ԱՀ նախագահի գլխավորած խորհրդակցությանը քննարկվել է տեղական արտադրության խթանման գործիքակազմը
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հունիսի 22-ին պետական լիազոր մարմինների պատասխանատուների և գյուղատնտեսական մթերքներ վերամշակող ընկերությունների ղեկավարների մասնակցությամբ աշխատանքային ընդլայնված խորհրդակցություն է անցկացրել:
Հանրապետության նախագահը նշել է, որ խնդիր է դրված Պաշտպանության բանակի սննդի մատակարարման գործում ակտիվորեն ներգրավել տեղական կազմակերպություններին, և անհրաժեշտ է կարճ ժամանակում ուսումնասիրել բոլոր հնարավորությունները: Արայիկ Հարությունյանի խոսքով՝ կառավարությունը պատրաստ է աջակցության տարբեր գործիքակազմերի կիրառմամբ օգնել տնտեսվարողներին, քանի որ հատկապես համավարակի պայմաններում, երբ տնտեսական տարբեր սահմանափակումների առաջ են կանգնած, այն մեծապես նպաստելու է տեղական գյուղմթերքի իրացմանն ու նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը:
Խորհրդակցության ընթացքում առկա տնտեսական ներուժի մասին զեկուցմամբ հանդես է եկել գյուղատնտեսության նախարար Աշոտ Բախշիյանը, իսկ առկա խնդիրների և իրենց ունեցած հնարավորությունների մասին ներկայացրել են տնտեսվարող սուբյեկտների պատասխանատուները:

The President of Artsakh Republic Held a Working Consultation
On 22 June Artsakh Republic President Arayik Harutyunyan convened a working consultation with participation of responsible officials of the state authorized bodies and heads of companies processing agricultural products.
The Head of the State noted that the task is to actively involve local companies in the food supply process of the Defense Army, and it is necessary to study all the possibilities in a short time. According to Arayik Harutyunyan, the Government is ready to help businesses by using various support tools, as especially in the conditions of the pandemic, when faced with various economic constraints, it will greatly contribute to the sale of local agricultural products and the creation of new job places.
During the consultation minister of Agriculture Ashot Bakhshiyan delivered a report on the existing economic potential, and the officials of the economic entities presented the available opportunities and the problems they face.