Թուրքիան բարկացրել է Սերբիային
| “Սերբիայում նման հայտարարությունները չեն կարող դիտարկվել որպես բարեկամական, - նշվում է բալկանյան երկրի ԱԳՆ հայտարարության մեջ: - Դրանք հակասում են թուրքական կառավարության կողմից ավելի վաղ արված հայտարարություններին: Բոլորն աշխարհում գիտեն, որ Կոսովոն |
Էրդողանը և նրա ալբանացի գործընկեր Էդի Ռաման ներկա են գտնվել Պրիզրեն քաղաքի օդանավակայանում նոր տերմինալի բացմանը: Թուրք վարչապետն իր ելույթում նշել է, որ Կոսովոյի և Թուրքիայի ժողովուրդներն ընդհանուր քաղաքակրթության մաս և նույն հողի զավակներ են հանդիսանում:
Էրդողանը հավելել է, որ թուրք ձեռնարկատերերը Կոսովոյի տնտեսության մեջ ավելի քան մեկ միլիարդ եվրո ներդրում են կատարել, հայտնում է РИА Новости-ն:
“Թուրքական հիմնի հեղինակը կոսովցի Մեհմեթ Ակիֆն է”, - հիշեցրել է Էրդողանը՝ հավելելով, որ երբ ինքը ժամանում է Կոսովո, իրեն զգում է ինչպես տանը: “Թուրքիան եղել է առաջին երկրներից, որ ճանաչել է Կոսովոյի Հանրապետության անկախությունը և կշարունակի նրան ամեն կերպ օգնություն ցուցաբերել”, - ասել է Էրդողանը:
Թուրք վարչապետն ընդգծել է, որ Կոսովոն արդեն ճանաչել են 105 երկրներ և հույս է հայտնել, որ “Կոսովոն հաջողությամբ ձեռք կբերի անկախ ապագա”:
“Հավատում եմ, որ Պրիշտինայի և Բելգրադի միջև շարունակվող երկխոսությունը տարածաշրջանում ամուր խաղաղություն և կայունություն հաստատելու հարցում մեծ ներդրում կունենա”, - ընգծել է Էրդողանը:
Հիշեցնենք, որ 2008 թվականի փետրվարի 17-ին Կոսովոն միակողմանի կերպով հայտարարեց Սերբիայից իր անկախանալու մասին: Հաագայում ՄԱԿ-ի միաջազգային դատարանը 2010 թվականի հուլիսին խորհրդատվական վճիռ կայացրեց, որում ասվում է, որ Կոսովոյի անկախության մասին արձանագրությունը չի հակասում միջազգային իրավունքի չափանիշներին:
Հին ժամանակներում Կոսովոյի տարածքում բնակվում էին իլիրիական և ֆրակյան ցեղերը: Այս տարածքի մի մասը մտնում էր Ալեքսանդր Մակեդոնացու պետության մեջ, ապա այն երկար ժամանակ հայտնվեց Հռոմեական, ապա Բյուզանդական կայսրության տիրապետության տակ: Ք. Հ. VII դարում այդ տարածքն զբաղեցրին սպիտակ սերբերի ցեղերը: Դա տեղի ունեցավ սլավոնացիների՝ հարավային Եվրոպա զանգվածային ներխուժումից հետո, որը դարձավ ժողովուրդների մեծ տեղափոխման էական հոսքերից մեկը:
1912 թվականին՝ Բալկանյան պատերազմից հետո, Կոսովոյի մեծ մասը վերադարձավ սերբական պետության իրավասության ներքո: Սակայն այդ վերադարձը հարթ չէր. բախումներ սկսվեցին սերբ և թուրք-ալբանական ժողովուրդների միջև: Լոնդոնում 1912 թվականին |
Ժամանակակից Սերբիայի համար Կոսովոյի կարգավիճակի հարցը շարունակում է սկզբունքային մնալ: Կոսովոյի խնդիրը որոշիչ է մնում Սերբիայի ներքին և արտաքին քաղաքականությունում: Առաջարկվում է երկու լուծում. կա´մ Կոսովոյին անկախություն պետք է տրվի, կա´մ այն պետք է վերադարձվի Սերբիայի վերհսկողությանը որպես լայն լիազորություններով օժտված ինքնավարություն:

Турция разозлила Сербию
| “В Сербии подобные высказывания не могут рассматриваться как дружеские, - отмечается в заявлении МИД балканской страны. - Они идут вразрез с заявлениями, делавшимися ранее турецким руководством. Все в мире знают, что Косово - сербское слово и | ![]() |
Эрдоган и его албанский коллега Эди Рама присутствовали на церемонии открытия нового терминала в аэропорту города Призрен. Турецкий премьер в своей речи отметил, что “народы Косово и Турции являются частью общей цивилизации, и детьми одной земли”.
Эрдоган добавил, что турецкие предприниматели вложили в экономику Косово более миллиарда евро, передает РИА Новости.
“Автор турецкого гимна Мехмет Акиф - косовец”, - напомнил Эрдоган, добавив, что когда он приезжает в Косово, то чувствует себя как дома. “Турция была одной из первых стран, признавших независимость Республики Косово и продолжит оказывать ей всяческую помощь”, - резюмировал премьер.
Турецкий премьер подчеркнул, что Косово уже признали 105 стран, и выразил надежду, что “Косово с успехом достигнет независимого будущего”.
“Верю, что продолжающийся диалог между Приштиной и Белградом внесет в регион большой вклад в налаживание прочного мира и стабильности”, - подчеркнул Эрдоган.
Напомним: 17 февраля 2008 года Косово в одностороннем порядке провозгласило свою независимость от Сербии. Международный суд ООН в Гааге в июле 2010 года вынес консультативное заключение, в котором сказано, что декларация о независимости Косово не противоречит нормам международного права.
В древности территорию Косово населяли иллирийские и фракийские племена. Часть этого края входила в государство Александра Македонского, затем он надолго попал под влияние Римской, а |
В 1912 году, после Балканской войны, большая часть края вернулась под юрисдикцию сербского государства. Возвращение не было гладким: начались столкновения между сербским и турецко-албанским населением. На международной конференции в Лондоне, состоявшейся в том же 1912 году,европейские державы признали суверенитет Сербии над Косово. Для современной Сербии вопрос о статусе Косово остается принципиальным. Косовская проблема остается определяющей для внутренней и внешней политики Сербии. Решений предлагается два: либо предоставление Косово независимости, либо его возвращение под управление Сербии в качестве автономии с широкими правами.