Կորոնավիրուսի հետևանքով համաշխարհային տնտեսությունը կկրի ավելի քան 5 տրիլիոն դոլարի վնաս. Bloomberg
Նոր տիպի կորոնավիրուսի տարածման հետևանքով համաշխարհային տնտեսությունը երկու տարվա ընթացքում կկրի ավելի քան 5 տրիլիոն դոլարի վնաս: Այս մասին հայտնում է Bloomberg գործակալությունը՝ հղում կատարելով Wall Street-ի բանկերի հաշվարկներին:
Գործակալությունը նշում է, որ աշխարհը խաղաղ պայմաններում խորասուզվում է 1930-ական թվականներից ի վեր ամենախոր ճգնաժամի մեջ: Դա պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ համավարակը ստիպել է երկրներին փակել ձեռնարկությունների մեծ մասը:
Փորձագետները կանխատեսում են, որ տնտեսական անկումը լինելու է կարճաժամկետ, սակայն տնտեսություններից երկու տարի կպահանջվի մինչճգնաժամային ցուցանիշներին վերադառնալու համար:

Bloomberg: ущерб мировой экономике из-за коронавируса составит более $5 трлн
Суммарный ущерб для мировой экономики из-за распространения COVID-19 составит свыше $5 трлн в течение двух лет. Об этом, как передает gazeta.ru, сообщает агентство Bloomberg со ссылкой на подсчеты банков Уолл-стрит.
В агентстве обратили внимание на то, что мир погружается в самую глубокую рецессию в мирное время с 1930-х годов. Это связано с тем, что распространение вируса вынудило страны закрыть большую часть предприятий.
Эксперты прогнозируют, что спад будет кратковременным, однако экономикам потребуется как минимум два года, чтобы вернутся к докризисным показателям.