Լիտվան Հայաստանին 10 600 դեմքի պաշտպանիչ վահաններ է տրամադրել․ ԱԳՆ
Ապրիլի 22-ին Լիտվայի կառավարությունը որոշում էր կայացրել Արևելյան Գործընկերության անդամ չորս երկրների, այդ թվում՝ Հայաստանին, կորոնավիրուսի դեմ պայքարում աջակցելու համար հատկացնել ընդհանուր արժողությամբ 100 հազար եվրոյի օգնություն՝ լիտվական ընկերությունների կողմից արտադրված բժշկական պարագաների տեսքով։
Այս մասին հայտնում են ՀՀ արտգործնախարարության պաշտոնական կայքէջից:
«Մայիսի 14-ին լիտվական ռազմական օդանավով Հայաստան փոխադրված 10 600 դեմքի պաշտպանիչ վահանները (3000-ը` բուժանձնակազմի օգտագործման, իսկ 7600-ը՝ բացօթյա կամ ոչ բժշկական բնույթի ծառայություն իրականացնող այլ մասնագետների համար) Լիտվայի կառավարության անունից Հայաստանում Լիտայի դեսպան Ինգա Ստանիտե-Տոլոչկիենեն փոխանցեց ՀՀ Առողջապահության նախարարի տեղակալ Անահիտ Ավանեսյանին և Արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ավետ Ադոնցին:
Մենք բարձր ենք գնահատում մեր գործընկերների աջակցությունը և բարեկամական այս քայլը համավարակի դեմ մեր միասնական պայքարում»,- նշված է ԱԳՆ հայտարարությունում:

On April 22, the Government of Lithuania decided to allocate a total of EUR 100,000 worth of medical accessories produced by Lithuanian companies to help four Eastern Partnership countries, including Armenia combat the coronavirus, News.am reports, referring to the statement issued by Ministry of Foreign Affairs of Armenia.
''On May 14, on behalf of the Government of Lithuania, Ambassador of Lithuania to Armenia Inga Stanytė-Toločkienė transmitted to Deputy Minister of Health of Armenia Anahit Avanesyan and Deputy Minister of Foreign Affairs Avet Adonts 10,600 face shields (3,000 for medical personnel, 7,600 for other specialists providing outdoor or non-medical services) transported to Armenia via a Lithuanian military plane.
The Ministry of Foreign Affairs of Armenia highly appreciates the support and friendly act of its colleagues in the shared battle against the pandemic'', the statement reads.