ՀՀ նախագահը հանդիպում է ունեցել մի շարք ընկերությունների ղեկավարների հետ
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել գյուղատնտեսության, սննդի արտադրության, վերամշակող և սպասարկման ոլորտների մի խումբ ընկերությունների ղեկավարների հետ: Հանդիպմանը մասնակցել են Հայաստանում Ամերիկայի առևտրի պալատի (ՀԱԱՊ/AmCham) նախագահ Արա Հովսեփյանը, «Երեմյան Փրոջեքթս» ՍՊԸ-ի սեփականատեր, գլխավոր տնօրեն Դավիթ Երեմյանը, «Ինտերնետ Պրոջեքտս» ՍՊԸ-ի (Menu.am) սեփականատեր, գլխավոր տնօրեն Վահան Քերոբյանը, «Նավասարդ ագրո» ՍՊԸ գլխավոր տնօրեն Արմինե Մելքոնյանը, «Գոլդն Գրեյփ ԱրմԱս» ՍՊԸ-ի գլխավոր տնօրեն Վիկտորյա Ասլանյանը, «ՍԻՍ Նատուրալ» ՓԲԸ հիմնադիր նախագահ Արմեն Հակոբյանը, «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Բոթլինգ Քամփնի Արմենիա» ՓԲԸ ներկայացուցիչ Էլինա Մարգարյանը:
Արձանագրելով, որ ստեղծված է իսկապես բավականին բարդ իրավիճակ, նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ հաճախ ամենադժվար իրավիճակները նաև նոր հնարավորություններ են բացում: Նախագահը կարևորել է համատեղ ջանքերի գործադրումն, առկա խնդիրների հստակ արձանագրումն ու առավել օպտիմալ լուծումներ գտնելը մի իրավիճակում, երբ համաշխարհային տնտեսական անկման պայմաններում անհրաժեշտ է կարգավորել ինչպես բիզնեսի, այնպես էլ աշխատատեղերի խնդիրները: «Համաշխարհային ամբողջ տնտեսության մեջ կան ոլորտներ, որ պետք է վերակառուցվեն։ Միջին և ավելի երկարաժամկետ առումով մարդիկ ավելի շատ ուշադրություն են դարձնելու առողջապահության ոլորտին։ Բնական է, որ այդ ոլորտում ներդրումներն ավելի մեծ ծավալների են լինելու։ Ձեր ոլորտն առավելագույնս զգայուն է։ Դուք այս երկրի ողնաշարն եք, -իր խոսքում նշել է նախագահ Արմեն Սարգսյանը։ -Կորոնավիրուսի դժվարություններին զուգահեռ՝ լինելու են տնտեսական մեծ դժվարություններ, այդ թվում՝ պարենի անվտանգության ոլորտում։ Դա համաշխարհային միտում է: Աշխարհը փոխել է մեր առաջնահերթ խնդիրները, և եթե մենք դրանք ճշգրիտ ու ժամանակին վեր չհանենք, ապա հետ կմնանք տնտեսության տարբեր ոլորտներում՝ լինի ՏՏ, արհեստական բանականություն, կենսաբանություն և ամենակարևորներից մեկը՝ պարենի անվտանգություն։
Հայաստանը պետք է շատ խորը և ամենայն լրջությամբ մտածի պարենի անվտանգության մասին։ Դրա ճանապարհներից մեկը գուցե հետևյալն է՝ վերագնահատել այն, ինչ ունենք, վերագտնել նոր շուկաներ։ Հոյակապ է, որ մենք, օրինակ, ռուսական շուկայում որոշակի տեղ ունենք, բայց մեկ շուկան բավարար չէ հավասարակշռությունը պահելու համար։ Պարենի անվտանգությունը պարենի հավասարակշռված արտադրությունն է և առևտուրը։ Մեր դեպքում լավագույն ճանապարհը պետք է լինի Հայաստանը դարձնել գյուղատնտեսական մթերքների և սննդի միջազգային առևտրի կենտրոն։ Մենք պետք է արտահանենք ամենաբարձր որակի ապրանքներ, որովհետև քանակով չենք կարողանալու մրցել։ Մրցունակության ձևակերպումը պետք է ավելի շատ ուղղված լինի որակին: Այսինքն, եթե հայկական ծիրան է, ուրեմն պետք է լինի լավագույնը, հայկական կոնյակը՝ լավագույնը, հայկական ջուրը կամ մնացած բոլոր ապրանքները՝ լավագույնը...
