Կորոնավիրուսի տարածման կանխարգելման շրջանակում Հայաստան է ժամանել ՌԴ ԶՈՒ մասնագետների թիմը. ՊՆ խոսնակ
Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության զինված ուժերի երկկողմ փոխհամագործակցության շրջանակներում, ՀՀ և ՌԴ պաշտպանության նախարարներ Դավիթ Տոնոյանի և Սերգեյ Շոյգուի միջև ձեռքբերված պայմանավորվածության համաձայն՝ նոր կորոնավիրուսային վարակի տարածման կանխարգելման և հակահամաճարակային միջոցառումների կազմակերպմանն աջակցման, ինչպես նաև փորձն ու պրակտիկ գիտելիքները փոխանցելու նպատակով Հայաստանի Հանրապետություն է ժամանել ՌԴ զինված ուժերի մասնագետների թիմը: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը:
«Այն համալրված է COVID-19 վարակի հետազոտություններ կատարելու հնարավորությամբ շարժական լաբորատորիայով և նմուշառման համակարգով։ Պաշտպանության նախարարության տրամադրության տակ այդ համակարգերը հնարավորություն կընձեռեն իրականացնել ՀՀ զինված ուժերի և ՀՀ-ում տեղակայված ՌԴ 102-րդ ռազմաբազայի անձնակազմի հետազոտությունները:
Թիրախային խմբերում իրականացվող հետազոտությունները մեծապես կնպաստեն կանխարգելիչ միջոցառումների կազմակերպմանն ու զգալիորեն կբարձրացնեն հակահամաճարակային միջոցառումների արդյունավետությունը:
Մանրամասները տեսանյութով կներկայացնենք առաջիկա ժամերի ընթացքում»,- ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՊՆ խոսնակը:

Группа специалистов ВС РФ прибыла в Армению для поддержки в предборьбе с коронавирусом: Шушан Степанян
Группа специалистов Вооруженных сил России прибыла в Республику Армения для поддержки в предотвращении распространения коронавирусной инфекции и организации противоэпидемических мероприятий. Как сообщает Арменпресс, об этом на своей странице в Facebook написала пресс-секретарь министра обороны Армении Шушан Степанян.
''В рамках двустороннего сотрудничества между вооруженными силами Республики Армения и Российской Федерации, согласно достигнутому министрами обороны Армении и России Давидом Тонояном и Сергеем Шойгу соглашения команда специалистов Вооруженных сил России только что прибыла в Республики Армения для помощи в предотвращении распространения новой коронавирусной инфекции и организации противоэпидемических мер, а также передачи опыта и практических знаний'', - написала Степанян.
Пресс-секретарь отметила, что группа оснащена переносной лабораторией для тестирования инфекции COVID-19 и системой дезинфекции.
''В распоряжении министерства обороны эти системы дадут возможность проводить исследования Вооруженными Силами Армении и персоналом 102-й российской военной базы. Обследования в целевых группах внесут значительный вклад в организацию профилактических мероприятий и значительно повысят эффективность противоэпидемических мероприятий'', - отметила Степанян.