Վերին Լարսում գտնվող քաղաքացիները հրաժարվել են Հայաստան վերադառնալ նախօրեին կայացած Սոչի-Երևան չվերթով. ԱԳՆ խոսնակ
Հայտնում ենք, որ Վերին Լարսի անցակետում ռուսական կողմից ներկայումս գտնվող ՀՀ քաղաքացիների հետ մշտական կապի  մեջ է մաքսային կցորդը։ ՀՀ քաղաքացիները ցանկություն են հայտնում վերադառնալ Հայաստան սեփական ավտոմեքենաներով: Այս մասին NEWS.am-ին ասել է ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը։
«Վերստին ընդգծում ենք, որ նոր տիպի կորոնավիրուսի տարածման արդյունքում վրացական իշխանությունների կողմից երկրում հայտարարված արտակարգ դրության պայմաններում ռուս-վրացական սահմանը շարունակում է փակ է լինել օտարերկրյա քաղաքացիների համար:
Հաշվի առնելով վերոնշյալ հանգամանքը՝ Ռոստովում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսության կողմից որպես լուծման տարբերակ առաջարկվել էր կազմակերպել ՀՀ քաղաքացիների վերադարձն երեկ կայացած Սոչի-Երևան, ինչ,ես նաև առաջիկայում կայանալիք թռիչքներով՝ միաժամանակ հոգալով ինչպես կանանց և երեխաների ճանապարհածախսը, այնպես էլ՝ ՀՀ քաղաքացիներին պատկանող ավտոմեքենաները հատուկ հատկացված կայանատեղիներում պահելու հարցերը: Անցակետում գտնվող ՀՀ քաղաքացիները հրաժարվել են լուծման վերոնշյալ, ներկայումս միակ տարբերակից՝ պնդելով կազմակերպել իրենց վերադարձը Հայաստան բացառապես իրենց անձնական օգտագործման մեքենաներով: Հավելեմ, որ առաջիկա օրերին կայանալիք թռիչքն արդեն իսկ համալրված է։
Ընդգծենք, որ ՀՀ քաղաքացիները կարող են իրենց անձնական մեքենաներով ցամաքային ճանապարհով ՌԴ-ից Հայաստան վերադառնալ միայն Վրաստանի կառավարության՝ օտարերկրացիների մուտքը սահմանափակող որոշման չեղարկումից հետո»,– ասել է նա:

МИД: застрявшие на Верхнем Ларсе граждане Армении отказываются лететь самолетом
В МИД Армении прокомментировали ситуацию с застрявшими в районе КПП Верхний Ларс соотечественниками.
''Сообщаем, что с находящимися на российской стороне КПП Верхний Ларс гражданами Армении на постоянной связи находится таможенный атташе. Граждане Армении выражают желание вернуться в Армению на собственных автомобилях'', - сообщила на запрос NEWS.am пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян.
''Еще раз подчеркиваем, что в условиях введенного грузинскими властями чрезвычайного положения в стране в результате распространения коронавируса нового типа российско-грузинская граница остается закрытой для иностранных граждан.
Учитывая вышеуказанное обстоятельство, генконсульством РА в качестве варианта решения было предложено организовать возвращение граждан РА вчера рейсом Сочи-Ереван, а также предстоящими в ближайшее время рейсами. Одновременно было предложено помочь с оплатой проезда женщин и детей, а также позаботиться о принадлежащих гражданам РА автомобилях на специально выделенных стоянках. Граждане Армении, находящиеся на КПП, отказались от вышеуказанного, ныне единственного варианта решения, настаивая на организации возвращения в Армению исключительно на своих машинах. Добавлю, что предстоящий в ближайшие дни рейс уже укомплектован. Отметим, что граждане Армении могут на своих личных машинах сухопутным путем вернуться из РФ в Армению только после отмены решения правительства Грузии, ограничивающего въезд иностранцев'', - отметила пресс-секретарь МИД.