Արցախի նախագահն ընդունել է Ստեփանակերտի քաղաքապետին
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հունիսի 4-ին ընդունել է Ստեփանակերտի քաղաքապետ Դավիթ Սարգսյանին:
Քննարկվել է զոհված ազատամարտիկների, առաջին կարգի զինհաշմանդամների՝ մայրաքաղաքաբնակ ընտանիքների բնակարանների վերանորոգման աշխատանքների ընթացքը: Նախագահը նշել է, որ ծրագիրը գտնվում է իր անմիջական ուշադրության կենտրոնում, և անհրաժեշտ է գործադրել բոլոր ջանքերը նախանշված ժամկետներում այն ավարտելու համար:
Արայիկ Հարությունյանը հետաքրքրվել է նաև մասնավոր ներդրողների կողմից Ստեփանակերտում իրականացվող բնակարանաշինության ընթացքով՝ կարևորելով, որ առաջիկայում մայրաքաղաքում կմեկնարկեն նոր բնակթաղամասերի կառուցման աշխատանքները: «Առաջիկա հինգ տարիներին կառուցելու ենք հազարավոր բնակարաններ, որը թույլ է տալու լուծել հերթացուցակում գտնվող սպայական անձնակազմի, զոհված, առաջին կարգի զինհաշմանդամ մեր հայրենակիցների ընտանիքների, սոցիալական այլ խմբերի բնակարանային խնդիրը և, ամենակարևորը, հիփոթեքային մատչելի պայմաններ ստեղծել՝ կյանքի կոչելով «Յուրաքանչյուր ընտանիքի՝ առանձին բնակարան» նախընտրական շրջանի մեր կարգախոսը»,- ասել է Ա. Հարությունյանը և ընդգծել, որ մինչև այդ բնակարանների շահագործման հանձնելը նշված սոցիալական խմբերի ընտանիքներին կառավարության կողմից կտրամադրվի բնակվարձի փոխհատուցում:
Հանդիպման ընթացքում Դավիթ Սարգսյանը նախագահին է ներկայացրել քաղաքային տնտեսության խնդիրները, ինչպես նաև նոր տիպի կորոնավիրուսի դեմ իրականացվող պայքարի աշխատանքները:

President of Artsakh Received the Mayor of Stepanakert
On 4 June Artsakh Republic President Arayik Harutyunyan received Mayor of Stepanakert David Sargsyan.
The process of repairing the apartments of the perished freedom fighters, families of first-class military disabled people living in the capital was on the discussion agenda. The President noted that the program is in the focus of his immediate attention and it is necessary to spare no effort to bring it to life within the set time-frame.
President Harutyunyan also inquired about the process of housing construction by private investors in Stepanakert, emphasizing that the construction of new residential areas in the capital will start soon. "Within the next five years we are planning to build thousands of apartments, which will solve the housing problem of the officers on the list, the families of our compatriots who have perished, those of first-degree disabled soldiers, and other social groups, and, most importantly, to create affordable housing conditions, thus bringing to life our pre-election campaign motto "A separate apartment to every family", - noted A. Harutyunyan and highlighted that until the commissioning of those apartments, the families of the mentioned social groups will be provided with compensation by the government.
During the meeting David Sargsyan presented to the President the problems the municipal economy faces, as well as the activities being carried out within the framework of the fight against the novel coronavirus.