Արցախի Հանրապետության խորհրդարանի նախագահ Արթուր Թովմասյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ
Արցախի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը հունիսի 16-ին հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում ասվում է. ««Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Արցախի Հանրապետության օրենքի 138-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն` հայտարարում եմ, որ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավոր Հովիկ Խանլարի Ջիվանյանը հունիսի 15-ին ներկայացրել է հրաժարականի դիմում:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ»  օրենքի 138-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն, եթե հրաժարականի հրապարակումից հետո՝ մեկ շաբաթվա ընթացքում, պատգամավորը գրավոր դիմումով հետ է վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա Ազգային ժողովի նախագահն այդ մասին հանդես է գալիս հայտարարությամբ, եթե հետ չի վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա նրա լիազորությունների դադարման մասին կազմվում է արձանագրություն, որը ստորագրում ու հրապարակում է Ազգային ժողովի նախագահը և ուղարկում Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով: Արձանագրության հրապարակման պահից հրաժարականը համարվում է ընդունված»,- ասված է ԱԺ նախագահի հայտարարության մեջ:

Председатель Национального Собрания Республики Арцах выступил с заявлением
Председатель НС Республики Арцах Артур Товмасян 16-го июня выступил с заявлением, в котором говорится: "Согласно части 1 статьи 138 закона Республики Арцах "Регламент Национального Собрания", объявляю, что 15-го июня депутат Национального Собрания Республики Арцах Дживанян Овик Ханларович подал заявление об отставке.
Согласно части 2 статьи 138 закона "Регламент Национального Собрания", если депутат подачей письменного заявления в течение одной недели отзывает свое заявления об отставке, тогда председатель Национального Собрания выступает с заявлением об этом, если же он не отзывает своего заявления, то составляется протокол о завершении его полномочий, который подписывает и опубликовывает председатель Национального Собрания и направляет в Центральную избирательную комиссию. Отставка считается принятой с момента опубликования протокола", - говорится в заявлении председателя НС.