ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունն Արցախում կայացած նախագահական ընտրությունների ավարտի վերաբերյալ
«Մենք շնորհավորում ենք Արցախի ժողովրդին, իշխանություններին և քաղաքական ուժերին, որոնց համատեղ ջանքերի շնորհիվ ապրիլի 14-ին հաջողությամբ ավարտվեց Արցախի համապետական ընտրությունների գործընթացը: Ժողովրդավարական և մրցակցային գործընթացի արդյունքում Արցախի ժողովուրդն ընտրեց իր նոր նախագահին և խորհրդարանի անդամներին:
Արցախի նոր իշխանությունների ձևավորումը կարևոր նշանակություն ունի Արցախում մարդու իրավունքների իրացման, Արցախի ժողովրդի անվտանգության ապահովման և խաղաղ կարգավորման գործընթացի արդյունավետ զարգացման համար:
Հայաստանի Հանրապետությունը սերտորեն կհամագործակցի խաղաղ գործընթացում Արցախի ժողովրդին ներկայացնող իշխանությունների հետ և հետևողականորեն կպաշտպանի Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրականացումը՝ առանց որևէ սահմափակման:
Վստահ ենք, որ Արցախի նորընտիր իշխանությունները հատուկ պատասխանատվությամբ կստանձնեն բանակցային գործընթացում իրենց առանցքային դերակատարումը»։

Формирование новой власти имеет важное значение для реализации прав человека в Арцахе: МИД Армении
" Мы поздравляем народ, власти и политические силы Арцаха, совместными усилиями которых 14 апреля процесс общегосударственных выборов в Арцахе был успешно завершен. В результате демократического и конкурентного процесса народ Арцаха избрал своего нового президента и членов парламента.
Формирование новой власти имеет важное значение для реализации прав человека в Арцахе, обеспечения безопасности народа Арцаха, а также эффективного развития мирного процесса.
Республика Армения будет тесно сотрудничать в переговорном процессе с властями, представляющими народ Арцаха, и будет последовательно поддерживать реализацию права народа Арцаха на  самоопределение без каких-либо ограничений.
Мы уверены, что новоизбранные власти Арцаха с особой ответственностью возьмут на себя свою ключевую роль в переговорном процессе.