Գորբաչովը հայտնել է, որ «վերակառուցման համար գնացքների հստակ ժամանակացույց» չի եղել
ԽՍՀՄ առաջին և միակ նախագահ Միխայիլ Գորբաչովը պատասխանել է վերակառուցումը գործարկելիս հստակ ծրագրի բացակայության վերաբերյալ մեղադրանքներին. «գնացքների հստակ ժամանակացույց» չկար և չէր էլ կարող լինել, բայց մենք գիտեինք՝ ինչ ուղղությամբ գնալ:
Հինգշաբթի լրանում է ուղիղ 35 տարի ԽՄԿԿ ԿԿ ապրիլյան պլենումի անցկացման օրվանից: Դրանից կարճ ժամանակ առաջ ԿԿ գլխավոր քարտուղար դարձած Գորբաչովը հռչակել էր վերակառուցման և արագացման կուրսը: Նրան հաճախ անվանում են վերակառուցման «հայրը»:
«Ես հատուկ այս տարելիցի նախօրյակին վերընթերցեցի պլենումի ժամանակ իմ զեկույցը: Քանի որ մեզ անընդհատ մեղադրում են, որ վերակառուցումը սկսել ենք առանց պլանի, առանց ծրագրի: Այո՛, մենք չունեինք, այդ ժամանակ չէինք էլ կարող ունենալ «գնացքների հստակ ժամանակացույց», բայց զեկույցը վերընթերցելով՝ ես ևս մեկ անգամ համոզվեցի, որ մենք գիտեինք՝ ինչ ուղղությամբ գնալ»,- «ՌԻԱ Նովոստի»-ին ասել է Գորբաչովը՝ հիշելով վերակառուցման մեկնարկը:

Perestroika was disrupted as a result of the State Committee on the State of Emergency's actions and those who made use of the situation emerging after the 1991 August coup to tear the country apart, former Soviet President Mikhail Gorbachev said on Thursday, Sputnik News reports.
"The failure of perestroika in 1991 was a result of actions by the GKChP putschists and those who made use of the situation after the coup to pull the country apart. But this no way cancels the importance of perestroika", Gorbachev said.
He acknowledged that perestroika, the movement to restructure the Soviet Union's political and economic life, did not always proceed smoothly, with some mistakes committed, stressing that it had anyway provoked a dramatic reform of society.