Կանադայի գեներալ-նահանգապետը կորոնավիրուսի համավարակի հետ կապված ուղերձ է հղել նախագահ Սարգսյանին
Կանադայի գեներալ-նահանգապետ Ժուլի Պայետը կորոնավիրուսի համավարակի հետ կապված ուղերձ է հղել Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին:
Ժուլի Պայետը Կանադայի ողջ ժողովրդի անունից նախագահին խնդրել է իր քաջալերանքի խոսքերը փոխանցել Հայաստանի ժողովրդին՝ կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով բազմաթիվ մարտահրավերներին դիմակայելու համար: Նա նշել է, որ Կանադան նույնպես իր ջանքերն է ներդնում այս գլոբալ համավարակի տարածումը կանխելու և դրա բուժումը գտնելու համար: «Սա բարդ և աննախադեպ իրավիճակ է, բայց վստահ եմ, որ գիտությունը կգտնի լուծումը, և համատեղ կհաղթահարենք այս անտեսանելի թշնամուն:
Մենք չենք կարող ընտրել, թե երբ են դժվարությունները գալիս, բայց կարող ենք ընտել ինչպես պատասխանել դրանց ճգնաժամի ժամանակ»,-նշված է Կանադայի գեներալ-նահանգապետի ուղերձում:

Governor General of Canada Addressed A Letter To President Of Armenia Over COVID-19 Pandemic
The Governor General of Canada Julie Payette sent a message to the President of Armenia Armen Sarkissian on the situation with the coronavirus.
On behalf of the people of Canada, Julie Payette asked the President to convey her support to the people of Armenia in withstanding multiple challenges presented by the pandemic of the coronavirus. She noted that Canada too, is making efforts to prevent the spread of the pandemic and to find a cure to the illness. “This is a complicated and unprecedented situation. But I am confident that the science will provide solutions and together we will defeat this invisible enemy.
We cannot choose the time for difficulties to come; however, we can choose how to respond to them in crisis,” the Governor General of Canada mentioned in her message.