ԱՀ նախագահի գլխավորած խորհրդակցությանը քննարկվել է տեղական արտադրության խթանման գործիքակազմը
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հունիսի 22-ին պետական լիազոր մարմինների պատասխանատուների և գյուղատնտեսական մթերքներ վերամշակող ընկերությունների ղեկավարների մասնակցությամբ աշխատանքային ընդլայնված խորհրդակցություն է անցկացրել:
Հանրապետության նախագահը նշել է, որ խնդիր է դրված Պաշտպանության բանակի սննդի մատակարարման գործում ակտիվորեն ներգրավել տեղական կազմակերպություններին, և անհրաժեշտ է կարճ ժամանակում ուսումնասիրել բոլոր հնարավորությունները: Արայիկ Հարությունյանի խոսքով՝ կառավարությունը պատրաստ է աջակցության տարբեր գործիքակազմերի կիրառմամբ օգնել տնտեսվարողներին, քանի որ հատկապես համավարակի պայմաններում, երբ տնտեսական տարբեր սահմանափակումների առաջ են կանգնած, այն մեծապես նպաստելու է տեղական գյուղմթերքի իրացմանն ու նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը:
Խորհրդակցության ընթացքում առկա տնտեսական ներուժի մասին զեկուցմամբ հանդես է եկել գյուղատնտեսության նախարար Աշոտ Բախշիյանը, իսկ առկա խնդիրների և իրենց ունեցած հնարավորությունների մասին ներկայացրել են տնտեսվարող սուբյեկտների պատասխանատուները:

Президент Республики Арцах Араик Арутюнян провел расширенное рабочее совещание
22 июня президент Республики Арцах Араик Арутюнян провел расширенное рабочее совещание с участием ответственных лиц полномочных государственных органов и руководителей компаний, занимающихся переработкой сельскохозяйственных продукции.
Президент республики отметил, что поставлена задача по активному вовлечению местных организаций в дело продовольственного обеспечения Армии обороны и рассмотрению в короткие сроки всех возможностей для этого. По словам Араика Арутюняна, правительство готово помочь хозяйствующим субъектам, что окажет существенное содействие делу реализации местной сельскохозяйственных продукции и создания новых рабочих мест, особенно в условиях пандемии и связанных с ней разных экономических ограничений.
В ходе совещания с докладом о существующем экономическом потенциале выступил министр сельского хозяйства Ашот Бахшиян, а имеющиеся проблемы и возможности представили ответственные лица хозяйствующих субъектов.