Ինչպե՞ս է ԱՄՆ-ը գնահատում հայկական ԱԷԿ-ին հարվածելու Ադրբեջանի ՊՆ սպառնալիքը. ԱՄՆ դեսպանատան պատասխանը (News.am)
Միացյալ Նահանգները խստիվ դատապարտում է բռնությունը հայ-ադրբեջանական միջազգային սահմանին. Այս դիրքորոշումը հստակ հնչեցվեց պետքարտուղար Պոմպեոյի կողմից չորեքշաբթի օրը։ Այս մասին NEWS.am-ի են հայտնել Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանությունից՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչպես է ԱՄՆ-ն որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկիր և ՄԱԿ-ի ԱԽ անդամ, գնահատում փաստը, որ Ադրբեջանի ՊՆ-ն հայտարարել է, թե պատրաստ է հարված հասցնել հայկական ատոմակայանին:
«Մենք կողմերին կոչ ենք անում անհապաղ դադարեցնել ուժի կիրառումը և օգտագործել իրենց միջև ուղղակի հաղորդակցության առկա ուղիները՝ խուսափելու հետագա էսկալացիայից և խստիվ պահպանելու հրադադարը։
Կողմերին նաև հորդորում ենք աշխատել Մինսկի խմբի համանախագահների հետ՝ ամրապնդելու հրադադարը և հնարավորինս շուտ վերադառնալու առարկայական բանակցությունների։
Բոլորին կոչ ենք անում զերծ մնալ ոչ օգտակար հռետորաբանությունից ու գործողություններից, որոնք լարվածություն են ստեղծում տեղում»,-ասված է դեսպանության պատասխանում:

US Embassy in Armenia Comments on Baku's Threat to Strike at Armenian Nuclear Power Plant (News.am)
The US Embassy in Armenia, in response to an inquiry from Armenian News - NEWS.am, commented on the threat from Baku to strike at the Armenian nuclear power plant.
"As we have said multiple times, the United States condemns in the strongest terms the violence along the Armenia-Azerbaijan international border.  Secretary Pompeo was very clear on this point in his remarks on Wednesday.
We call the sides to stop using force immediately, use the existing direct communication links between them to avoid further escalation, and strictly adhere to the ceasefire.
We also urge the sides to work with the Minsk Group co-chairs to strengthen the ceasefire and return to substantive negotiations as soon as possible.
We urge all parties to avoid unhelpful rhetoric and actions that further raise tensions on the ground," the US Embassy said in a statement.