Թուրքիան գերմանական օդանավին արգելել է թռչել իր օդային տարածքով և տանել հայ խաղաղապահներին․ Spiegel
Թուրքիան Գերմանիայի զինված ուժերի օդանավին արգելել է իր օդային տարածով ժամանել Հայաստան և ժամանակին տեղափոխել Աֆղանստանում խաղաղարար առաքելություն իրականացնող հայ խաղաղապահներին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է գերմանական Spiegel -ը:
Ինքնաթիռը հուլիսին Գերմանիայից Հայաստան էր ուղևորվում Աֆղանստանում գերմանական հրամանատարության ներքո ծառայող հայ խաղաղապահներին վերցնելու համար: Լրատվամիջոցը նշում է, որ թուրք դիսպետչերն ինքնաբուխ կերպով և առանց պատճառի հրաժարվել է ռազմական ինքնաթիռին Թուրքիայի օդային տարածքով թռչելու թույլտվություն տալուց: Խնդիրը չի լուծվել նաև Թուրքիայի իշխանությունների կողմից և Գերմանիան ստիպված է եղել օդանավը Հայաստան ուղարկել ավելի երկար ճանապարհով՝ օգտվելով Ռուսաստանի օդային տարածքից և միայն օգոստոսի կեսերին կարողնալով տեղափոխել հայ խաղաղապահներին։
Լրատվամիջոցը նշում է, որ ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների համար սովորական երևույթ է իրար տարածքով թռչելու թույլտվություն տալը: Այս հանգամանքով պայմանավորված, գերմանացի զինվորականները միջադեպը համարում են Անկարայի կողմից դիտավորյալ սադրանք։ Լրատվամիջոցը հիշեցնում է Թուրքիայի վերաբերմունքը Հայաստանի նկատմամբ, դիվանագիտական հարաբերությունների բացակայությունը, ինչպես նաև դիրքորոշումը Օսմանյան կայսրության կողմից 1915թ. կազմակերպված և իրականացված 1,5 միլիոն մարդու կյանք խլած Հայոց ցեղասպանության նկատմամբ, որը մինչև օրս թուրքական կառավարությունը հրաժարվում է ընդունել:

Турция запретила полет немецкого самолета через свое воздушное пространство в Армению (Spiegel)
Турция запретила полет немецкого военного самолета через свое воздушное пространство в Армению. Самолет должен был своевременно перевезти армянских миротворцев, выполняющих свою миссию в Афганистане.
Как  передает "Арменпресс", об этом сообщает Spiegel.
В июле самолет летел из Германии в Армению, чтобы забрать армянских миротворцев, служащих под немецким командованием в Афганистане. В СМИ отмечается, что турецкий диспетчер без всякой причины, спонтанно, отказал военному самолету в разрешении на  полет через  воздушное пространство  Турции. Проблема не была решена и турецкими властями: Германии пришлось отправить самолет в Армению более длинным маршрутом, используя воздушное пространство России, и только в середине августа удалось перевезти армянских миротворцев.
По сообщениям Spiegel, страны-члены НАТО разрешают друг другу летать через  свои воздушные пространства. В связи с этим  немецкие военные считают инцидент умышленной провокацией Анкары. СМИ напоминают об отношении Турции к Армении, об отсутствии дипломатических отношений, а также о позиции относительно Геноцида армян в Османской империи в 1915 году. Правительство Турции до сих пор отказывается признать Геноцид армян, унесший жизни 1,5 миллиона человек.