ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը Հայաստանին և Ադրբեջանին զսպվածության կոչ է արել՝ ընդգծելով, որ երկու երկրների միջև լայնածավալ հակամարտությունը աղետ կլինի
Фото УВКБ/Хелен Кох
ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը կոչ է անում Հայաստանին և Ադրբեջանին զսպվածություն ցուցաբերել, քանի որ պետությունների միջև լայնածավալ հակամարտությունը աղետ կդառնա, ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Գլխավոր քարտուղարի խոսնակ Ստեֆան Դուջարիչը, գրում է ria.ru, փոխանցում է Tert.am:
«Գլխավոր քարտուղարը խորը մտահոգությամբ է հետևում Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև առկա լարվածությանը։ Նա առավելագույն զսպվածության կոչ է անում. այդ երկու երկրների միջև լայնածավալ հակամարտությունը աղետ կլինի»,- ասել է Դուջարիչը։

Полномасштабный конфликт между Арменией и Азербайджаном стал бы катастрофой: Генсек ООН
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш серьезно обеспокоен нарастанием напряженности между Арменией и Азербайджаном. Об этом заявил в понедельник на брифинге официальный представитель генсека ООН Стефан Дюжаррик, передает ТАСС.
"Генсек ООН с глубокой обеспокоенностью следит за напряженностью между Азербайджаном и Арменией, - сказал он. - Он призывает обе стороны к максимальной сдержанности. Полномасштабный конфликт между двумя странами стал бы катастрофой".
Отвечая на вопрос ТАСС, Дюжаррик пояснил, что представители ООН "осуществляли контакты на разных уровнях с представителями обеих стран", чтобы призвать их к деэскалации.