Հնդկաստանը և Չինաստանը քննարկումների նոր փուլ կանցկացնեն սահմանային հարցերի շուրջ
Չինաստանը և Հնդկաստանը կոնսուլտացիաների նոր փուլ կանցկացնեն սահմանային հարցերի շուրջ, ինչպես նաև՝ զինվորական հրամանատարների հանդիպում: Այդ մասին հուլիսի 9-ին հայտարարել Է ՉԺՀ-ի ԱԳ նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Չժաո Լիցզյանը, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Հնդկական և չինական կողմերը կաջակցեն երկխոսությանը և շփումներին զինվորական ու դիվանագիտական կապուղիներով, այդ թվում նաև զորքերի հրամանատարների մակարդակով բանակցություններին ու սահմանային հարցերի շուրջ կոնսուլտացիաներին»,-ճեպազրույցում հայտարարել Է Չժաո Լիցզյանը: Թե հատկապես երբ կկայանան բանակցությունները, նա չի ճշտել: Նա հույս Է հայտնել, որ հնդկական կողմը կընդառաջի և գործնականում կկատարի այն փոխհամաձայնությունը, որը ձեռք Է բերվել կողմերի միջև՝ միատեղ աջակցելու իրադրության մեղմացմանը սահմանային տարածաշրջանում:
«Ներկայում իրադրությունը հնդկա-չինական սահմանի վրա կայուն Է, շարունակում Է մեղմանալ»,-հավելել Է չինացի դիվանագետը: Հնդկաստանի և Չինաստանի միջև առկա Է վաղեմի տարածքային վեճ Քաշմիրի հյուսիսում լեռնատարածքի հատվածի, ինչպես նաև Արունաչալ-Փրադեշ հյուսիսարևելյան նահանգում գրեթե 60 հազար քառակուսի կիլոմետրի պատկանելության շուրջ: Փաստական հսկողության գիծը, որն այս տարածաշրջանում փոխարինում Է երկրների միջև սահմանին, անցնում Է Լադակխի տարածաշրջանով:
1962 թվականին այդ վեճը վերաճել Է սահմանային պատերազմի: 1993 և 1996 թվականներին ՉԺՀ-ն և Չինաստանը համաձայնագիր են ստորագրել վիճելի շրջաններում խաղաղություն պահպանելու վերաբերյալ: Իրադրության սրումը տարածաշրջանում սկսվել Է դեռևս մայիսի սկզբին, երբ երկու երկրների զինվորականների միջև մի շարք հակամարտություններ տեղի ունեցան Պանգոնգ Ցո բարձրլեռնային լճի շրջանում: Դրանից հետո Հնդկաստանը և Չինաստանը հունիսի 15-ի երեկոյան սկսեցին Լադակխում ուժերի ամրացումը: Նյու Դելիի պաշտոնական տվյալներով՝ միջադեպի հետևանքով հնդկական կողմից զոհվել Է 20 զինվոր: Չինական կողմից զոհվածների և տուժածների մասին տեղեկատվություն չի հրապարակվել:

Индия и Китай проведут новый раунд консультаций по пограничным вопросам
Китай и Индия проведут новый раунд консультаций по пограничным вопросам, а также встречу военнокомандующих, заявил в четверг официальный представитель МИД КНР Чжао Лицзянь.
"Китайская и индийская стороны будут поддерживать диалог и контакты по военным и дипломатическим каналам, в том числе и новый раунд переговоров на уровне командующих войск и консультаций по пограничным вопросам", - заявил на брифинге Чжао Лицзянь, передает РИА Новости.
Когда именно состоятся переговоры, он не уточнил.
Он выразил надежду на то, что индийская сторона будет идти навстречу и будет на практике выполнять консенсус, достигнутый сторонами, сообща содействовать смягчению ситуации в приграничном регионе.
"В настоящее время ситуация на китайско-индийской границе стабильная, продолжает смягчаться", - добавил китайский дипломат.
Между КНР и Индией существует давний территориальный спор о принадлежности участка горной территории на севере Кашмира, а также почти 60 тысяч квадратных километров в северо-восточном штате Аруначал-Прадеш. Линия фактического контроля, заменяющая в этом регионе границу между странами, проходит в регионе Ладакх. Осенью 1962 года этот спор перерос в пограничную войну. В 1993 и 1996 годах КНР и Индия подписали соглашения о поддержании мира в спорных районах.
Обострение ситуации в регионе началось еще в начале мая, когда произошел ряд конфликтов между военными двух стран в районе высокогорного озера Пангонг Цо. После этого Индия и Китай начали усиление сил в Ладакхе у линии фактического контроля. Новый виток напряженности начался после драки военных двух стран в долине Галван в Ладакхе вечером 15 июня. По данным официального Нью-Дели, в результате инцидента с индийской стороны погибли 20 солдат. Информации о числе погибших и пострадавших с китайской стороны обнародовано не было.