ՀՀ Պաշտպանության նախարարության արձագանքը Զաքիր Հասանովի հայտարարությանը
«Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Զաքիր Հասանովն այսօր խորհրդակցություն է անցկացրել և հոխորտացել՝ փաստացի և վերջնականապես ընդունելով, որ 2016-ի ապրիլյան գործողությունների նախաձեռնողը ադրբեջանական կողմն է՝ ի դեմս իրեն և իր գերագույն հրամանատարի: Ավելին՝ նա խոստովանեց, որ իրենք այնքան էլ գոհ չեն ապրիլյանի արդյունքներից, իրենց առջև դրված խնդիրը չեն կարողացել լուծել:
Հետևաբար, նա անձամբ պատասխան է տալու ինչպես նախկինում, այնպես էլ այսօրվա ցանկացած բառի, որոշման և ինչպես հայ, այնպես էլ ադրբեջանցի զինծառայողների թափված արյան համար։ Հիշեցնում ենք ադրբեջանական ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը, որ վաղուց ժամանակն է համակերպվել տարածաշրջանում խաղաղության եւ ռազմական համազորության հետ:
Հակառակ դեպքում հայկական զինված ուժերը ամենայն վճռականությամբ, արհեստավարժությամբ և ավերիչ հարվածներով ստիպված կլինեն բազմապատկելու 1994 թթ-ի եռակողմ հրադադարի արդյունքները և պաշտպանելու Հայաստանի ու Արցախի միասնական անվտանգությունը»:

В минобороны Армении ответили министру обороны Азербайджана
"Министр обороны Азербайджана Закир Гасанов сегодня провел совещание и кичился, фактически и окончательно приняв, что инициатором апрельских действий 2016 года является азербайджанская сторона – в его лице и лице его верховного главнокомандующего", – написала на своей странице в соцсети Facebook пресс-секретарь министра обороны РА Шушан Степанян, передает Panorama.am.
"Более того, он признал, что они не очень довольны результатами Апрельской войны, они не смогли выполнить поставленную перед ними задачу.
Соответственно он лично ответит как за все слова, решения и прошлого, и сегодняшнего дня, так и за пролитую кровь как армянских, так и азербайджанских военнослужащих.
Напоминаем азербайджанскому военно-политическому руководству, что давно пора смириться с миром и военной равносильностью в регионе.
В противном случае армянские Вооруженные силы будут вынуждены со всей решимостью, профессионализмом и разрушительными ударами умножить результаты трехстороннего перемирия 1994 года и защитить безопасность Армении и Арцаха", – отметила она.