Լիտվան բուժանձնակազմ և բժշկական օգնություն է ուղարկել Հայաստան
Հունիսի 19-ին Լիտվայի Շիաուլյայի օդանավակայանում տեղի է ունեցել Լիտվայի կառավարության կողմից Հայաստան ուղարկվող բուժանձնակազմի և բժշկական օգնության ճանապարհման արարողությունը։
Լիտվայի Շիաուլյայ քաղաքի օդանավակայանում հունիսի 19-ին տեղի ոէ ւնեցել Լիտվայի կառավարության կողմից Հայաստան ուղարկվող բուժանձնակազմի և բժշկական օգնության ճանապարհման արարողությունը։ Աս մասին հայտնեցին Լիտվայում, Լատվիայում և Էստոնիայում ՀՀ դեսպանությունից։
8 բուժաշխատողից ու 3 մասնագետից բացի Հայաստան է ուղարկվելու նաև կորոնավիրուսի 30 000 հատ թեստ և 60 000 օրինակ փորձանմուշի տարա, ինչպես նաև լիտվական արտադրության 20 000 հատ օդափոխիչի զտիչ (ֆիլտր)։
Կայացած մամուլի ասուլիսի ընթացքում մեկնաբանություններով հանդես են եկել Լիտվայի առողջապահության նախարար Աուրելիուս Վերիգան, Լիտվայում ՀՀ դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը, Լիտվայի ԱԳՆ Միջազգային համագործակցության վարչության պետ Ռասա Կաիրիենեն, Լիտվայի խոշորագույն Սանտարիշկես և Պանիվեժեսի հիվանդանոցների տնօրենները։
Լիտվայի առողջապահության նախարարը նշել է, որ Լիտվան շատ հպարտ է, որ կարողանում է օգնել Հայաստանին այս դժվարին ժամանակահատվածում։ Նախարար Վերիգան նաև ընդգծել է, որ բուժանձնակազմի հետ մեկտեղ Հայաստան են մեկնում երեք մասնագետներ, որոնք կորոնավիրուսի ճգնաժամի հենց առաջին օրերից աշխատել են համակարգող շտաբում և իրենց մեծ ավանդը բերել Լիտվայում համավարակի զսպման գործում։ Եզրափակելով խոսքը` նախարար Վերիգան հույս է հայտնել, որ իրենց հայ բարեկամներին ուղարկվող այս օժանդակությունը կօգնի հաղթահարել համավարակը։
Լիտվայում ՀՀ դեսպան Տիգրան Մկրտչյանն իր խոսքում, երախտագիտություն հայտնելով Լիտվայի կառավարությանը և բոլոր ներգրավված գերատեսչություններին, նշել է, որ Լիտվան առաջինն էր, որ արձագանքեց Հայաստան բուժանձնակազմ ուղարկելու կոչին և միակ երկիրն է, որը երկրորդ անգամ պետական մակարդակով օժանդակություն ցուցաբերեց։
Դեսպանը նաև նշել է, որ Լիտվան ուղարկում է ոչ միայն մեծ արժեք ունեցող բժշկական պարագաներ, այլ նաև իր ունեցած ամենաթանկ կապիտալը` մարդկային ռեսուրսը։

Литва направила в Армению медперсонал и медицинскую помощь
В аэропорту Шяуляя состоялась церемония проводов медперсонала и медицинской помощи, направляемой правительством Литвы в Армению.
Об этом Арменпресс сообщили в посольстве Армении в Литве, Латвии и Эстонии.
Кроме 8 медработников и 3 специалистов в Армению отправлены 30 000 тестов на COVID-19,  60 000 экземпляров тары для проб, а также 20 000 фильтров для кондиционеров литовского производства.
В ходе состоявшейся пресс-конференции выступили министр здравоохранения Литвы Аурелиус Верига, посол Армении в Литве Тигран Мкртчян, начальник управления международного сотрудничества МИД Литвы Раса Каириене, директора крупнейших больниц Литвы Сантаришкес и Паневежиса.
Министр здравоохранения Литвы отметил, что Литва очень гордится тем, что может помочь Армении в этот трудный час. Верига также подчеркнул, что вместе с медперсоналом в Армению отправляются три специалиста, которые с первых же дней кризиса в коронавирусе работали в координационном штабе и внесли большой вклад в дело сдерживания эпидемии в Литве. В заключение министр выразил надежду, что помощь, направляемая их армянским друзьям, поможет им преодолеть пандемию.
Посол Армении в Литве Тигран Мкртчян в своей речи, выразив благодарность правительству Литвы и всем вовлеченным ведомствам, отметил, что Литва первой откликнулась на призыв отправить медперсонал в Армению и единственная страна, которая во второй раз оказывает содействие на государственном уровне.
Посол также отметил, что Литва отправляет не только медицинские принадлежности, представляющие большую ценность, но и самый дорогой капитал - человеческий ресурс.