Անհրաժեշտ է արդիականացնել Սևրի հաշտության պայմանագրի միջազգային ազդեցությունը. 10 կուսակցության հայտարարությունը
aniarc
Սևրի պայմանագրի 100-ամյակի առիթով Հայաստանի Հանրապետության 10 կուսակցություններ միասնական հայտարարություն են տարածել:
Ինչպես փոխանցում է News.am-ը՝ հայտարարությունում մասնավորապես ասվում է.
«2020 թվականի օգոստոսի 10-ին լրացավ Սևրի պայմանագրի ստորագրման 100-ամյակը։
1920 թվականի օգոստոսի 10-ին Առաջին համաշխարհային պատերազմում հաղթանակ տարած Դաշնակիցների և Թուրքիայի միջև ստորագրված պայմանագիրը լուծում էր միանգամից մի քանի տարածաշրջանների կնճռոտ քաղաքական հարցերը, իսկ Թուրքիային՝ իբրև Աշխարհամարտում պարտված կողմի, պարտադրում էր ճանաչել իրենից անկախացող պետությունները և հարևանների հետ ճշտել նոր սահմանները։
Սևրի պայմանագիրը Մերձավոր Արևելքում, Հյուսիսային Աֆրիկայում, Արևելյան Եվրոպայում և Բալկաններում հարատև խաղաղության հաստատմանը միտված աշխարհաքաղաքական բնույթի հույժ կարևոր փաստաթուղթ է։ Թեև աշխարհաքաղաքական հետագա զարգացումները հնարավորություն չտվեցին Սևրի պայմանագիրը ստորագրող պետություններին վավերացնել այն, այնուամենայնիվ այդ պայմանագիրը իրավաքաղաքական կամքի բյուրեղացման հիմք դարձավ բազմաթիվ պետությունների անկախության և միջպետական սահմանների որոշակիացման համար։ Հետևաբար գործ ունենք մի պայմանագրի հետ, որը գործադրվել է մասնակի՝ հիմնականում չկիրառվելով Հայաստանի մասով:
Պայմանագրի՝ Հայաստանին վերաբերող հատվածը, ի թիվս այլնի, առավել համապարփակ է անդրադառնում Հայաստանի և Թուրքիայի միջպետական սահմանին։
Փաստենք, որ միջազգային մանդատով և իրավարարությամբ օժտված ԱՄՆ 28-րդ նախագահ Վուդրո Վիլսոնը նույն թվականի նոյեմբերի 22-ին ԱՄՆ-ի Մեծ կնիքով հաստատեց Հայաստան-Թուրքիա սահմանագիծը և իր որոշումը հանձնեց պայմանագիրը ստորագրած պետություններին։
Հատկանշական է, որ Թուրքիայի նույնիսկ այսօրվա քաղաքական վարքը, որը հանգեցնում է միջազգային հարաբերությունների ապակայունացման և իրեն հարակից տարածաշրջաններում ռազմաքաղաքական լարվածության, մեծապես պայմանավորված է Սևրի պայմանագրի՝ նաև Հայաստանին վերաբերող դրույթների չկատարմամբ։
Հետևաբար Թուրքիայի՝ օրեցօր ավելի ագրեսիվ և անկանխատեսելի դարձող ռազմաքաղաքական ապակայունացնող գործողությունների հետնապատկերի վրա, նույնիսկ մեկ դար անց արդիական են մնում ազգերի տարածաշրջանային արդար համակեցության սկզբունքները, արտահայտված Սևրի պայմանագում, որպես մոլորակի այս հատվածում հարատև արդար խաղաղության հաստատման, ազգերի և պետությունների իրավահավասար զարգացման գրավական։
Ելնելով վերոգրյալից, ինչպես նաև հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի համահայկական հռչակագիրը կարևորում է Սևրի պայմանագրի և Վուդրո Վիլսոնի իրավարար վճռի դերը Հայոց ցեղասպանության հետևանքների հաղթահարման հարցում՝ ընդգծում ենք.
