Արցախի նախագահը հրամանագիր է ստորագրել՝ միասնական արտաքին քաղաքականության վարման գործում հանրապետության պետական կառավարման մարմինների գործունեությունը համակարգելու մասին
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Արայիկ Հարությունյանը ստորագրել է հրամանագիր՝ միասնական արտաքին քաղաքականության վարման գործում հանրապետության պետական կառավարման մարմինների գործունեությունը համակարգելու մասին։
Փաստաթղթում, մասնավորապես, նշվում է, որ՝
Արցախի Հանրապետության պետական կառավարման համակարգում արտաքին գործերի նախարարությունն արտաքին գործերի բնագավառում հանրապետության կառավարության քաղաքականությունը մշակող և իրականացնող մարմինն է։
Արտաքին գործերի բնագավառում պետական կառավարման համակարգի այլ մարմիններն իրենց միջազգային բնույթի գործունեությունն իրականացնում են Արցախի Հանրապետության Նախագահի ծրագրի հիման վրա՝ արտաքին գործերի նախարարության հետ համաձայնեցված:
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը համակարգում է պետական կառավարման այլ մարմինների միջազգային բնույթի պաշտոնական գործունեությունը և միջազգային կապերը:
Արտաքին քաղաքականության հարցերի հետ կապված պաշտոնական հայտարարություններով հանդես են գալիս Արցախի Հանրապետության Նախագահը, Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարը, իսկ այլ պաշտոնատար անձինք` Արցախի Հանրապետության Նախագահի հանձնարարությամբ:
Արտաքին քաղաքական բնույթի պաշտոնական տեղեկատվությունը հրապարակվում է Արցախի Հանրապետության Նախագահի մամուլի քարտուղարի կամ տեղեկատվական ծառայության, արտաքին գործերի նախարարության մամուլի քարտուղարի կամ տեղեկատվական ծառայության, ինչպես նաև արտաքին գործերի նախարարության կողմից լիազորված ներկայացուցիչների միջոցով։
Պաշտոնատար անձինք և պետական կառավարման համակարգի մարմինների ներկայացուցիչներն իրենց լիազորությունների շրջանակներում կարող են հանդես գալ արտաքին քաղաքականության առանձին հարցերի վերաբերյալ հայտարարություններով և մեկնաբանություններով միայն Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության հետ համաձայնեցված դիրքորոշումներին համապատասխան:
Արցախի Հանրապետության պետական կառավարման մարմինների կողմից օտարերկրյա պետությունների, միջազգային կազմակերպությունների պաշտոնատար անձանց և մարմինների հետ հարաբերություններն իրականացվում են ԱԳՆ հետ համաձայնեցված։ Արցախի Հանրապետության պետական կառավարման մարմինները միջազգային համագործակցության ընթացքի և արդյունքների վերաբերյալ սահմանված ժամկետներում արտաքին գործերի նախարարությանը ներկայացնում են հաշվետվություն:

Президент Арцаха подписал Указ о координации деятельности органов государственного управления республики в проведении единой внешней политики
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян подписал Указ о координации деятельности органов государственного управления республики в проведении единой внешней политики.
В документе, в частности, отмечается:
В системе государственного управления Республики Арцах Министерство иностранных дел является органом, который разрабатывает и реализует политику правительства Республики в сфере внешних отношений.
Другие органы системы государственного управления осуществляют свою международную деятельность в области внешней политики на основе программы президента Республики Арцах по согласованию с министерством иностранных дел.
Министерство иностранных дел координирует официальную международную деятельность и международные связи других органов государственного управления.
С официальными заявлениями по вопросам внешней политики выступают президент Республики Арцах, министр иностранных дел Республики Арцах, а другие должностные лица - по поручению президента Республики Арцах.
Официальная информация внешнеполитического характера публикуется пресс-секретарем или информационной службой президента Республики Арцах, пресс-секретарем либо информационной службой министерства иностранных дел, а также уполномоченными министерством иностранных дел представителями.
Официальные лица и представители органов государственного управления в рамках своих полномочий могут выступать с заявлениями и комментариями по отдельным вопросам внешней политики только в соответствии с позициями, согласованными с министерством иностранных дел Республики Арцах.
Отношения органов государственного управления Республики Арцах с официальными лицами и органами иностранных государств, международных организаций осуществляются по согласованию с МИД. Органы государственного управления Республики Арцах в установленные сроки представляют в министерство иностранных дел отчет о процессе и результатах международного сотрудничества.