Հայաստանի և Վրաստանի նախագահները հեռավար զրույց են ունեցել
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր հեռավար զրույց է ունեցել Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլիի հետ:
Հայաստանի և Վրաստանի նախագահները խոսել են կորոնավիրուսի համավարակի դեմ երկու երկրներում իրականացվող միջոցառումների, ձեռնարկվող կանխարգելիչ քայլերի և համավարակի հետևանքները հաղթահարելուն ուղղված միջոցառումների մասին:
Զրուցակիցները հատկապես ընդգծել են ստեղծված բարդ իրավիճակում երկու հարևան և բարեկամ երկրների միջև բոլոր մակարդակներով սերտ փոխգործակցության հաստատումն ու մշտական շփումները՝ շեշտելով, որ նման ճգնաժամային պահերին առավել, քան երբևէ կարևոր են դառնում համակարգված միջոցառումների իրականացումն ու համատեղ ջանքերի ներդրումը:
Հայաստանի ու Վրաստանի նախագահները վստահություն են հայտնել, որ համատեղ ուժերով անպայման կհաղթահարեն համավարակի հետևանքով ստեղծված իրավիճակն ու դրա հետևանքները, և հետագայում երկու երկրների փոխգործակցության ողջ ներուժը կկարողանան ուղղել բարեկամ երկրների տնտեսության վերականգնմանը և ժողովուրդների բարեկեցության ապահովմանը: Նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ հատկապես ստեղծված իրավիճակում շարունակում է արդիական մնալ սննդի անվտանգության խնդիրը: Այս համատեքստում զրուցակիցներն անդրադարձել են ներկայիս փոխկապակցված աշխարհում և տարածաշրջանում պարենային անվտանգության ապահովման և մի շարք այլ հարցերի:

Presidents of Armenia and Georgia had a Video Conversation
President Armen Sarkissian had a video conversation with the President of Georgia Salome Zurabishvili.
The Presidents of Armenia and Georgia spoke of the measures taken in the two countries to fight the pandemic of the coronavirus, preventive steps and actions to overcome the ramifications of the epidemic.
The interlocutors stressed in particular the established close cooperation and permanent contacts at all levels between the two neighboring and friendly states and underscored that at challenging times like now the implementation of coordinated measures and joint efforts becomes more important than ever.
The Presidents of Armenia and Georgia expressed confidence that through the joint efforts the situation created by the pandemic and its ramifications would certainly be rectified and the two countries in the future would be able to channel the entire potential of cooperation toward the rehabilitation of the economies and prosperity of our nations. President Sarkissian said that the issue of food security remains urgent especially under the existing situation. In this context the parties spoke of warranting food security in the contemporary interconnected world and the region. They also discussed some other issues.