Իռլանդիայի վարչապետը որպես բժիշկ կաշխատի՝ օգնելու կորոնավիրուսի դեմ պայքարում․ Guardian
Իռլանդիայի վարչապետ Լեո Վարադկարը շաբաթական մեկ օր որպես բժիշկ կաշխատի, որպեսզի օգնի Ազգային սանիտարական ծառայությանը կորոնավիրուսի համավարակի դեմ պայքարում: Այս մասին հայտնում է Guardian-ն՝ Իռլանդիայի կառավարության պաշտոնական ներկայացուցչին հղումով:
Իռլանդիայի կառավարությունից հայտնել են, որ վարչապետը մարտին վերադարձել է բժշկական գրանցամատյան՝ բժշկական գործունեություն իրականացնելու իրավունք ունեցող բժիշկների պաշտոնական ցուցակ: «Վարչապետը շաբաթական մեկ անգամ կզբաղվի բժշկական գործունեությամբ՝ իր ունեցած որակավորմանը համապատասխան»,- նշել է կառավարության ներկայացուցիչը։
Վարադկարը թերապևտի դիպլոմը ստացել է 2010 թվականին, իսկ երեք տարի անց նա դուրս է եկել բժշկական ռեեստրից, քանի որ մտել է քաղաքականության մեջ։

Из-за коронавируса премьер Ирландии будет работать врачом (РБК)
Премьер-министр Ирландии Лео Варадкар будет раз в неделю работать врачом, чтобы помочь Национальной санитарной службе (HSE) в борьбе с распространением коронавирусной инфекции COVID-19. Об этом, как передает РБК, сообщает The Guardian со ссылкой на официального представителя ирландского правительства.
По словам собеседника газеты, Варадкар в марте вернулся в медицинский реестр -официальный список медиков, которые имеют право практики. "Он предложил свои услуги HSE на одну смену в неделю в областях, которые входят в его сферу компетенций", - рассказал представитель правительства.
До того как заняться политикой, Варадкар изучал медицину и в течение семи лет работал врачом. В 2010 году он получил диплом общей практики. Спустя три года Варадкар вышел из медицинского реестра.