1) Սևրի պայմանագիրը միայն պատմական փաստ չէ։ Այն այսօր էլ գոյություն ունեցող (կամ իրավահաջորդ) պետությունների միջև կնքված միջազգային պայմանագիր է, որի ուժի մեջ մտնելը և գործադրումը  կասեցվել է տարածաշրջանում ռազմաքաղաքական իրավիճակի փոփոխության պատճառով։
2) Սևրի պայմանագրի շուրջ միջազգային քննարկումները պետք է խթանվեն Հայաստանի Հանրապետության և պայմանագրի կողմ հանդիսացող պետությունների ակադեմիական հանրույթների կողմից, իսկ քաղաքական շրջանակները պետք է ցուցեն դրա կարևորությունն արդեն արդի աշխարհաքաղաքական և տարածաշրջանային գործընթացների շրջանակներում։
3) Հայաստանի և Թուրքիայի Հանրապետությունների միջև չկա մեկ այլ բազմակողմ միջազգային ճանաչում ստացած պայմանագիր, որն իրավաչափ կերպով լուծում է երկու պետությունների սահմանային հարցը։
4) Սևրի պայմանագրի և Վիլսոնի իրավարար վճռի 100-ամյակի կապակցությամբ անհրաժեշտ է հանդես բերել քաղաքական նախաձեռնողականություն` ի ցույց դնելով.
միջազգային հարաբերություններում Թուրքիայի կողմից Հայաստանի Հանրապետության հանդեպ դրսևորած թշնամական քաղաքականությունը,
Թուրքիայի կողմից Հայաստանի Հանրապետության ապօրինի շրջափակումը,
Թուրքիայի իշխանությունների մեղսակցությամբ՝ հայկական պատմամշակութային ժառանգության արդեն մեկ դարից ավել տևող հետևողական յուրացումը և ոչնչացումը,
Թուրքիայի կողմից Ադրբեջանին ցուցաբերվող ագրեսիվ ռազմաքաղաքական աջակցությունը, Ղարաբաղյան հիմնախնդրում նրա ներգրավման ապակառուցողական փորձերը, որոնք հաճախ ուղեկցվում են պատերազմական սպառնալիքներով,
Թուրքիայի կողմից հարևան անխտիր բոլոր տարածաշրջանների ապակայունացումը,
Թուրքիայում մարդու իրավունքների, այդ թվում՝ ազգային և կրոնական փոքրամասնությունների իրավունքների ոտնահարումը, ինչն արժանանում է պետական հովանավորչության,
Թուրքական իշխանությունների մոտեցումների անհամատեղելիությունն արդի քաղաքական գործընթացներին և մարդկության դիմակայած մարտահրավերներին։
5) Անհրաժեշտ է, որ Սևրի պայմանագիրը ստորագրած միջազգային իրավունքի ներկայումս գոյություն ունեցող սուբյեկտները, ինչպես նաև նրանք, որոնց սուբյեկտայնությունը պայմանավորվել է պայմանագրով, դիրքորոշում հայտնեն համաձայնագրում ամրագրված պետությունների քաղաքական ու իրավական կամքի կարևորության, ազգերի արդար համակեցության և դրա բացակայության պայմաններում խնդիրների արդիականության վերաբերյալ։
Մենք՝ ներքոստորագրյալ կուսակցություններս,
կարևորում ենք Սևրի հաշտության պայմանագրի պատմական, քաղաքական և իրավական առաքելությունը՝ Հայաստանի Հանրապետության և ամբողջ տարածաշրջանի անվտանգության ու հետագա զարգացման գործում,
անհրաժեշտություն ենք համարում Սևրի հաշտության պայմանագրի հնարավոր միջազգային ազդեցությունն արդիականացնելու գործընթացը,
հայտնում ենք մեր անվերապահ պատրաստակամությունը՝ մասնակցելու ազգային մեծ կարևորություն ունեցող այս գործընթացին,
կոչ ենք անում Հայաստանի Հանրապետության հասարակական-քաղաքական կազմակերպություններին միանալ այս նախաձեռնությանը։

Армянские партии выступили с заявлением: Севрский договор - не только исторический факт
По случаю 100-летия Севрского договора 10 партий Республики Армения распространили совместное заявление, передает News.am.
