Ինչպե՞ս է ԱՄՆ-ը գնահատում հայկական ԱԷԿ-ին հարվածելու Ադրբեջանի ՊՆ սպառնալիքը. ԱՄՆ դեսպանատան պատասխանը (News.am)
Միացյալ Նահանգները խստիվ դատապարտում է բռնությունը հայ-ադրբեջանական միջազգային սահմանին. Այս դիրքորոշումը հստակ հնչեցվեց պետքարտուղար Պոմպեոյի կողմից չորեքշաբթի օրը։ Այս մասին NEWS.am-ի են հայտնել Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանությունից՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչպես է ԱՄՆ-ն որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկիր և ՄԱԿ-ի ԱԽ անդամ, գնահատում փաստը, որ Ադրբեջանի ՊՆ-ն հայտարարել է, թե պատրաստ է հարված հասցնել հայկական ատոմակայանին:
«Մենք կողմերին կոչ ենք անում անհապաղ դադարեցնել ուժի կիրառումը և օգտագործել իրենց միջև ուղղակի հաղորդակցության առկա ուղիները՝ խուսափելու հետագա էսկալացիայից և խստիվ պահպանելու հրադադարը։
Կողմերին նաև հորդորում ենք աշխատել Մինսկի խմբի համանախագահների հետ՝ ամրապնդելու հրադադարը և հնարավորինս շուտ վերադառնալու առարկայական բանակցությունների։
Բոլորին կոչ ենք անում զերծ մնալ ոչ օգտակար հռետորաբանությունից ու գործողություններից, որոնք լարվածություն են ստեղծում տեղում»,-ասված է դեսպանության պատասխանում:

Посольство США в Армении прокомментировало угрозу из Баку нанести удар по Армянской АЭС (News.am)
Посольство США в Армении в ответ на запрос Новости Армении – NEWS.am прокомментировало угрозу из Баку нанести удар по Армянской АЭС.
''Как мы неоднократно заявляли, США категорически осуждают насилие на международной армяно-азербайджанской границе. Эту позицию четко озвучил в минувшую среду госсекретарь США Помпео.
Мы призываем стороны незамедлительно прекратить применение силы и использовать существующие средства прямой связи, дабы избежать дальнейшей эскалации и строго соблюдать режим прекращения огня.
Мы также призываем стороны работать с сопредседателями Минской группы ОБСЕ для укрепления режима и возвращения как можно скорее к предметным переговорам.
Мы призываем всех воздержаться от не приносящей пользы риторики и действий, которые создают на месте напряженность'', - говорится в сообщении посольства США.