Զոհրաբ Մնացականյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Իսպանիայի ԱԳ նախարար Արանչա Գոնսալես Լայայի հետ
Ապրիլի 14-ին ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հեռախոսազրույց ունեցավ Իսպանիայի ԱԳ նախարար Արանչա Գոնսալես Լայայի հետ:
Հայաստանի և Իսպանիայի ԱԳ նախարարները հանգամանալից մտքեր փոխանակեցին նոր տիպի կորոնավիրուսի դեմ ուղղված պայքարի շրջանակներում ազգային մակարդակներում գործադրվող քայլերի շուրջ: Զոհրաբ Մնացականյանը Հայաստանի կառավարության անունից իր ցավակցությունը հայտնեց Արանչա Գոնսալես Լայային՝ համավարակի արդյունքում գրանցված զոհերի կապակցությամբ և զորակցություն մաղթեց Իսպանիայի ժողովրդին՝ կորոնավիրուսի շուտափույթ հաղթահարման գործում:
Զոհրաբ Մնացականյանն իր երախտագիտությունը հայտնեց Իսպանիայի իշխանություններին՝ հայ համայնքի նկատմամբ ցուցաբերվող հոգատար վերաբերմունքի և համավարակով պայմանավորված վերջիններիս առջև ծառացած խնդիրների հասցեագրման համար:
Երկուստեք կարևորվեց նոր տիպի կորոնավիրուսի դեմ պայքարի շրջանակներում միջազգային համագործակցությունը՝ այդ թվում ԵՄ ծրագրերի և նախաձեռնությունների միջոցով:
Երկկողմ օրակարգի համատեքստում ԱԳ նախարարներն ընդգծեցին փոխադարձ պատրաստակամությունն ամրապնդելու և առավել զարգացնելու հայ-իսպանական համագործակցությունը տարբեր ոլորտներում:

On April 14, Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan held a phone conversation with Arancha González Laya, the Foreign Minister of Spain.
Foreign Ministers of Armenia and Spain exchanged views on the steps undertaken at national levels amid the fight against COVID19. On behalf of the Government of Armenia, Zohrab Mnatsakanyan extended his condolences to Arancha González Laya on the victims of the pandemic and expressed solidarity with the people of Spain to promptly overcome the coronavirus.
Zohrab Mnatsaknayan expressed his gratitude to the authorities of Spain for caring attitude towards the Armenian community and for addressing issues they encounter during these times of the pandemic.
Both sides emphasized the importance of international cooperation within the framework of fighting the COVID19, including through the EU programmes and initiatives.
Touching upon the bilateral agenda, Foreign Ministers underscored mutual readiness to consolidate and further promote the Armenian-Spanish cooperation in different spheres.