Թուրքիայի ԱԳՆ հայտարարությունը Անկարայի կողմնակալ դիրքորոշման հերթական օրինակն է․ Արցախի ԱԳՆ
Թուրքիայի ԱԳՆ հայտարարությունը՝ Արցախի Հանրապետությունում կայանալիք նախագահական և խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ, Անկարայի կողմնակալ և ապակառուցողական դիրքորոշման հերթական օրինակն է: Այս մասին ասվում է ԱԳՆ-ի մեկնաբանությունում՝ կապված Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարության հայտարարության հետ այն մասին, որ Արցախի Հանրապետությունում նախագահական և խորհրդարանական ընտրությունները խախտում են Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը և խաթարում են ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ջանքերը։
«Այս հարցում Թուրքիայի կարծիքը լիովին համընկնում է Ադրբեջանի տեսակետի հետ: Անվերապահորեն սատարելով Ադրբեջանին և հանդես գալով հայտարարություններով, որոնք խաթարում են միջազգային միջնորդների ջանքերը՝ թուրքական կողմը լուրջ վնաս է հասցնում ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացին։
Անկարայի մոտեցումներն ակնհայտ կերպով հակասում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների դիրքորոշմանը, որոնք միջազգային հանրության կողմից օժտված են ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում միջնորդական առաքելություն իրականացնելու մանդատով։
Արցախի Հանրապետությունում 2012 և 2015 թվականների ընտրությունների վերաբերյալ իրենց հայտարարություններում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն ընդունում են «անհրաժեշտությունն առ այն, որ Լեռնային Ղարաբաղի դե ֆակտո իշխանությունները ձգտում են ժողովրդավարական ընթացակարգերով կազմակերպել իրենց ժողովրդի հանրային կյանքը», ինչպես նաև ճանաչել են «Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դերը՝ իրենց ապագան որոշելու հարցում»:
Ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության հարցում Անկարայի ապակառուցողական քաղաքականությունը ևս մեկ անգամ հաստատում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին Թուրքիայի անդամակցության բացարձակ աննպատակահարմարությունը», - ասվում է Արցախի ԱԳՆ մեկնաբանության մեջ:

Artsakh MFA: the Statement of the MFA of Turkey Another Example of Ankara’s Biased Position
he ministry of foreign affairs of Artsakh commented on the statement of the Turkish foreign ministry regarding the general elections in Artsakh. The comment reads as follow:
Question: How would you comment on the statement by the Foreign Ministry of Turkey that the presidential and parliamentary elections in the Republic of Artsakh violate the territorial integrity of Azerbaijan and undermine the efforts on the peaceful settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict?
Answer: The statement by the Foreign Ministry of Turkey on the presidential and parliamentary elections in the Republic of Artsakh (Nagorno Karabakh Republic) is another example of the biased and destructive position of Ankara.
Turkey’s opinion on this issue fully coincides with the viewpoint of Azerbaijan. By unconditionally supporting Azerbaijan and making statements that undermine efforts of the international mediators, the Turkish side causes serious damage to the peace process on the Azerbaijan-Karabakh conflict settlement.
Ankara’s stance obviously contradicts the position of the OSCE Minsk Group Co-Chairmen who are mandated by the international community for implementing a mediation mission on the settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict. The OSCE Minsk Group Co-Chairmen noted in their statements on the elections in the Republic of Artsakh in 2012 and 2015, that they “acknowledge the need for the de facto authorities in Nagorno Karabakh to try to organize democratically the public life of their population with such a procedure”, as well as “recognize the role of the people of Nagorno Karabakh in deciding their future”.
Ankara’s destructive policy on the issue of the Azerbaijan-Karabakh conflict once again reaffirms the absolute inexpediency of Turkey’s membership in the OSCE Minsk Group.