Կայացել է Նիկոլ Փաշինյանի և Արայիկ Հարությունյանի առանձնազրույցը
Ստեփանակերտում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Արցախի Հանրապետության նորընտիր նախագահ Արայիկ Հարությունյանի առանձնազրույցը:
«Պարոն Վարչապետ, նախ ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել երդմնակալության արարողությանը Ձեր մասնակցության և այն խոսքերի, մտքերի համար, ոոոնք Դուք արտահայտեցիք: Դրանք երկրի առաջնորդի անկեղծ խոսքեր էին, այդ ամենը ես մտահոգության և խորհուրդների տիրույթում եմ դիտարկում և ուզում եմ այսօր ևս հայտարարել, որ պատրաստակամ եմ կիսելու այն բեռը, խնդիրները, որոնք այսօր ծառացած են հայ ժողովրդի, Հայաստան աշխարհի վրա: Շնորհակալություն եմ հայտնում մասնակցության համար»,- նշել է Արայիկ Հարությունյանը:
«Շնորհակալ եմ մեծարգո պարոն նախագահ: Նախ թույլ տվեք ևս մեկ անգամ շնորհավորել Ձեզ Արցախի Հանրապետության նախագահ ընտրվելու և պաշտոնամուտի առիթով: Երեկ իսկապես պաշտոնամուտի տպավորիչ միջոցառումներ տեղի ունեցան և տպավորիչ առաջին հերթին բովանդակության առումով: Մինչ քայլում էինք այստեղ, ես ասացի, որ Արցախում հաստատված է շատ լավ մթնոլորտ և կարծում եմ, որ մեր խնդիրն այս մթնոլորտն այս մակարդակի վրա պահելն է և ավելի զարգացնելը: Եվ իհարկե շատ կարևոր եմ համարում, որ Հայաստանի և Արցախի իշխանությունների միջև արդյունավետ համագործակցություն տեղի ունենա, դրա համար կան անհրաժեշտ բոլոր նախադրյալները: Համոզված եմ` այդպես էլ կլինի»,- իր հերթին նշել է վարչապետ Փաշինյանը:
«Միանշանակ համակարծիք եմ պարոն վարչապետ: Մեր հասարակությանը ես դիտարկում եմ որպես մեկ ամբողջություն, չկա Հայաստանի ժողովուրդ, Արցախի ժողովուրդ, կա հայ ժողովուրդ և մենք այդ սկզբունքից ելնելով պետք է պահենք մթնոլորտը, զարգացնենք: Այն նախադրյալները, որոնք այսօր ստեղծված են Արցախում ոչ միայն բարոյահոգեբանական, այլև տնտեսության զարգացման, սոցիալական ծրագրերի, հայրենադարձության առումով, ամեն ինչ հնարավոր է իրականացնել համատեղ աշխատանքի շնորհիվ: Նորից շնորհակալություն եմ հայտնում պարոն վարչապետ»,- եզրափակել է Արցախի նորընտիր նախագահը:
Այնուհետև Նիկոլ Փաշինյանը և Արայիկ Հարությունյանը հանդիպումը շարունակել են Հայաստանի և Արցախի արտաքին գործերի նախարարներ` Զոհրաբ Մնացականյանի և Մասիս Մայիլյանի մասնակցությամբ:

Prime Minister Nikol Pashinyan today met with newly elected President of the Republic of Artsakh Arayik Haroutunyan in Stepanakert.
“Mr. Prime Minister, first of all, I would like to thank you for attending the inauguration ceremony and for the kind remarks and thoughts you expressed. They were sincere words of a leader, I consider all this in the realm of concern and advice, and I want to state today that I am ready to share the burden and deal with the problems facing the Armenian people and Armenia. Thank you for your participation,” Arayik Haroutunyan said.
“Thank you, Mr. President. First of all, let me congratulate you once again on your election as President of the Artsakh Republic. Truly impressive events took place yesterday, impressive in terms of content. While walking here, I said that the atmosphere was very good in Artsakh, and I think that our task is to uphold and foster this wonderful atmosphere. We need to build effective ties of interaction, considering that all necessary prerequisites are in place for effective cooperation between Armenian and Artsakh authorities,” Prime Minister Pashinyan noted.
“I definitely agree with you, Mr. Prime Minister. Our nation should be considered as one and a whole - no people of Armenia, no people of Artsakh - there is an Armenian nation, and proceeding from this very principle, we must develop this atmosphere of consolidation. Owing to such preconditions available in Artsakh not only in moral and psychological terms, but also in terms of economic development, we can succeed in implementing social and repatriation programs through joint efforts. Thank you again, Mr. Prime Minister,” the newly sworn in President of Artsakh said.