Հարկ է չքաղաքականացնել Վեհափառ Հայրապետի դիրքորոշումը. Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի տեղեկատվական համակարգ
Ապրիլի 14-ին Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի կողմից ի պատասխան News.am գործակալության հարցման կատարված հայտարարությունը տեղիք է տվել տարաբնույթ, այդ թվում և անտեղի ու անհարկի մեկնաբանությունների ու գնահատականների։ Այս մասին ասվում է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի տեղեկատվական համակարգի տարածած հայտարարությունում։
«Հարկ ենք նկատում հայտնել հետևյալը՝ Վեհափառ Հայրապետի կեցվածքն ամբողջապես համահունչ է Քրիստոսի Սուրբ Եկեղեցու մարդասիրական առաքելությանն ու դավանած արժեքներին։ Հետևաբար, հարկ է չքաղաքականացնել Վեհափառ Հայրապետի դիրքորոշումը և տրվել անպտուղ բանավեճերի։ Ցավոք, Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի արտահայտած մտքերը ներկայացվում են հատվածաբար, իսկ ՀՀ երկրորդ նախագահին անդրադարձը՝ ենթատեքստից կտրված և այլափոխված։
Նորին Սրբության հորդորին առնչված բոլոր մեկնաբանություններն ու գնահատականները պետք է կատարել՝ խստորեն հետևելով տեքստի բովանդակությանը, ինչպես նաև դրսևորել անհրաժեշտ պատշաճություն և բարեկրթություն տեսակետներ և կարծիքներ արտահայտելիս, առավել ևս երբ դա կատարվում է պաշտոնատար դիրք զբաղեցնող անձանց կողմից։
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հորդորն է ամենքին՝ միասնության և համերաշխության ոգով, ջանքերի մեկտեղումով լծվել համավարակի այս ծանր իրավիճակում հայրենիքի և մեր ժողովրդի առջև ծառացած մարտահրավերների հաղթահարմանը»,- նշվում է հայտարարությունում:

The Mother See of Holy Echmiadzin Urges End of ‘Politicisation' of the Supreme Patriarch’s Statement
The information department at the Mother See of Holy Etchmiadzin issued a statement on Tuesday regarding recent comments by His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians. The statement came after Catholicos Karekin II called for the release of former President Robert Kocharyan, currently in pre-trial detention on charges of "overthrowing constitutional order", ''Panorama.am'' reports.
"The comments made by the Catholicos at the request of news.am new outlet led to various comments, including inappropriate interpretations and assessments," the statement said, adding the position of His Holiness remains in line with the humanitarian mission and advocated values of the Saint Church of the Jesus. "Consequently, there is no need to politicize Supreme Patriarch’s position and engage in unfruitful debates."
The statement also notes that the comments by the Catholicos ‘were taken of the context and distorted.’ According to it, any analysis of the Catholicos’s statement should be based on the content of the text and it is necessary to show propriety and courtesy while expressing opinions.
The Patriarch also calls to join efforts in a spirit of solidarity amid the crisis of the pandemic to overcome the challenges ahead of the country and the people.