ԵԽ գլխավոր քարտուղարը կոչ է արել ՀՀ իշխանություններին առաջնորդվել Վենետիկի հանձնաժողովի առաջարկություններով և Եվրոպայի խորհրդի չափանիշներին համապատասխան
Հունիսի 19-ին ընդունված և այսօր հրապարակված Վենետիկի հանձնաժողովի կարծիքը հնարավորություն է տալիս լուծել այն խնդիրները, որոնք եղել են Հայաստանի Ազգային ժողովի և Սահմանադրական դատարանի միջև սահմանադրական ճգնաժամի կենտրոնում, հայտարարել է Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ-Բուրիչը, փոխանցում է Aysor.am-ը:
«Վենետիկի հանձնաժողովի կարծիքը  պարզաբանում է Սահմանադրական դատարանի վերանայման շրջանակը՝ Սահմանադրության փոփոխության գործընթացի շրջանակներում և ընդունել է Ազգային ժողովի իրավասությունը՝ հետ կանչելու իր որոշումը հանրաքվեի վերաբերյալ: Ավելին, այն ընդունել է, որ Սահմանադրական դատարանի կազմի վերաբերյալ 2015 թվականի Սահմանադրության դրույթները լիարժեք կատարելու նպատակը օրինական է:
Այս նպատակը՝ դատավորների իրավասության և նրանց անկախության պահպանման անհրաժեշտության հետ հաշտեցնելու համար, Վենետիկի հանձնաժողովը առաջարկել է մտցնել նոր անցումային շրջան, որի տևողությունը պետք է որոշի Հայաստանի իշխանությունները:
Վենետիկի հանձնաժողովը ափսոսանք է հայտնել, որ փոփոխությունները, որոնք չեն նախատեսում նման անցումային ժամանակաշրջան, Ազգային ժողովում ներկայացվել են Վենետիկի հանձնաժողովի կարծիքի ընդունման օրը:
Ես հրավիրում եմ բոլոր իշխանություններին՝ առաջնորդվել Վենետիկի հանձնաժողովի առաջարկություններով՝ հաղթահարելու սահմանադրական ճգնաժամը՝ 2015 թվականի Սահմանադրության համապատասխան դրույթների սահուն իրականացմամբ և Եվրոպայի խորհրդի չափանիշներին համապատասխան», - ասված է հայտարարության մեջ։

Council of Europe Secretary General: Constitutional Crisis in Armenia Can Be Solved with the Venice Commission’s Guidance
''The Opinion of the Venice Commission adopted on 19 June and made public today makes it possible to solve the problems that have been at the centre of the constitutional crisis between the Armenian National Assembly and the Constitutional Court'', said Marija Pejčinović Burić, Secretary General of the Council of Europe.
In its Opinion, the European Commission of Democracy through Law (the ''Venice Commission'') clarified the scope of the Constitutional Court's review in the framework of the process of amending the Constitution and acknowledged the National Assembly's power to revoke its own decision calling for a referendum. Moreover, it recognised that the aim of implementing fully the provisions of the Constitution of 2015 concerning the composition of the Constitutional Court is legitimate. To reconcile this aim with the need to preserve the judges' security of tenure and their independence, the Venice Commission recommended that judges who have not yet completed a term of office of 12 years should be able to stay in office until completion of this term, and that judges who have already served a term of 12 years should be able to benefit, before being replaced, from a new transitional period whose length should be determined by the Armenian authorities. The Venice Commission regretted that amendments which do not provide for such a transitional period were tabled in the National Assembly on the day of the adoption of the Opinion.
''I invite all authorities to be guided by the Venice Commission recommendations to overcome the constitutional crisis through smooth implementation of the relevant provisions of the 2015 Constitution and in accordance with Council of Europe standards,'' concluded the Secretary General.