Կորոնավիրուսային հիվանդության ախտորոշման տասը հազար թեստ է հասել Հայաստան
Երևան են հասել ԱՀԿ-ի կողմից Եվրոպական միության ֆինանսական աջակցությամբ ձեռք բերված ախտորոշման 10 000 թեստեր՝ աջակցելու Հայաստանի արձագանքմանը համավարակին: Այս մասին տեղեկանում ենք Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության կայքէջից:
Ախտորոշման թեստերը ձեռք են բերվել ՀՀ առողջապահության նախարարությանն աջակցելու նպատակով, ինչը թույլ կտա ընդլայնել քաղաքացիների՝ նոր կորոնավիրուսային հիվանդության ախտորոշման անվճար թեստավորումը երկրի ամբողջ տարածքում։ Այս մոտեցումը համահունչ է ԱՀԿ-ի առաջարկություններին. թեստավորել բոլոր կասկածելի COVID-19 դեպքերը՝ հիվանդությունը ժամանակին հայտնաբերելու և դրա տարածումը վերահսկելու նպատակով:
Մատակարարման որակի՝ ԱՀԿ հավաստիացում ստացած թեստերի այս տեսակի միջոցով հնարավոր կլինի ընդամենը 75 րոպեի ընթացքում ստանալ ճշգրիտ պատասխան: Նման կարճ ընթացքի շնորհիվ հնարավոր կդառնա խնայել բուժանձնակազմի ժամանակն ու էներգիան, նվազեցնել մարդկային սխալները և մեկ օրվա ընթացքում թեստավորել ավելի շատ քաղաքացիների:
Ախտորոշման թեստերի առաքումը ստանալու նպատակով ՀՀ ԱՆ հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոն էին այցելել Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը, ԱՀԿ հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչ Եգոր Զայցևը, ՀՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ Լենա Նանուշյանը և ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ավետ Ադոնցը:
ԵՄ դեսպանը և ԱՀԿ ներկայացուցիչը հանձնել են թեստերը ՀՀ առողջապահության նախարարությանը՝ որպես երկրում նոր կորոնավիրուսային հիվանդության տարածումը կանխելու ուղղությամբ առավել լայն օժանդակության մաս: Թեստերը կուղարկվեն ազգային լաբորատորիա (ՀՀ առողջապահության նախարարության հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի լաբորատորիա), որն իրականացնում է կորոնավիրուսային հիվանդության թեստերի հիմնական ծավալը՝ Երևանում և մարզերում։

A shipment of 10 000 COVID-19 tests, procured by WHO with the financial support of the European Union (EU), arrived in Yerevan, helping boost Armenia’s response to the pandemic, EU Delegation to Armenia reports.
The tests, obtained at the behest of the Ministry of Health of the Republic of Armenia, will allow wider testing for COVID-19 across the country free of charge, reflecting WHO recommendations to test all suspected COVID-19 cases to detect the disease in a timely manner and control its spread.
The tests are of a type included in WHO’s list of quality-assured supplies and are capable of producing accurate results in just 75 minutes. This short processing time saves healthcare workers’ time and energy, helps decrease the probability of human error and allows a larger number of tests to be carried out per day.
Head of the Delegation of the European Union to Armenia, Ambassador Andrea Wiktorin, WHO Representative in Armenia, Egor Zaitsev, RA Deputy Minister of Health, Lena Nanushyan, and RA Deputy Foreign Minister, Avet Adonts, were at the MoH National Centre of Disease Control to receive the shipment of tests.
The EU Ambassador and WHO Representative handed over the tests to the Ministry of Health of the Republic of Armenia as part of a larger assistance package to help prevent the spread of COVID-19 in the country. The tests will be provided to the national laboratory, which covers most COVID-19 tests in Yerevan and regions of Armenia.