Գավառում տեղի ունեցած միջադեպերի գործով մեղադրանք է առաջադրվել 15 անձի
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում՝ Գավառում երկու անձի սպանության և չորս անձի հրազենային մարմնական վնասվածքներ պատճառելու, մի խումբ անձանց կողմից բռնությամբ և գույքը ոչնչացնելով զուգորդված զանգվածային անկարգությունների դեպքերի առթիվ քննվող քրեական գործով մեղադրանք է առաջադրվել 15 անձի: Այս մասին հայտնում են ՀՀ Քննչական կոմիտեից:
Հիշյալ դեպքերի առթիվ հարուցվել էին քրեական գործեր՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի (սպանություն) 2-րդ մասի 6-րդ կետի, 235-րդ հոդվածի (ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը) 1-ին մասի, 34-104-րդ հոդվածի (սպանության փորձ) 2-րդ մասի 1-ին և 7-րդ կետերի, 185-րդ հոդվածի (գույքը դիտավորությամբ ոչնչացնելը կամ վնասելը) 1-ին մասի, 225-րդ հոդվածի (զանգվածային անկարգություններ) 2-րդ մասի հատկանիշներով, որոնք միացվել են մեկ վարույթում և նախաքննության կատարումը, ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի հանձնարարությամբ, իրականացնում է ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր և Գեղարքունիքի մարզային քննչական վարչությունների քննիչներից կազմված խումբը:
Քրեական գործով կատարված մեծածավալ քննչական և դատավարական գործողությունների արդյունքում ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ մեղադրանք է առաջադրվել 15 անձի, որոնցից 13-ին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 1-ին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225-րդ հոդվածի 4-րդ մասով, 1-ին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225-րդ հոդվածի 2-րդ և 34-104-րդ հոդվածի 1-ին մասերով նախատեսված արարքներ առերևույթ կատարելու համար:  Հիշյալ 15 մեղադրյալների նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումն ընտրելու վերաբերյալ միջնորդություններ են ներկայացվել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարան:
Քրեական գործով ևս 3 անձի ձերբակալման որոշում էր կայացվել, որոնցից մեկը հայտնաբերվել և ձերբակալվել է :
Ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա կայացվող դատավարական որոշումների մասին տեղեկատվություն կտրամադրվի պարբերաբար:

СК Армении: По делу об инцидентах в Гаваре предъявлены обвинения 15 лицам
В главном управлении по особо важным делам Следственного комитета Армении по уголовному делу об убийстве двух лиц и причинении огнестрельных телесных повреждений четырем гражданам группой лиц, а также массовых беспорядках, сопровождавшихся насилием и причинением ущерба имуществу, предъявлены обвинения 15 лицам. Об этом сообщает пресс-служба СК Армении, передает News.am.
Напомним, что по отмеченным выше инцидентам были возбуждены уголовные дела по признакам  6-го пункта 2-ой части 104-ой (убийство), 235-ой (Незаконное приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств, совершенные группой лиц по предварительному сговору), 1-го и 7-го  пунктов 2-ой части 34-104 (попытка убийства), 1-ой части 185 (Умышленное уничтожение или повреждение чужого имущества, которое причинило ущерб в значительных размерах), 2-ой части 225-ой (массовые беспорядки) статей Уголовного кодекса Армении.
Эти дела были присоединены в одно производство, а предварительное следствие, по поручению председателя Следственного комитета, проводится группой, сформированной из следователей главного управления по особо важным делам и следственных управлений Гегаркуникской области Следственного комитета Армении.
В результате широкомасштабных следственных и процессуальных действий,  проведенных в рамках уголовного дела, и полученных достаточных доказательств, обвинения выдвинуты 15 лицам, 13 из которых выдвинуты обвинения за совершение действий, предусмотренных по 2-ой части 225-ой, одному – по 4-ой части 225-ой, еще одному – по 2-ой части 225-ой и  1-ой части 34-104 статей Уголовного кодекса Армении.
Для избрания ареста в качестве меры пресечения в отношении упомянутых 15 обвиняемых были представлены ходатайства в Ереванский суд общей юрисдикции.
В рамках уголовного дела было принято решение о задержании еще троих лиц, один из которых был обнаружен и задержан.
Предварительное следствие продолжается.
Информация о процессуальных решениях, принимаемых на основании полученных доказательств, будет предоставляться регулярно.