Բանակում մեկ օրում մինչև 200 նմուշի Covid-19-ի հետազոտություն է արվել․ ՊՆ խոսնակ
Մինչև200 նմուշի հետազոտություն` մեկ օրում: Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է պաշտպանության նախարարի խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը:
Նա, մասնավորապես, նշել է. «ՀՀ ԶՈՒ և ՌԴ ԶՈՒ մասնագետները Ռուսաստանից Հայաստան տեղափոխված Covid-19 վարակի հետազոտման շարժական լաբորատորիայում շարունակում են համատեղ իրականացնել կորոնավիրուսային հիվանդության հետազոտություններ` ՊՇՌ թեստերի միջոցով։
Համատեղ աշխատանքները, ինչպես նաևվերջին շրջանում ռազմաբժշկական վարչության կողմից ընդլայնված կարողությունները հնարավորություն են տալիս օրական կատարել շուրջ 200 նմուշի հետազոտություն, թիրախային խմբերում արագ հայտնաբերել վարակակրին ևկանխել կորոնավիրուսի հետագա տարածումը զինված ուժերում։
Ռուս մասնագետները տարվող աշխատանքներին զուգահեռ դասընթացներ են անցկացնում զինվորական բժիշկ-մասնագետների խմբի համար։ Ռուս գործընկերների հսկայական փորձը հետագայում կծառայի ի նպաստ ԶՈՒ բժշկագիտության զարգացմանը ևստացիոնար նմանատիպ լաբորատորիա ունենալու ևկիրառելու գործին։

Shushan Stepanyan: Up to 200 COVID-19 Tests Conducted in Army Per Day
Up to 200 COVID-19 tests were performed in the army per day. Shushan Stepanyan, the spokesperson for the Minister of Defense of Armenia, wrote about this on her Facebook page.
In particular, she noted that medical specialists from the Armenian and Russian Armed Forces continue to carry out joint coronavirus tests at the mobile COVID-19 research lab that was transferred from Russia to Armenia.
As per Stepanyan, this joint work, as well as the recently expanded capabilities of the military medical department of the Armenian army, allow for about 200 COVID-19 tests to be conducted per day in the army.
Also, according to the defense minister’s spokesperson, Russian specialists conduct trainings for a group of Armenian military doctors and specialists.