Ջալալ Հարությունյան. Այսօր էլ պաշտպանության բանակը պատրաստ է անհրաժեշտության դեպքում հերթական խորտակիչ հարվածը հասցնել հակառակորդին
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարար, ՊԲՀ, գեներալ-մայոր Ջալալ Հարությունյանի ուղերձը Մեծ Հայրենականում տարած հաղթանակի, Շուշիի ազատագրման և ՊԲ օրվա կապակցությամբ․
Մայիսի 9-ը առանձնահատուկ տեղ է գրավում մեր պետական տոնացույցում: Մեծ հաղթանակի, Շուշիի ազատագրման և պաշտպանության բանակի օրը խորհրդանշում է պատմական առումով բեկումնային իրադարձություններ և հայրենիքի պաշտպանության գաղափարի շուրջը համախմբված սերունդների ամուր միասնություն:
75 տարի առաջ ֆաշիստական Գերմանիայի անվերապահ կապիտուլյացիան նաև հայ զինվորի, հայի ռազմական տաղանդի, հայկական զենքի հաղթանակն էր: Պատերազմի առաջին իսկ րոպեներից խիզախորեն պայքարելով նախահարձակ գերմանական զորքերի դեմ` խորհրդային բանակի հայազգի մարտիկներն ու զորավարները Բրեստի ամրոցում և Ստալինգրադում, Օդերի ափերին և Ռայխսթագի մատույցներում պաշտպանում էին նաև իրենց փոքրիկ հայրենիքը` Հայաստանը: Իր ծավալներով աննախադեպ այդ պատերազմի ընթացքում հայ մարտիկներն աչքի են ընկել անօրինակ հերոսություններով, հայազգի զորավարները մշակել և իրականացրել են փառահեղ ռազմագործողություններ, իսկ հայ գիտական միտքը խորհրդային բանակին տվել է նոր և հզոր զինատեսակներ:
Մեծ հայրենականին մասնակցած հայրերի ու պապերի օրինակով դաստիարակված սերունդը նրանց դասերի կենսունակությունը կարողացավ ապացուցել արցախյան ազատամարտի ժամանակ: Ստիպված լինելով զենք վերցնել այնպիսի պայմաններում, երբ Մայր Հայաստանի հետ վերամիավորվել ցանկացող Արցախի գլխին կախվել էր ֆիզիկական բնաջնջման միանգամայն իրական վտանգը, այդ սերունդը կարճ ժամանակահատվածում մարտական գործողություններին զուգընթաց կազմավորեց հզոր, մարտունակ բանակ` հայկական զենքը փառավորելով նոր հաղթանակներով: Այդ հաղթանակների վառ խորհրդանիշը Շուշիի ազատագրման ռազմագործողությունն էր, որով խորտակիչ հարված հասցվեց ադրբեջանական բանակի մարտական ոգուն ու բարոյական որակներին և դարձավ հետագա բոլոր հաղթանակների անկյունաքարը:
Հրադադարի հաստատումից հետո Պաշտպանության բանակը շարունակեց զարգանալ ու կատարելագործվել, համալրվել նոր զինատեսակներով` առանց օտար ուժերի ներգրավման դառնալով տարածաշրջանային խաղաղության գլխավոր երաշխավորը:
Պարտություն կրելով իր իսկ սանձազերծած պատերազմում` Ադրբեջանը ամենևին էլ չհրաժարվեց ցեղասպան ծրագրերից: Հայրենյաց պաշտպանների երիտասարդ սերունդը, 2016 թվականի ապրիլին կասեցնելով Ադրբեջանի ագրեսիան ու ջախջախելով նրա նախահարձակ ուժերն, ապացուցեց, որ Մեծ հայրենականում և արցախյան ազատամարտում հաղթող քաջերի արժանավոր հետնորդն է: Ցավոք պատերազմում անխուսափելի են զոհերը: Բազմաթիվ հայորդիներ հայրենիքի ազատությանը նվիրաբերեցին ամենից թանկը` կյանքը:
Փառք և պատիվ Մեծ հայրենականում և արցախյան ազատամարտում մարտիրոսված բոլոր քաջորդիներին:
Հավերժ փառք Արցախի սահմանները պաշտպանելիս նահատակված ՊԲ բոլոր զինծառայողներին:
Այսօր էլ պաշտպանության բանակը, շարունակաբար կատարելագործվելով, արդիականացնելով իր զինանոցը, ամրապնդելով մարտական հմտություններ, հուսալիորեն պաշտպանում է մեր երկրի սահմանները` պատրաստ անհրաժեշտության դեպքում հերթական խորտակիչ հարվածը հասցնել հակառակորդին:
ՊԲ հրամկազմի և անձամբ իմ անունից շնորհավորում եմ բոլորիս Եռատոնը: Մաղթում եմ հաջողություններ թե՛ անձնական կյանքում, թե՛ ծառայողական ու աշխատանքային գործունեության մեջ: Վստահ եմ, որ մեր զավակներն ապրելու են զարգացած, հզոր ու խաղաղ երկրում»։

Армия Арцаха - главный гарант мира в регионе
Даже сегодня Арцахская армия обороны, постоянно совершенствуясь, модернизируя свой арсенал, укрепляя свои боевые навыки, надежно защищает границы страны, готова  нанести очередной  сокрушительный удар по противнику в случае необходимости.
