Ֆրանսիացի բժիշկները Հայաստանում են
Ֆրանսիայից մի խումբ բժիշկներ հատուկ չվերթով ժամանել են Հայաստան՝ կորոնավիրուսի դեմ պայքարում աջակցություն ցույց տալու ՀՀ առողջապահական համակարգին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում տեղեկացնում է Սփկուռքի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը։
Նշվում է, որ նրանք վաղ առավոտից լինելու են կորոնավիրուսի դեմ պայքարի առաջնագծում: «Սա օտարերկրացի բժիշկների ներգրավման առաջին նմանատիպ նախաձեռնությունն է, որն իրականություն դարձավ մեր գրասենյակի, USAID-ի և Առողջապահության նախարարության սերտ համագործակցությամբ: Ֆրանսիայում համավարակը հաղթած բժիշկների մեծ մասն առաջին անգամ են Հայաստանում, և վստահ են՝ ներդնելու են իրենց ողջ փորձն ու գիտելիքները մարդկային կյանքեր փրկելու պատասխանատու առաքելության մեջ»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
Ֆրանսիայի պրոֆեսիոնալ բուժաշխատողներն առաջիկա օրերին գործունեություն կծավալեն «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոնում, Վնասվածքաբանության և օրթոպեդիայի գիտական կենտրոնում և «Սուրբ Աստվածամայր» ԲԿ ինֆեկցիոն մասնաճյուղում: Օրերս կորոնավիրուսի դեմ պայքարում Հայաստանին աջակցելու պատրաստակամության մասին հայտնել են Լիտվան, Վրաստանը, Առողջապահության Համաշխարհային կազմակերպությունը։

Французские врачи уже в Армении
Группа врачей из Франции чартерным рейсом прибыла в Армению для оказания помощи системе здравоохранения Армении в борьбе с коронавирусом. Как передает "Арменпресс", об этом на своей странице в социальной сети Facebook сообщает офис главного уполномоченного по делам диаспоры.
Отмечается, что они с раннего утра приступят к работе - борьбе против коронавируса. "Это первая подобная инициатива по привлечению иностранных врачей, которая стала реальностью благодаря тесному сотрудничеству нашего офиса, USAID и Министерства здравоохранения. Большинство врачей, победивших эпидемию во Франции, впервые находятся в Армении, и уверены, что приложат весь свой опыт и знания в ответственной миссии по спасению человеческих жизней", - говорится в сообщении офиса главного уполномоченного.
В ближайшие дни медработники Франции развернут свою деятельность в медицинском центре "Сурб Григор Лусаворич", Научном центре травматологии и ортопедии и инфекционном филиале МЦ "Сурб Аствацамайр". На днях о готовности поддержать Армению в борьбе с коронавирусом заявили Литва, Грузия и Всемирная организация здравоохранения.