Արցախի Հանրապետության խորհրդարանի նախագահ Արթուր Թովմասյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ
Արցախի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը հունիսի 16-ին հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում ասվում է. ««Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Արցախի Հանրապետության օրենքի 138-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն` հայտարարում եմ, որ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավոր Հովիկ Խանլարի Ջիվանյանը հունիսի 15-ին ներկայացրել է հրաժարականի դիմում:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ»  օրենքի 138-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն, եթե հրաժարականի հրապարակումից հետո՝ մեկ շաբաթվա ընթացքում, պատգամավորը գրավոր դիմումով հետ է վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա Ազգային ժողովի նախագահն այդ մասին հանդես է գալիս հայտարարությամբ, եթե հետ չի վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա նրա լիազորությունների դադարման մասին կազմվում է արձանագրություն, որը ստորագրում ու հրապարակում է Ազգային ժողովի նախագահը և ուղարկում Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով: Արձանագրության հրապարակման պահից հրաժարականը համարվում է ընդունված»,- ասված է ԱԺ նախագահի հայտարարության մեջ:

President of the Artsakh Republic Parliament Artur Tovmasyan Made a Statement
June 16, the President of the National Assembly of the Artsakh Republic Artur Tovmasyan made a statement, which reads: "According to Part 1 of Article 138 of the Law of the Artsakh Republic "Rules of Procedure of the National Assembly" I Hovik Khanlar Jivanyan, a member of the Artsakh Republic National Assembly, resigned on June 15".
"Pursuant to Part 2 of Article 138 of the "Rules of Procedure of the National Assembly", if within a week after the publication of the resignation the deputy withdraws his / her resignation application in writing, then the President of the National Assembly makes a statement on that. If he/she does not withdraw the resignation, then a protocol on the termination of his/her powers is signed and promulgated by the National Assembly and sent to the Central Electoral Commission. From the moment the protocol is published, the resignation is considered accepted, " - It is said in the statement of the NA President.