ԱԺ-ն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց անձնական տվյալների պաշտպանության, հաղորդակցության ազատության և գաղտնիության իրավունքներին միջամտելու նախագիծը
ՀՀ ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց կառավարության կողմից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը, որով համաճարակի հետևանքով առաջացած արտակարգ դրության ժամանակ մարդկանց անձնական տվյալների պաշտպանության, մասնավոր և ընտանեկան կյանքի անձեռնմխելիության, հաղորդակցության ազատության, գաղտնիության իրավունքներին միջամտություն իրականացնելու հնարավորություն է տրվում:
«Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին և «Էլեկտրոնային հաղորդակցության մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին օրենքների նախագծերի փաթեթը ԱԺ մարտի 30-ի արտահերթ նիստում ստացավ 57 կողմ, 24 դեմ և 1 ձեռնպահ ձայն, հայտնում է «Արմենպրես»-ը:
Առաջարկվում է նախատեսել, որ արտակարգ դրության ժամանակ, եթե արտակարգ դրությունը համարաճարակի հետևանքով առաջացած արտակարգ իրավիճակով է պայամանավորված, կարող է միջամտություն իրականացվել նաև անձնական տվյալների պաշտպանության, մասնավոր և ընտանեկան կյանքի անձեռնմխելիության, հաղորդակցության ազատության, գաղտնիության իրավունքներին: ՀՀ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը նախագիծը ներկայացնելիս անդրադառնալով նրան, թե ինչ տեղեկություններ են հավաքվելու, նշել էր՝ մասնավորապես հանրային էլեկտրոնային հաղորդակցության ծառայություններ ստացող հաճախորդների կողմից օգտագործված ծառայության վայրը պարզելու համար անհրաժեշտ տվյալներ կամ, այլ կերպ ասած, հաճախորդի տեղորոշումը: Հաճախորդի հեռախոսահամարի հետ ուղիղ կամ անուղղակի (միջնորդավորված) կապ ունեցած հեռախոսահամարները, հեռախոսային խոսակցությունն սկսելու ամսաթիվը, սկիզբը եւ ավարտը պարզելու համար անհրաժեշտ տվյալներ, իսկ հեռախոսային զանգի վերահասցեագրման կամ փոխանցման դեպքում, այն հեռախոսահամարի վերաբերյալ տվյալներ, որին փոխանցվել է զանգը: Նույն համակարգում ամփոփվելու են նաև բժշկական գաղտնիք համարվող տեղեկություններ՝ անձանց վարակումը ստուգելու նպատակով հավաքագրված տվյալների, անձի հետազոտություն անցելու մասին տվյալների մասին:
Փաթեթով մասնավորապես առաջարկվում է կորոնավիրուսով վարակված անձանց կոնտակտավորներին հայտնաբերելու համար այդ անձի հետ հեռախոսով շփված անձանց շրջանակը բացահայտելու մեխանիզմ ներդնել:

Парламент Армении принял в первом чтении проект о вмешательстве в права на защиту персональных данных, свободу и конфиденциальность связи
Парламент Армении принял в первом чтении пакет законопроектов о внесении поправок в законы "О правовом режиме чрезвычайного положения" и "Об электронной связи" соотношением голосов 57 "за", 24 "против" и 1 "воздержался", передает Aysor.am.
Руководитель фракции "Мой шаг" Лилит Макунц заявила, что фракция проголосует за проект и представит предложения во втором чтении.
Депутат Арман Бабаджанян отметил, что говорил по телефону на эту тему с омбудсменом Армении, который заявил, что у него есть серьезные оговорки и несогласия по поводу данного законопроекта. Арман Бабаджанян отметил, что проголосует против законопроекта.
Фракции "Процветающая Армения" и "Светлая Армения" заявили во время обсуждения, что проголосуют против представленного проекта.
Согласно законопроекту предполагается осуществить в случае необходимости во время режима чрезвычайного положения вмешательство в права на защиту персональных данных граждан, неприкосновенность частной и семейной жизни, свободу и конфиденциальность связи.
В проекте предусматривается сбор необходимой информации для выяснения места услуги, используемой клиентами, которым предоставляется услуги электронных средств связи.
Собираются также данные о номерах телефонов, которые имеют прямую или косвенную (опосредованную) связь с номером телефона клиента, необходимых данных о дате, начале и конце телефонных разговоров, а в случае переадресации или передачи телефонного звонка, данные о том телефонном номере, на который передан звонок.
При предоставлении данных оператором общественной сети электронной связи запрещается контроль любого типа над переданным по электронным средствам связи содержанием, в том числе передача телефонного разговора и звукового сообщения, запись или закрепление их содержания другим способом.
Обработка данных проводится исключительно до прекращения, устранения или режима чрезвычайного положения или окончания соответствующего мероприятия.
Согласно проекту, переданные или обработанные данные не идентифицируются, а идентифицированные данные уничтожаются после окончания режима чрезвычайного положения в порядке и сроки, установленные решением правительства Армении о введении чрезвычайного положения.
Во всех случаях идентифицированные данные должны быть уничтожены не позднее, чем через месяц после окончания режима чрезвычайного положения.