Հայաստանում 1 դիմակը կվաճառվի 70-75 դրամով. ՏՄՊՊՀ
Խոշոր դեղատնային ցանցերում տեղական դիմակի գինը 100 դրամ է, իսկ ներմուծվածը՝ մինչև 150 դրամ։ Այդ մասին կառավարության նիստում ասաց ՏՄՊՊՀ նախագահ Գեղամ Գևորգյանը։ «Ավտոմատ ապարատների միջոցով, այսօր նոր խմբաքանակը, երբ ստանանք, արդեն մեծածախ գինը նվազել է, դարձել է 60 դրամ։ Ընդ որում, տեղական արտադրության երկու ընկերությունն էլ գինն իջեցրել են։ Երբ նոր խմբաքանակն ստանանք, երկու հատի գինը առավելագույնը կդառնա 150 դրամ, այսինքն՝ մեկ դիմակը 70-75 դրամի շրջանակներում կվաճառվեն»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց նա։
ՏՄՊՊՀ նախագահի խոսքով՝ շուտով կավարտվի վարույթը բոլոր խոշոր դեղատնային ցանցերում։ «Եթե գերիշխող դիրքի չարաշահումները հաստատվեն, ապա նրանք նաև պատասխանատվության կենթարկվեն։ Բայց կրկնում եմ, որ չկա նման երևույթ, որ ՀՀ-ում առկա է եղել ներմուծված կամ արտադրված 20 դրամանոց դիմակ, որը վաճառվել է 200-220 դրամով։ Նման բան բացառում եմ։ Այո, ժամանակին դիմակները եղել են 20-30 դրամ, բայց ներմուծման արժեքն է ցածր եղել։ Համաշխարհային դեֆիցիտի պատճառով դիմակի գները բարձրացել են»,- ասաց նա։
Ըստ Գևորգյանի՝ նաև տարածաշրջանի կտրվածքով են ուսումնասիրվել դիմակների գները, այլ երկրներում Հայաստանից բարվոք վիճակ չէ։

Maximum Price of 2 Face Masks Will Soon Become 150 Drams in Armenia
The price of face masks produced in Armenia is 100 drams, whereas that of the imported masks is 150 drams in major pharmacy chains, Chairman of the State Commission for the Protection of Economic Competition Gegham Gevoryan said at today’s Cabinet meeting, Armenpress reports.
"The wholesale price has already decreased and become 60 drams. In addition, two local companies have also reduced the price. When we get the new batch of face masks, the maximum price of two masks will become 150 drams, in other words a face mask will be sold within 70-75 drams", he said.
He said the proceedings launched in all large pharmacy chains will soon be completed. "If the abuses of a prevailing position are approved, they will be held accountable. But I to want repeat once again that no face mask, which was imported or produced at 20 AMD, has been sold at 200-220 AMD in Armenia. I rule out such a thing. Yes, in the past the price of face masks was 20-30 AMD, but the import cost was low. The prices of face masks increased due to the global deficit", he said.