Զոհրաբ Մնացականյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ղազախստանի ԱԳ նախարար Մուխտար Թլեուբերդիի հետ
Մայիսի 5-ին հայկական կողմի նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հեռախոսազրույցը Ղազախստանի ԱԳ նախարար Մուխտար Թլեուբերդիի հետ:
Հայաստանի և Ղազախստանի ԱԳՆ ղեկավարները մտքեր փոխանակեցին նոր տիպի կորոնավիրուսով պայմանավորված մարտահրավերների աստիճանական հաղթահարման ուղղությամբ ազգային մակարդակներում իրականացվող միջոցառումների և ծրագրերի շուրջ: Զոհրաբ Մնացականյանն իր զորակցությունը հայտնեց Ղազախստանի բարեկամ ժողովրդին՝ համավարակի հետևանքների շուտափույթ հաղթահարման գործում:
Անդրադառնալով մայիսի 6-ին կայանալիք հատուկ թռիչքի մանրամասներին՝ Զոհրաբ Մնացականյանը և Մուխտար Թլեուբերդին գոհունակություն հայտնեցին Հայաստանի և Ղազախստանի քաղաքացիների՝ հայրենիք տեղափոխման հարցում ցուցաբերած փոխօգնության և փոխադարձ աջակցության համար:
Զրուցակիցները մտքեր փոխանակեցին երկկողմ օրակարգի մի շարք հարցերի շուրջ՝ պատրաստակամություն հայտնելով աշխուժացնել հայ-ղազախստանյան համագործակցությունը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում՝ բարձրաստիճան փոխայցերի կազմակերպման, արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև խորհրդատվությունների և միջկառավարական հանձնաժողովի նիստերի անցկացման միջոցով:
Հայաստանի և Ղազախստանի ԱԳՆ ղեկավարները հանգամանալից քննարկեցին տարածաշրջանային և միջազգային ձևաչափերում երկկողմ և բազմակողմ փոխգործակցությունը՝ ուղենշելով համատեղ ծրագրերի իրականացմանն ուղղված քայլերը:

Главы МИД Армении и Казахстана обменялись мнениями по ряду вопросов
5 мая по инициативе армянской стороны состоялся телефонный разговор министра иностранных дел Армении Зограба Мнацаканяна и министра иностранных дел Казахстана Мухтара Тлеуберди.
Главы МИД Армении и Казахстана обменялись мнениями о мерах и программах, осуществляемых на национальном уровне для постепенного преодоления вызовов, обусловленных распространением новым типом коронавируса. Зограб Мнацаканян выразил поддержку дружественному народу Казахстана в скорейшем преодолении последствий  эпидемии.
Собеседники обменялись мнениями по ряду вопросов двусторонней повестки дня, выразив готовность активизировать армяно-казахстанское сотрудничество в областях, представляющих взаимный интерес, посредством организации взаимных визитов на высоком уровне, проведения заседаний межправительственной комиссии и консультаций между министерствами иностранных дел.
Главы внешнеполитических ведомств Армении и Казахстана подробно обсудили вопросы двустороннего и многостороннего взаимодействия в региональном и международном форматах, наметив шаги, направленные на реализацию совместных программ.
Коснувшись деталей намеченного на 6 мая специального рейса, Зограб Мнацаканян и Мухтар Тлеуберди выразили удовлетворение оказанной взаимной помощью и поддержкой в вопросе возвращения граждан Армении и Казахстана на родину.