Կայացել է Նիկոլ Փաշինյանի և Արայիկ Հարությունյանի առանձնազրույցը
Ստեփանակերտում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Արցախի Հանրապետության նորընտիր նախագահ Արայիկ Հարությունյանի առանձնազրույցը:
«Պարոն Վարչապետ, նախ ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել երդմնակալության արարողությանը Ձեր մասնակցության և այն խոսքերի, մտքերի համար, ոոոնք Դուք արտահայտեցիք: Դրանք երկրի առաջնորդի անկեղծ խոսքեր էին, այդ ամենը ես մտահոգության և խորհուրդների տիրույթում եմ դիտարկում և ուզում եմ այսօր ևս հայտարարել, որ պատրաստակամ եմ կիսելու այն բեռը, խնդիրները, որոնք այսօր ծառացած են հայ ժողովրդի, Հայաստան աշխարհի վրա: Շնորհակալություն եմ հայտնում մասնակցության համար»,- նշել է Արայիկ Հարությունյանը:
«Շնորհակալ եմ մեծարգո պարոն նախագահ: Նախ թույլ տվեք ևս մեկ անգամ շնորհավորել Ձեզ Արցախի Հանրապետության նախագահ ընտրվելու և պաշտոնամուտի առիթով: Երեկ իսկապես պաշտոնամուտի տպավորիչ միջոցառումներ տեղի ունեցան և տպավորիչ առաջին հերթին բովանդակության առումով: Մինչ քայլում էինք այստեղ, ես ասացի, որ Արցախում հաստատված է շատ լավ մթնոլորտ և կարծում եմ, որ մեր խնդիրն այս մթնոլորտն այս մակարդակի վրա պահելն է և ավելի զարգացնելը: Եվ իհարկե շատ կարևոր եմ համարում, որ Հայաստանի և Արցախի իշխանությունների միջև արդյունավետ համագործակցություն տեղի ունենա, դրա համար կան անհրաժեշտ բոլոր նախադրյալները: Համոզված եմ` այդպես էլ կլինի»,- իր հերթին նշել է վարչապետ Փաշինյանը:
«Միանշանակ համակարծիք եմ պարոն վարչապետ: Մեր հասարակությանը ես դիտարկում եմ որպես մեկ ամբողջություն, չկա Հայաստանի ժողովուրդ, Արցախի ժողովուրդ, կա հայ ժողովուրդ և մենք այդ սկզբունքից ելնելով պետք է պահենք մթնոլորտը, զարգացնենք: Այն նախադրյալները, որոնք այսօր ստեղծված են Արցախում ոչ միայն բարոյահոգեբանական, այլև տնտեսության զարգացման, սոցիալական ծրագրերի, հայրենադարձության առումով, ամեն ինչ հնարավոր է իրականացնել համատեղ աշխատանքի շնորհիվ: Նորից շնորհակալություն եմ հայտնում պարոն վարչապետ»,- եզրափակել է Արցախի նորընտիր նախագահը:
Այնուհետև Նիկոլ Փաշինյանը և Արայիկ Հարությունյանը հանդիպումը շարունակել են Հայաստանի և Արցախի արտաքին գործերի նախարարներ` Զոհրաբ Մնացականյանի և Մասիս Մայիլյանի մասնակցությամբ:

Нет народов Армении и Арцаха, есть армянский народ: президент Арцаха
В Степанакерте состоялась беседа премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна и новоизбранного президента Республики Арцах Араика Арутюняна.
"Господин премьер-министр, прежде всего я хочу поблагодарить Вас за участие в церемонии инаугурации и за высказанные Вами слова и мысли. Это были искренние слова лидера страны, я рассматриваю все это в сфере озабоченности и советов и хочу сегодня также заявить, что я готов разделить бремя и проблемы, стоящие сегодня перед Арменией и армянским народом. Я благодарю Вас за участие", - сказал Араик Арутюнян.
"Спасибо, господин президент. Прежде всего, позвольте мне еще раз поздравить Вас с избранием и вступлением в должность президента Республики Арцах. Вчера состоялась действительно впечатляющая церемония инаугурации, впечатляющая прежде всего по своему содержанию. Пока мы шли сюда, я сказал, что в Арцахе очень хорошая атмосфера, и я думаю, что наша задача - сохранить эту атмосферу на этом уровне и развивать ее еще больше. И, конечно, я считаю очень важным, чтобы между властями Армении и Арцаха было налажено эффективное сотрудничество, и есть все необходимые предпосылки для этого. Уверен, так и будет", - отметил премьер-министр Пашинян.
"Я однозначно согласен с Вами, господин премьер-министр. Я считаю наше общество одним целым: нет народов Армении и Арцаха, есть армянский народ, и исходя из этого принципа, мы должны поддерживать атмосферу, развивать ее. Предпосылки, которые сегодня созданы в Арцахе не только с нравственной точки зрения, но и в плане экономического развития, социальных программ, репатриации, все возможно благодаря совместной работе. Еще раз спасибо, господин премьер-министр", - заключил президент Арцаха.