Նախագահ Սարգսյանը հեռավար զրուցել է Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանի հետ
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր հեռավար զրույց է ունեցել Հայաստանի Հանրապետությունում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոտի հետ:
Նախագահ Սարգսյանն ու դեսպան Լաքոտն անդրադարձել են նոր կորանավիրուսի համավարակի հետևանքով աշխարհում, այդ թվում՝ երկու երկրներում ստեղծված իրավիճակին, Հայաստանում և Ֆրանսիայում համավարակի տարածման կանխարգելման և հաղթահարման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերին։ Նրանք մտքեր են փոխանակել նաև նոր կորոնավիրուսի վարակի տարածման հետևանքով տնտեսությանը հասցվող հսկայական վնասների, դրանց նվազեցման, տնտեսության վերականգնման, սոցիալական բեռի թեթևացման, աշխատաշուկայի խնդիրների լուծմանն ուղղված անհրաժեշտ միջոցառումների մասին: Քննարկվել են փոխօգնության հնարավորությունները ստեղծված պայմաններում:
Զրուցակիցներն ընդգծել են ներկայիս գլոբալ ճգնաժամի հաղթահարման հարցում ուժերի համախմբման, փորձի փոխանակման կարևորությունը՝ նշելով, որ արդյունավետ համագործակցության և համատեղ ջանքերի շնորհիվ հնարավոր կլինի հասնել անհրաժեշտ արդյունքի:
Նախագահ Սարգսյանը խնդրել է նաև իր ողջույններն ու զորակցությունը փոխանցել Ֆրանսիայի նախագահ, իր բարեկամ Էմանուել Մակրոնին:

President Sarkissian had a Distant Conversation with the Ambassador of France to Armenia
President Armen Sarkissian had today a distant conversation with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the French Republic to the Republic of Armenia H. E. Mr. Jonathan Lacôte.
President Sarkissian and Ambassador Lacôte spoke about the situation in the two countries related to the pandemic of the new coronavirus, measures taken in Armenia and France to contain the spread and overcome the epidemic. They also exchanged views on huge losses caused to the economies by the spread of the new coronavirus, avenues to mitigate them, recovery of the economy, alleviation of the social burden, necessary means to solve problems at the labor market. They also discussed opportunities of mutual assistance under the existing conditions.
The parties stressed the importance of uniting efforts to overcome the crisis and exchange of experience and noted that necessary results can be reached through efficient cooperation and joint efforts.
President Sarkissian asked also to convey his support and good wishes to the President of France, his good friend Emmanuel Macron.