''Соглашение, подписанное 10 августа 1920 года между союзниками, победившими в Первой мировой войне, и Турцией, решало сложные политические вопросы сразу нескольких регионов, а Турцию, как проигравшую в мировой войне сторону, обязывало признать независимые от нее государства и уточнить с соседями новые границы.
Севрский договор является очень важным документом геополитического характера, направленным на установление долгосрочного мира на Ближнем Востоке, в Северной Африке, в Восточной Европе и на Балканах. Несмотря на то, что дальнейшие геополитические развития не предоставили возможность государствам, подписавшим Севрский договор, ратифицировать его, тем не менее, этот договор стал основой для кристаллизации политико-правовой воли многих государств и определенности межгосударственных границ. Следовательно, мы имеем дело с договором, который был применен частично, в основном не применяясь по части Армении.
Часть договора, касающаяся Армении, в числе прочего, наиболее всеобъемлющим образом затрагивает межгосударственную границу Армении и Турции. Отметим, что обладающий международным мандатом и правом 28-й президент США Вудро Вильсон 22 ноября того же года большой печатью США утвердил границу Армения -Турция и передал свое решение подписавшим договор государствам.
Примечательно, что даже сегодняшнее политическое поведение Турции, которое приводит к дестабилизации международных отношений и военно-политической напряженности в прилегающих к нему регионах, что в значительной степени обусловлено невыполнением Севрского договора, а также касающихся Армении положений.
Следовательно, на фоне все более агрессивных и непредсказуемых военно-политических дестабилизирующих действий Турции, даже спустя век актуальными остаются принципы справедливого регионального сосуществования наций, выраженные в Севрском договоре, как залог установления долгосрочного справедливого мира на этой части планеты, равноправного развития наций и государств.
Исходя из вышеизложенного, а также учитывая то обстоятельство, что всеармянская декларация к 100-летию Геноцида армян придает важное значение Севрскому договору и арбитражному решению Вудро Вильсона в вопросе преодоления последствий Геноцида армян, подчеркиваем:
1) Севрский договор - не только исторический факт. Это и сегодня международный договор, заключенный между существующими (или правопреемниками) государствами, вступление и применение которого приостановлено из-за изменения военно-политической ситуации в регионе.
2) Международные обсуждения по Севрскому договору должны стимулировать академические сообщества Республики Армения и государств сторон договора, а политические круги должны продемонстрировать его важность уже в рамках современных геополитических и региональных процессов.
3) Между республиками Армения и Турция нет другого многостороннего договора, получившего международное признание, который правомерно решает пограничный вопрос двух государств.
4) В связи со 100-летием Севрского договора и арбитражного решения Вильсона необходимо проявить политическую инициативность, демонстрируя:
враждебность политики Турции в отношении Республики Армения в международных отношениях,
незаконную блокаду Армении со стороны Турции,
длящееся уже более века по вине властей Турции последовательное присвоение и уничтожение армянского историко-культурного наследия,
агрессивную военно-политическую поддержку со стороны Турции Азербайджану, деструктивные попытки ее вовлечения в карабахскую проблему, которые часто сопровождаются военными угрозами,
дестабилизацию всех соседних с Турцией регионов,
попрание в Турции прав человека, в том числе прав национальных и религиозных меньшинств, что удостаивается государственного покровительства,
несовместимость подходов турецких властей к современным политическим процессам и противостоящим человечеству вызовам.
5) Необходимо, чтобы подписавшие Севрский договор ныне существующие субъекты международного права, а также те, субъектность которых закреплялась по договору, высказали позицию относительно важности политической и правовой воли закрепленных в соглашении государств, актуальности проблемы.
Мы, нижеподписавшиеся
придаем важность исторической, политической и правовой миссии Севрского мирного договора в деле безопасности и дальнейшего развития Республики Армения и всего региона,
считаем необходимым модернизацию возможного международного влияния Севрского мирного договора,
выражаем безоговорочную готовность участвовать в этом процессе, имеющем большое национальное значение,
призываем общественные и политические организации Республики Армения присоединиться к этой инициативе'', - говорится в заявление.