Ֆրանսիացի բժիշկները Հայաստանում են
Ֆրանսիայից մի խումբ բժիշկներ հատուկ չվերթով ժամանել են Հայաստան՝ կորոնավիրուսի դեմ պայքարում աջակցություն ցույց տալու ՀՀ առողջապահական համակարգին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում տեղեկացնում է Սփկուռքի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը։
Նշվում է, որ նրանք վաղ առավոտից լինելու են կորոնավիրուսի դեմ պայքարի առաջնագծում: «Սա օտարերկրացի բժիշկների ներգրավման առաջին նմանատիպ նախաձեռնությունն է, որն իրականություն դարձավ մեր գրասենյակի, USAID-ի և Առողջապահության նախարարության սերտ համագործակցությամբ: Ֆրանսիայում համավարակը հաղթած բժիշկների մեծ մասն առաջին անգամ են Հայաստանում, և վստահ են՝ ներդնելու են իրենց ողջ փորձն ու գիտելիքները մարդկային կյանքեր փրկելու պատասխանատու առաքելության մեջ»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
Ֆրանսիայի պրոֆեսիոնալ բուժաշխատողներն առաջիկա օրերին գործունեություն կծավալեն «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոնում, Վնասվածքաբանության և օրթոպեդիայի գիտական կենտրոնում և «Սուրբ Աստվածամայր» ԲԿ ինֆեկցիոն մասնաճյուղում: Օրերս կորոնավիրուսի դեմ պայքարում Հայաստանին աջակցելու պատրաստակամության մասին հայտնել են Լիտվան, Վրաստանը, Առողջապահության Համաշխարհային կազմակերպությունը։

French Doctors Arrive in Armenia to Help Fighting COVID-19
A group of French doctors arrived in Armenia via a special flight to help the healthcare system to battle the novel coronavirus (COVID-19), the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs of Armenia said on Facebook.
“This is the first such kind of an initiative on engaging foreign doctors which became a reality by the cooperation between our Office, USAID and the ministry of healthcare. Most of the doctors, who overcame the virus in France, visit Armenia for the first time and they are sure that they will invest all their experience and knowledge in the responsible mission to save human lives”, the statement says.
The French doctors will work in the St. Gregory the Illuminator hospital, the Scientific Center for Traumatology and Orthopaedy and the infection department of the St. Mary medical center in coming daysArmenpress reports.
Recently Lithuania, Georgia and the World Health Organization (WHO) also expressed readiness to assist Armenia in fighting the COVID-19.