ԵԽ գլխավոր քարտուղարը կոչ է արել ՀՀ իշխանություններին առաջնորդվել Վենետիկի հանձնաժողովի առաջարկություններով և Եվրոպայի խորհրդի չափանիշներին համապատասխան
Հունիսի 19-ին ընդունված և այսօր հրապարակված Վենետիկի հանձնաժողովի կարծիքը հնարավորություն է տալիս լուծել այն խնդիրները, որոնք եղել են Հայաստանի Ազգային ժողովի և Սահմանադրական դատարանի միջև սահմանադրական ճգնաժամի կենտրոնում, հայտարարել է Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ-Բուրիչը, փոխանցում է Aysor.am-ը:
«Վենետիկի հանձնաժողովի կարծիքը  պարզաբանում է Սահմանադրական դատարանի վերանայման շրջանակը՝ Սահմանադրության փոփոխության գործընթացի շրջանակներում և ընդունել է Ազգային ժողովի իրավասությունը՝ հետ կանչելու իր որոշումը հանրաքվեի վերաբերյալ: Ավելին, այն ընդունել է, որ Սահմանադրական դատարանի կազմի վերաբերյալ 2015 թվականի Սահմանադրության դրույթները լիարժեք կատարելու նպատակը օրինական է:
Այս նպատակը՝ դատավորների իրավասության և նրանց անկախության պահպանման անհրաժեշտության հետ հաշտեցնելու համար, Վենետիկի հանձնաժողովը առաջարկել է մտցնել նոր անցումային շրջան, որի տևողությունը պետք է որոշի Հայաստանի իշխանությունները:
Վենետիկի հանձնաժողովը ափսոսանք է հայտնել, որ փոփոխությունները, որոնք չեն նախատեսում նման անցումային ժամանակաշրջան, Ազգային ժողովում ներկայացվել են Վենետիկի հանձնաժողովի կարծիքի ընդունման օրը:
Ես հրավիրում եմ բոլոր իշխանություններին՝ առաջնորդվել Վենետիկի հանձնաժողովի առաջարկություններով՝ հաղթահարելու սահմանադրական ճգնաժամը՝ 2015 թվականի Սահմանադրության համապատասխան դրույթների սահուն իրականացմամբ և Եվրոպայի խորհրդի չափանիշներին համապատասխան», - ասված է հայտարարության մեջ։

Генеральный секретарь СЕ призвала власти Армении руководствоваться предложениями Венецианской комиссии и стандартами Совета Европы
Консультативное мнение Венецианской комиссии, принятое 19 июня и обнародованное сегодня, позволяет решить проблемы, возникшие в центре конституционного кризиса между Национальным собранием Армении и Конституционным судом, заявила сегодня Генеральный секретарь Совета Европы Мария Пейчинович-Бурич, передает Aysor.am
''Мнение Венецианской комиссии уточняет рамки пересмотра вопроса Конституционного суда в процессе конституционных изменений, а также приняла правомочие Национального собрания отменить решение об инициировании референдума. Более того, Венецианская комиссия приняла, что полная реализация соответствующих положений Конституции 2015 года является законной.
Для того чтобы эта цель была сопоставлена со сроком полномочий судей и необходимостью сохранения их независимости, Венецианская комиссия предложила ввести новый переходный период, длительность которого должны решить власти Армении.
Венецианская комиссия выразила сожаление в связи с тем, что изменения, которые не предусматривают подобный переходный период, были представлены в Национальном Собрании Армении в день обнародования мнения Венецианской комиссии.
''Я призываю все власти руководствоваться предложениями Венецианской комиссии по преодолению конституционного кризиса путем беспрепятственного выполнения соответствующих положений Конституции 2015 г. и в соответствии со стандартами Совета Европы'', - говорится в заявлении.