Как  передает Арменпресс, об этом говорится в послании командующего Арцахской Армией обороны генерал-майора Джалала Арутюняна по случаю победы в Великой Отечественной войне, освобождения Шуши и Дня Армии обороны.
"9 мая занимает особое место в нашем государственном календаре. День великой победы, день освобождения Шуши и день Армии обороны символизируют исторически прорывные события и нерушимое единство поколений, объединенных идеей защиты Родины. Безоговорочная капитуляция нацистской Германии 75 лет назад была также победой армянского солдата, армянского военного таланта, армянского оружия.
С первых минут войны, храбро сражаясь против вторгшихся немецких войск, армянские бойцы и командиры Советской армии защищали   свою маленькую родину - Армению, в Брестской крепости, в Сталинграде, на берегах Одера и на подступах к Рейхстагу.  Во время этой беспрецедентной войны армянские воины  выделялись беспримерным героизмом, армянские командиры работали и проводили славные военные операции, а армянская научная мысль дала Советской армии новые и мощные типы оружия", - сказал Арутюнян.
Он отметил, что поколение, воспитанное на примере отцов и дедов, участвовавших в Великой Отечественной войне, смогло доказать жизнеспособность  их уроков во время Арцахской освободительной войны. Необходимость взяться за оружие в ситуации, когда реальная опасность физического истребления нависла над Арцахом, который хотел воссоединиться с Матерью-Арменией, заставила это поколение наряду с военными операциями сформировать мощную, эффективную армию, которая за короткий период времени  прославила армянское оружие новыми победами. Арутюнян считает военную операцию по освобождению Шуши ярким символом тех побед, которые подорвали боевой дух и моральные качества азербайджанской армии и стали краеугольным камнем всех дальнейших побед.
"После установления режима прекращения огня Армия обороны продолжала развиваться и совершенствоваться, пополняясь новым оружием, становясь главным гарантом мира в регионе - без участия иностранных сил. Побежденный в им же  развязанной войне, Азербайджан не отказался от своих геноцидальных планов. Молодое поколение защитников Отечества в апреле 2016 года подавило агрессию Азербайджана и победило его наступательные силы, доказав, что оно является достойным преемником храбрых победителей в Великой Отечественной и Арцахской освободительной войнах.
К сожалению, потери на войне неизбежны. Многие армяне отдали за родину самое дорогое - жизнь. Честь и слава всем героям, погибшим в Великой Отечественной войне и Арцахской освободительной войне! Вечная слава всем военнослужащим Армии обороны, погибшим при обороне границ Арцаха! И сегодня Армия обороны, постоянно совершенствуясь, модернизируя свой арсенал, укрепляя боевые навыки, надежно защищает границы нашей страны, готова  нанести очередной  сокрушительный удар по противнику в случае необходимости", - сказал командующий Армией обороны.
От имени командного состава Армии обороны он лично поздравил с Тройным праздником, пожелав   успехов в личной жизни, а также в служебной и трудовой деятельности. "Я уверен, что наши дети будут жить в развитой, сильной и мирной стране", - сказал он.