50 տարվա դադարից հետո Տավուշի մարզում ընձառյուծ է հայտնվել
8Տավուշի մարզի Ենոքավան գյուղի տարածքում WWF Հայաստանի կողմից տեղադրված տեսախցիկներն ընձառյուծ են նկարահանել։
Ինչպես փոխանցում է Panorama.am-ը՝ հիմնադրամից հայտնում են, որ ավելի վաղ՝ 2019 թվականի նոյեմբերի 19-ին, լուրեր էին տարածվել, որ Ենոքավանի բնակիչներից մեկի վրա ընձառյուծ է հարձակվել: Հետագայում հարձակումից տուժած գյուղացու հագուստից որպես նմուշ վերցված կենդանու մազերի լաբորատոր հետազոտությունը, որը կատարվել էր Գերմանիայում, 99% ճշտությամբ հերքել էր ընձառյուծի հարձակման փաստը: Դաշտային հետազոտությունների արդյունքում նույնպես ընձառյուծի գոյության փաստ չէր հայտնաբերվել։
Վստահելով տուժած Արման Գաբրիելյանին և ականջալուր լինելով նրա պնդումներին, որ իր վրա հարձակված կենդանին այնուամենայնիվ ընձառյուծ է, WWF Հայաստանի մասնագետները շարունակել էին դաշտային հետազոտությունները։ Արդյունքում ընդլայնվել էր տեսախցիկների տեղադրման աշխարհագրությունը։ Հետազոտություններին մեծ աջակցություն են ցուցաբերել հենց ինքը՝ Արման Գաբրիելյանը, Ենոքավանի բնակիչները, ինչպես նաև «Ապագա ռեզորթ» ընկերությունը։
Հետազոտությունները տվել են իրենց դրական արդյունքը, և տեսախցիկները ֆիքսել են  ընձառյուծին։
«Այսպիսով, կարող ենք արձանագրել, որ 50 տարվա դադարից հետո ընձառյուծը վերադարձել է Տավուշի մարզ։ Կենդանուն վերջին անգամ տարածքում տեսել էին 1970-ական թվականներին։ Տավուշը դարձավ թվով չորրորդ մարզը Հայաստանում, որտեղ ընձառյուծ է բնակվում»,-նշում են հիմնադրամից։

Leopard Caught on Cameras in Armenia’s Tavush for First Time in 50 Years
The trap cameras installed in the village of Yenokavan of Armenia’s Tavush Province have caught a leopard, Panorama.am reports, referring to WWF Armenia.
Earlier on 19 November 2019, a leopard reportedly attacked a Yenokavan resident. A laboratory examination of the animal’s hair taken as a sample from his clothes denied the claims that the villager had been attacked by a leopard. The test was performed in Germany and was said to show 99% accuracy. No leopard was also found during a field research.
Trusting the affected resident, Arman Gabrielyan, who still insisted he had been attacked by a leopard, WWF Armenia specialists continued the field research. As a result, the geography of cameras was expanded. Arman Gabrielyan, the residents of Yenokavan, as well as the Future Resort company provided great support to the research, WWF Armenia said.
The research gave a positive result and the cameras captured a leopard.
Thus, after a 50-year break, the leopard has returned to Tavush. The animal was last spotted in the area in the 1970s. Tavush became the fourth region in Armenia where a leopard lives, the fund said.
"It's like a real miracle, because the initial laboratory tests left only a 1% chance that the samples belonged to a leopard,” WWF Armenia Director Karen Manvelyan said, adding the research will go on.