Կասկած չկա, որ Հայաստանն ունի գյուղատնտեսական ապրանքների արտադրության մեծ ներուժ։ Մենք ասում ենք, որ Հայաստանը կարող է դառնալ ՏՏ երկիր, բայց, միաժամանակ, հստակ է, որ Հայաստանը կարող է շատ ավելին անել գյուղատնտեսական ապրանքների արտադրության ոլորտում։ Բավական է այցելել գյուղեր և տեսնել, թե մեր տարածքների ո՞ր մասն է մշակված։ Բավական է գնալ Արցախ և տեսնել, թե ինչ հսկայական ներուժ կա, որ չի օգտագործվում։ Նախընտրելի է, որ բլուրները, գեղեցիկ դաշտերը ոչ թե հանքավայր դառնան, այլ մնան արոտավայրեր։ Հանքարդյունաբերությունը հեռանկարային չէ և վնասում է բնությունը։ Եթե Հայաստանը, օրինակ, տարեկան մեկ միլիոն գլուխ ոչխար արտահանի, դա մեծ եկամուտ է։ Կա հսկայական շուկա մեր հարևանությամբ՝ Իրանից սկսած մինչև Ծոցի բոլոր երկրներ։
Իմ եզրակացությունը հետևյալն է՝ դժվար է լինելու, պետությունը պետք է իր դերը ստանձնի: Իմ առաջարկությունը հետևյալն է՝ եթե դուք ցանկանում եք օգտագործել նախագահի ինստիտուտն, օգտագործեք այն՝ որպես ձեր ներկայացուցիչ կամ դեսպան: Ես կարծում եմ՝ դեպի Ծոցի երկրներ մենք ունենք շուկա, և այնպես է ստացվել, որ այդ երկրների ղեկավարներն իմ երկար տարիների բարեկամներն են:
Օգտագործեք նախագահական ինստիտուտն՝ ի շահ ձեզ և պետության: Փորձեք օգտագործել այս ինստիտուտի փոքր, բայց, գուցե, արժեքավոր հնարավորությունը:
Ուրախ կլինեմ, եթե ինչ-որ ձևով համագործակցենք և միասին հասնենք դրական փոփոխությունների»:
Գործարարներն անդրադարձել են կորոնավիրուսի համավարակի հետևանքով ստեղծված իրավիճակի ազդեցությանն իրենց գործունեության ոլորտների վրա և խոսել այդ ուղղությունների զարգացման հեռանկարների մասին: Հանրապետության նախագահի առաջարկով նրանք ներկայացրել են նաև ներկայումս իրենց գործունեության ընթացքում հանդիպող խնդիրները, հնարավոր ռիսկերը: Անդրադարձ է եղել մասնավորապես հողատարածքների արդյունավետ կառավարման, արտահանման շուկաների ընդլայնման հարցերին, ինչպես նաև՝ հարկային արտոնությունների, աշխատատեղերի պահպանման և մի շարք այլ խնդիրների:

Президент Саркисян встретился с руководителями ряда компаний
Президент Республики Армен Саркисян встретился с руководителями ряда компаний, специализирующихся в сельском хозяйстве, производстве продуктов питания, переработке пищевой продукции и в сфере услуг. Во встрече приняли участие Председатель Торговой палаты Америки в Армении (ТПАА/AmCham) Ара Овсепян, владелец и генеральный директор ООО ''Еремян Проджектс'' Давид Еремян, владелец и генеральный директор ООО ''Интернет Проджектс'' (Menu.am) Ваан Керобян, генеральный директор ООО ''Навасард агро'' Армине Мелконян, генеральный директор ООО ''Голден Грейп АрмАс'' Виктория Асланян, президент-учредитель ЗАО ''СИС Натурал'' Армен Акопян, представитель ЗАО ''Кока-Кола Хелленик Ботлерз Компани Армения'' Элина Маргарян.
