Թե ինչո՞ւ են Ցեղասպանության հարցում չեզոք դիրք զբաղեցրած երկրները թուրքամետ դիրքորոշմամբ հանդես գալիս, անհրաժեշտ է ԱԳՆ բացատրությունը
mccaininstitute.org
Թյուրքալեզու պետությունների համագործակցության խորհրդի գլխավոր քարտուղարը (ազգությամբ՝ ղազախ) Հայոց ցեղասպանության հետ կապված հայտարարություն է տարածել, որում մասնավորապես նշվում է, որ «Թուրքիայի Հանրապետության դեմ ուղղված «այսպես կոչված» Հայոց ցեղասպանության պնդումները հիմնված են հայ գաղափարախոսների թշնամական դոգմայի վրա և ուղղված են հասնելու քաղաքական նպատակների՝ պատմական փաստերի կեղծմամբ»:
Բացի Ադրբեջանից ու Թուրքիայից այս կազմակերպության լիիրավ անդամ են հանդիսանում նաև Ղազախստանը, Ղրղըզստանը, Ուզբեկստանը: Եթե Թուրքիան և Ադրբեջանը Հայաստանի նկատմամբ վարում են ակնհայտ թշնամական քաղաքականություն, ապա Թյուրքական խորհրդի մյուս երեք պետությունները՝ Ղազախստանը, Ղրղըզստանը, Ուզբեկստանը Հայաստանի հետ միասին անդամակցում են նաև տարածաշրջանային այլ կառույցների. Ղազախստանը, Ղրղըզստանը, Ուզբեկստանը Հայաստանի հետ միասին անդամակցում են ԱՊՀ-ին, ավելին՝ Ղազախստանը և Ղրղըզստանը հանդիսանում են նաև ՀԱՊԿ-ի և ԵԱՏՄ-ի անդամ-երկրներ:
Գաղտնիք չէ, որ Թուրքիան և Ադրբեջանն իրենց համար արտաքին մարտահրավեր ներկայացնող խնդիրները մշտապես փորձում են միջնորդավորված կերպով արտահայտել թյուրքական այս կազմակերպության միջոցով։ Սակայն հարկ է նկատել, որ մասնավորապես Հայոց ցեղասպանության հարցում միասնական ճակատով հանդես գալու առաջարկից կառույցի մյուս անդամ պետությունները տարիներ ի վեր փորձել են խուսափել՝ չեզոք դիրք որդեգրելով:
Ավելին, Հունգարիայում (որը հանդիսանում է կազմակերպության դիտորդ երկիր), չնայած Հայաստան-Հունգարիա կասեցված դիվանագիտական հարաբերություններին, 2013թ.-ին Սեգեդ քաղաքում տեղի է ունեցել Հայոց ցեղասպանության զոհերին նվիրված հուշահամալիրի բացման արարողություն, որին իր անմիջական մասնակցությունն է ունեցել նաև տվյալ երկրի արտգործնախարարը:
Այն, թե ինչու են Հայոց ցեղասպանության հարցում գրեթե միշտ չեզոք դիրք զբաղեցրած և Հայաստանի գործընկեր հանդիսացող այս երկրներն այժմ այսպիսի թուրքամետ, ռադիկալ դիրքորոշմամբ հանդես գալիս, անհրաժեշտ է ՀՀ արտգործնախարարության բացատրությունը: Սակայն վերջիններիս կողմից մինչ այսօր այս կազմակերպությանն ուղղված որևէ արձագանք չկա…

Armenia’s MFA Should Explain why It’s Partners which Have Always Taken a Neutral Position on the Armenian Genocide Issue, Now Take Pro-Turkish Stance
mccaininstitute.org
Secretary General of the Cooperation Council of Turkic-Speaking States (Kazakh by nationality) has released a statement on Armenian Genocide. In his statement the secretary general in particularly mentioned that  ''the allegations and claims made against the Republic of Turkey in connection with the so-called ''Armenian genocide'' based on the hostile dogma of Armenian ideologues, and supported by some states, are aimed at achieving political goals by falsifying history''.
It should be noted, that besides Azerbaijan and Turkey, Kazakhstan, Kyrgyzstan and Uzbekistan are also full members of this organization. But if Turkey and Azerbaijan pursue an obviously hostile policy towards Armenia, then other three countries of the Turkic Council - Kazakhstan, Kyrgyzstan, and Uzbekistan- are members of other regional organizations along with Armenia. In particular together with Armenia, Kazakhstan, Kyrgyzstan, and Uzbekistan are CIS member-states; moreover, Kazakhstan and Kyrgyzstan are also members of the CSTO and EAEU.
It is no secret that Turkey and Azerbaijan are constantly trying to express their foreign challenges through this Turkic organization in a mediated way. However, it should be noted that other member states of the organization have always been trying to avoid from the proposal to act with a united front against Armenian Genocide issue, thus adopting a neutral position.
Moreover, what refers to Hungary (which holds observer status in the council), it should be noted that in 2013, despite suspended diplomatic relations, a memorial dedicated to the victims of the Armenian Genocide was inaugurated in county’s Szeged city, in the opening ceremony of which Hungarian Foreign Minister also participated.
Why Armenia’s partner countries, which have always taken a neutral position on the Armenian Genocide issue, now take such a pro-Turkish, radical stance, Armenia’s Ministry of Foreign Affairs’ explanation is necessary. But it should be mentioned that up to now there has been no response from the Ministry towards this organization.