Առաջին բժիշկ Ազգային հերոսը․ Հագոպ Հովագուիմիանը պարգրատրվել է Հայրենիքի շքանշանով
ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի հրամանագրով՝ բազմաթիվ մարդկային կյանքեր փրկելու և երկարամյա անձնուրաց աշխատանքի համար բժիշկ Հագոպ Հովագուիմիանին շնորհվել է Ազգային հերոսի բարձրագույն կոչում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է ՀՀ առողջապահության նախարարությունը:
«Հիմք ընդունելով վարչապետի միջնորդությունը՝ համաձայն Սահմանադրության 136-րդ հոդվածի, ինչպես նաև «Հայաստանի Հանրապետության պետական պարգևների և պատվավոր կոչումների մասին» օրենքի 5.3-րդ հոդվածի 1-ին մասին. Առողջապահության զարգացման գործում Հայաստանի Հանրապետությանը մատուցած բացառիկ ծառայությունների, սրտի բարդ վիրահատություններ իրականացնող նորարարական բժշկական կենտրոն ստեղծելու և մեծաթիվ նոր մասնագետներ պատրաստելու, բազմաթիվ մարդկային կյանքեր փրկելու և երկարամյա անձնուրաց աշխատանքի համար բժիշկ Հագուպ (Հրայր) Սահակի Հովագուիմիանին պարգևատրել Հայրենիք շքանշանով»,- ասված է նախագահի հրամանագրում:
Հայրենիքի շքանշանը հանձնվում է երկրի պաշտպանության, իրավակարգի ամրապնդման բնագավառներում, ինչպես նաև ազգային նշանակալի արժեքների ստեղծման գործում Հայաստանի Հանրապետությանը մատուցած համազգային նշանակություն ունեցող բացառիկ ծառայությունների համար: Հայրենիքի շքանշանով պարգևատրված անձը համարվում է Հայաստանի ազգային հերոս:
Տարեսկզբին առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը խնդրել էր վարչապետին առաջարկել նախագահին բժիշկ Հագոպ (Հրայր) Հովագուիմիանին Հայրենիքի շքանշանով պարգևատրելու համար:
Հագոպ (Հրայր) Հովագուիմիանն առաջին բժիշկ Ազգային հերոսն է և 19-րդ անձը, որ արժանացել է այդ բարձրագույն կոչմանը։

Первый врач - национальный герой Армении: Агоп Овагуимиан награжден орденом Отечества
Указом президента Республики Армения Армена Саркисяна, за спасение многих человеческих жизней и многолетнюю самоотверженную работу доктор Агоп Овагуимян удостоен высшего звания Национального героя. Как передает "Арменпресс", об этом сообщило министерство здравоохранения Армении.
"Принимая за основу ходатайство премьер-министра, согласно ст. 136 Конституции, а также ч. 1 ст. 5.3 Закона Республики Армения “О государственных наградах и почетных званиях Республики Армения”, за исключительные заслуги в деле развития здравоохранения, создание инновационного медицинского центра, осуществляющего сложнейшие операции на сердце, а также подготовку новых специалистов, спасение многих человеческих жизней и многолетнюю самоотверженную работу наградить доктора Агопа (Грайра) Сааки Овагуимиана орденом Отечества", - говорится в указе президента.
Орден Отечества вручается за исключительные заслуги, имеющие общенациональное значение в сферах обороны, укрепления правопорядка страны, а также в деле создания значимых национальных ценностей. Лицо, награжденное орденом Отечества, считается Национальным героем Армении.
В начале года министр здравоохранения Арсен Торосян обратился к премьер-министру с предложением о награждении доктора Агопа (Грайра) Овагуимяна орденом Отечества.
Агоп (Грайр) Овагуимян - первый врач - национальный герой и 19-й человек, удостоенный этого высшего звания.