности присутствовать на этих выборах", - отметила Србуи Арзуманян.