Ֆինանսական միջոցների տրամադրման արդյունքում շինարարական աշխատանքները շարունակվելու են պատշաճ կարգով. Նախարարն՝ ատոմակայանի արդիականացման մասին
Հայ-ռուսական հարաբերությունները կայուն ռազմավարական-գործընկերային են, բայց միևնույն ժամանակ մեր երկրում վարկերի արդյունավետ օգտագործման խնդիր կա, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը՝ անդրադառնալով ատոմակայանի արդիականացման ծրագրերինհայտնում է Aysor.am:
«Մենք ժառանգել ենք տարբեր վարկային միջոցներ, որոնց ժամկետները կամ սպառման փուլում են եղել, կամ սպառվել են, և այս փուլում մեր երկրի համար ավելի շահեկան ենք գտել, որ կարող ենք մեր ունեցած այլ վարկային միջոցներից կամ մեր ունեցած ֆինանսական միջոցներից բյուջետային վարկ տրամադրել և լուծել մեր առջև ծառացած խնդիրը:
«Ինչ վերաբերում է մեր գործընկերներին, «Ռոսատոմ» ընկերությունը հիմնական իրականացնող ընկերությունն է, պայմանագրերը գործընկերների հետ առկա են, և ֆինանսական միջոցների տրամադրման արդյունքում շինարարական աշխատանքները շարունակվելու են պատշաճ կարգով», - ասաց նախարարը:

Работы по модернизации армянской АЭС будут продолжены после предоставления финансовых средств: Сурен Папикян
Армяно-российские отношения стабильные, партнерские и союзнические, но в нашей стране существует проблема эффективного использования кредитов, заявил министр территориального управления и инфраструктуры республики Сурен Папикян, передает Aysor.am.
"Мы унаследовали различные кредиты с просроченными или завершающимися сроками. И на данном этапе нам выгоднее предоставить бюджетный кредит посредством наших финансовых средств или других  кредитных средств, и решить поставленную задачу", - сказал Папикян.
По его словам, работы по модернизации армянской АЭС продолжит осуществлять компания "Росатом" после предоставления финансовых средств.
Напомним, что ранее Папкян заявил, что Армения отказалась от российского госкредита на модернизацию армянской АЭС.