Կառավարությունը հավանություն տվեց Հայաստանի և Ղազախստանի միջև նավթամթերքի մատակարարումների համաձայնագրին
Կառավարությունը հավանություն տվեց Հայաստանի և Ղազախստանի կառավարության միջև Հայաստան նավթամթերքի մատակարարումների բնագավառում առևտրատնտեսական համագործակցության մասին համաձայնագրին։
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանն ասաց, որ համաձայնագրի կնքման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է ՀՀ և Ղազախստանի միջև նավթամթերքի առաքման ոլորտում համագործակցության հետաքրքրվածությամբ, հաղորդում է «Արմենպրես»-ը։
Փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանն էլ հավելեց՝ սա կարևոր համաձայնագիր է, որը քննարկվել ու բանակցվել է մոտ 1,5 տարի։
«Այս համաձայնագրի ստորագրումից և վավերացումից հետո հնարավորություն է տրվելու ղազախական վառելիքն ավելի բարելավված պայմաններով ներկրել դեպի ՀՀ, որը ենթադրում է, որ մեր վառելիքի շուկայում որոշակի մրցակցության հնարավորություն է ստեղծվելու։ Այն  ենթադարաբար ազդելու է Հայաստանում բենզինի շուկայի վրա»,- ասաց փոխվարչապետը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ նշեց․ «Այո, շատ կարևոր է, ինչքան էլ մենք ասենք, որ 2018 թվականից հետո մենաշնորհային երևույթները մասնավորապես նավթամթերքի շուկայում մեղմացել են, բայց դա չի նշանակում, որ վերացել են, և այստեղ մեր սպառողների իրավունքները պաշտպանելու, և նաև մրցակցությունը խթանելու հետ կապված մենք շատ անելիք ունենք։ Մենք մինչև վերջ Հայաստանում որևէ արհեստական մենաշնորհ չպետք է թույլ տանք, որովհետև դա առաջին հերթին ազդում է սպառողների իրավունքների պաշտպանության վրա»։

Соглашение между Арменией и Казахстаном будет способствовать конкуренции на рынке топлива
Правительство одобрило соглашение между правительством Армении и Казахстана о торгово-экономическом сотрудничестве в сфере поставок нефтепродуктов в Армению, передает "Арменпресс".
Как  министр территориального управления и инфраструктур Сурен Папикян сказал, что необходимость заключения соглашения обусловлена интересом к сотрудничеству между Арменией и Казахстаном в сфере поставок нефтепродуктов.
Вице-премьер Тигран Авинян добавил, что это важное соглашение, которое обсуждалось и готовилось около 1,5 лет.
"После подписания и ратификации этого соглашения появится возможность импорта казахстанского топлива в Армению на лучших условиях, что предполагает, что на нашем рынке топлива будет создана определенная возможность для конкуренции. Оно повлияет на рынок бензина в Армении", - сказал вице-премьер.
Премьер-министр Никол Пашинян отметил: "Очень важно, что после 2018 года монопольные явления, особенно на рынке нефтепродуктов, смягчились, но это не означает, что они исчезли, и здесь, в связи с защитой прав наших потребителей, а также стимулирования конкуренции, нам еще многое предстоит сделать. Мы не должны допускать в Армении какую-либо искусственную монополию, поскольку это в первую очередь влияет на защиту прав потребителей".