Констатируя, что создалась действительно довольно сложная ситуация, Президент Саркисян сказал, что часто самые сложные ситуации также открывают новые возможности. Президент подчеркнул важность совместных усилий, чёткой констатации существующих проблем и поиска наиболее оптимальных решений в ситуации, когда в условиях глобального экономического спада необходимо урегулировать проблемы как бизнеса, так и рабочих мест. ''Во всей мировой экономике есть сферы, которые должны быть перестроены. Может быть, в более долгосрочном плане люди будут уделять больше внимания сфере здравоохранения. Естественно, что инвестиции в эту сферу будут в более значительных объёмах. Ваша сфера – наиболее чувствительна. Вы – хребет этой страны, - отметил в своей речи Президент Армен Саркисян. – Параллельно с трудностями коронавируса, будут большие экономические трудности, в том числе в сфере продовольственной безопасности. Это всемирная тенденция. Мир изменил наши приоритетные задачи, и если мы их правильно и вовремя не поднимем, то отстанем в разных сферах экономики, будь то ИТ, искусственный интеллект, биология и одна из важнейших – продовольственная безопасность.
Армения должна очень глубоко и со всей серьёзностью думать о продовольственной безопасности. Одним из путей этого, возможно, является переоценка того, что мы имеем, обретение новых рынков. Замечательно, что мы, к примеру, имеем определённое место на российском рынке. Но одного рынка недостаточно для сохранения баланса. Продовольственная безопасность – это сбалансированные производство и торговля продовольствием. В нашем случае лучший путь – превратить Армению в центр международной торговли продовольствием и продуктами питания. Мы должны экспортировать товары самого высокого качества, потому что по количеству мы не сможем конкурировать. Формирование конкурентоспособности должно быть больше направлено на качество. То есть, если это армянский абрикос, значит, он должен быть лучшим. Армянский коньяк – лучший. Армянская вода или все остальные товары – лучшие…
Нет сомнений, что Армения имеет большой потенциал производства сельскохозяйственной продукции. Мы говорим, что Армения может стать страной ИТ, но одновременно, ясно, что Армения может сделать намного больше в сфере производства сельскохозяйственной продукции. Достаточно поехать в сёла и увидеть, какая часть наших территорий обработана. Достаточно поехать в Арцах и увидеть, какой есть громадный неиспользованный потенциал. Предпочтительно, чтобы холмы, прекрасные поля становились не рудниками, а оставались пастбищами. Горно-рудная промышленность не перспективна и вредит природе. Если Армения, например, в год экспортирует один миллион голов овец, это большой доход. Есть громадный рынок у нас по соседству – начиная от Ирана, до всех стран Залива.
Мой вывод следующий: будет трудно, государство должно принять свою роль. Моё предложение следующее: если вы хотите использовать институт Президента, используйте его, как своего представителя или посла. Я думаю, в сторону стран залива у нас есть рынок и так получилось, что руководители этих стран – мои многолетние друзья.
Используйте институт Президента в свою пользу и в пользу государства. Попробуйте использовать маленькие, но, может быть, ценные возможности этого института.
Я буду рад, если мы будем каким-либо образом сотрудничать и вместе достигнем позитивных изменений''.
Предприниматели коснулись влияния создавшейся вследствие пандемии коронавируса ситуации на сферы их деятельности и говорили о перспективах развития этих направлений. По предложению Президента Республики, они представили также проблемы, с которыми они сталкиваются в настоящее время в ходе своей деятельности, рассказали о возможных рисках. Речь шла, в частности, об эффективном управлении земельными участками, вопросах расширения рынков экспорта, а также о налоговых льготах, сохранении рабочих мест и о ряде других проблем.