Հայաստանում 1 դիմակը կվաճառվի 70-75 դրամով. ՏՄՊՊՀ
Խոշոր դեղատնային ցանցերում տեղական դիմակի գինը 100 դրամ է, իսկ ներմուծվածը՝ մինչև 150 դրամ։ Այդ մասին կառավարության նիստում ասաց ՏՄՊՊՀ նախագահ Գեղամ Գևորգյանը։ «Ավտոմատ ապարատների միջոցով, այսօր նոր խմբաքանակը, երբ ստանանք, արդեն մեծածախ գինը նվազել է, դարձել է 60 դրամ։ Ընդ որում, տեղական արտադրության երկու ընկերությունն էլ գինն իջեցրել են։ Երբ նոր խմբաքանակն ստանանք, երկու հատի գինը առավելագույնը կդառնա 150 դրամ, այսինքն՝ մեկ դիմակը 70-75 դրամի շրջանակներում կվաճառվեն»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց նա։
ՏՄՊՊՀ նախագահի խոսքով՝ շուտով կավարտվի վարույթը բոլոր խոշոր դեղատնային ցանցերում։ «Եթե գերիշխող դիրքի չարաշահումները հաստատվեն, ապա նրանք նաև պատասխանատվության կենթարկվեն։ Բայց կրկնում եմ, որ չկա նման երևույթ, որ ՀՀ-ում առկա է եղել ներմուծված կամ արտադրված 20 դրամանոց դիմակ, որը վաճառվել է 200-220 դրամով։ Նման բան բացառում եմ։ Այո, ժամանակին դիմակները եղել են 20-30 դրամ, բայց ներմուծման արժեքն է ցածր եղել։ Համաշխարհային դեֆիցիտի պատճառով դիմակի գները բարձրացել են»,- ասաց նա։
Ըստ Գևորգյանի՝ նաև տարածաշրջանի կտրվածքով են ուսումնասիրվել դիմակների գները, այլ երկրներում Հայաստանից բարվոք վիճակ չէ։

В Армении маски от вируса можно будет покупать по более низкой цене
Защитную маску в Армении можно будет купить по цене не дороже 70-75 драмов за штуку. Как передает SPUTNIK Армения, об этом заявил на заседании правительства Армении председатель Госкомиссии по защите экономической конкуренции Гегам Геворкян. Он отметил, что в крупных аптеках маски отечественного производства продаются уже не за 200, а за 100 драмов (чуть больше 20 центов) , а импортные – по цене до 150 драмов. Речь идет о простых масках.
Оптовая цена одной маски снизилась до 60 драмов, и теперь в торговых автоматах маски будут стоить не дороже 150 драмов (чуть больше 30 центов) за две штуки, то есть по 75 драмов за штуку. Речь идет о стерильных упаковках с двумя масками.
До конца месяца Госкомиссия завершит проверки в крупных аптечных сетях, и нарушители правил конкуренции будут привлекаться к ответственности, заметил Геворкян.
Вместе с тем, заверил он, случаи закупки оптом масок по 20 драмов, а затем их перепродажи по 200-250 будут исключены.
"Оптовая цена в 20-30 драмов была до того, как началась пандемия, и на маски вырос спрос. Теперь такой цены нет", - добавил Геворкян.
В свою очередь министр здравоохранения Арсен Торосян призвал по возможности носить фабричные маски. Носить маски из ткани не рекомендуется, поскольку они слабо защищают от инфекции. В крайнем случае можно носить марлевые маски.
Напомним, носить маску в Армении обязательно везде вне дома. В транспорте и общественных местах выставлены гели для дезинфекции рук.