Արթուր Թովմասյանն ընտրվեց Արցախի Ազգային ժողովի նախագահ
Արցախի Հանրապետության 7-րդ գումարման Ազգային ժողովի նախագահ ընտրվեց «Ազատ Հայրենիք-ՔՄԴ» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Թովմասյանը։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, նախ «Արդարություն» խմբակցությունը առաջարկեց «Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն» կուսակցության պատգամավոր Վահրամ Բալայանի թեկնածությունը, սակայն Բալայանը ինքնաբացարկ ներկայացրեց՝ նշելով, որ ճիշտ կլինի Ազգային ժողովի նախագահ լինի խորհրդարանական մեծամասնությունից։ Նա առաջարկեց «Ազատ հայրենիք-ՔՄԴ» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Թովմասյանի թեկնածությունը։ Այնուհետև անցկացվեց փակ գաղտնի քվեարկություն։
Քվեարկությանը մասնակցեց 33 պատգամավոր, Արթուր Թովմասյանի թեկնածությանը կողմ քվեարկեց 29 պատգամավոր, դեմ՝ 4։
Նիստի ընթացքում պատգամավորները կընտրեն նախագահի տեղակալին և մշտական հանձնաժողովների նախագահներին և կստեղծվեն մշտական հանձնաժողովները։
Ավելի ուշ՝ ժամը 18:00-ին, Շուշիի մշակույթի և երիտասարդության կենտրոնի դահլիճում տեղի կունենա Արայիկ Հարությունյանի՝ ԱՀ նախագահի պաշտոնի ստանձնմանը նվիրված Ազգային ժողովի հատուկ նիստը, որին կմասնակցի ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։

Артур Товмасян избран председателем Национального Собрания Арцаха
Председателем Национального Собрания Республики Арцах 7-го созыва избран депутат от фракции "Свободная Родина-ГОА" Артур Товмасян. Как сообщает "Арменпресс", вначале фракция "Справедливость" предложила кандидатуру депутата от АРФ "Дашнакцутюн" Ваграма Балаяна, однако Балаян представил самоотвод, отметив, что было бы правильно, если бы председатель Национального собрания был бы от парламентского большинства. Он предложил кандидатуру депутата от фракции "Свободная Родина-ГОА" Артура Товмасяна. Затем было проведено закрытое тайное голосование.
В голосовании приняли участие 33 депутата, за кандидатуру Артура Товмасяна проголосовали 29 депутатов, против - 4.
В ходе заседания депутаты изберут заместителя президента и председателей постоянных комиссий, будут созданы постоянные комиссии.
Позднее, в 18:00, в зале Центра культуры и молодежи Шуши состоится специальное заседание Национального собрания, посвященное вступлению Араика Арутюняна в должность президента Республики Арцах, на котором будет присутствовать и премьер-министр Армении Никол Пашинян.