Ներկայացվել է «Հայփոստի» 2020-2025 թթ. զարգացման ռազմավարության նախագիծը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ այսօր տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել է «Հայփոստ» փոստի ազգային օպերատորի 2020-2025թթ. զարգացման ռազմավարության նախագիծը:
Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը նախ անդրադարձել է վերջին 5 ամսում «Հայփոստ»-ում իրականացված փոփոխություններին. վերագործարկվել է ԱՄՆ-ի գրասենյակը, քայլեր են ձեռնարկվում Չինաստանում «Հայփոստի» ներկայացուցչության բացման ուղղությամբ: Կենսաթոշակներն արդեն վճարվում են էլեկտրոնային համակարգով, բացվել է սահմանամերձ Բարեկամավան համայնքի նոր փոստային բաժանմունքը, գործարկվել է հիբրիդային փոստ ծառայությունը, ակտիվացել է միջազգային համագործակցությունը: Նախատեսվում է մինչև տարեվերջ գործարկել Հայփոստ էլեկտրոնային դրամապանակը: Հուլիսից ՀՀ ողջ տարածքում գործում է «Հայփոստի» աշխատակիցների խրախուսման ծրագիր, օգոստոսին շուրջ 1300 աշխատակիցների շրջանում արձանագրվել է մոտ 25 տոկոս միջին աշխատավարձերի աճ:
Ներկայացնելով «Հայփոստ» ՓԲԸ 2020-2025թթ. զարգացման ռազմավարության նախագիծը՝ գլխավոր տնօրեն Հայկ Կարապետյանը խոսել է գույքագրված խնդիրների, ընթացիկ վիճակի և զարգացման տեսլականի մասին: Նրա խոսքով՝ ռազմավարությունը մշակվել է խորհրդատու կազմակերպության հետ համատեղ միջազգային լավագույն փորձի ուսումնասիրության հիման վրա: 2020-2025թթ. բարեփոխումների իրականացմամբ ակնկալվում է «Հայփոստը» դարձնել արդյունավետ կառավարմամբ և շահութաբեր բիզնես մոդելով փոստային կապի ազգային օպերատոր: Ռազմավարական նպատակներն են՝ ապահովել բարձրակարգ փոստային կապի հասանելիություն ՀՀ տարածքում և ՀՀ-ից դուրս, համաչափ զարգացնել ենթակառուցվածքները, մատուցել որակյալ ինչպես փոստային, այնպես էլ լրացուցիչ ծառայություններ և ներդնել թվային նոր լուծումներ: Առաջարկվում է թիրախային դիտարկել վճարահաշվարկային, լոգիստիկ, էլեկտրոնային առևտրի, ֆինանսական, պետական ծառայությունների, գույքի կառավարման ոլորտները: Ներկայացվել են այս ուղղություններով առաջարկվող միջոցառումները, ինչպես նաև կանխատեսվող հիմնական ցուցանիշները:
Ռազմավարության վերաբերյալ ծավալվել է մտքերի շահագրգիռ փոխանակություն: Քննարկվել են «Հայփոստ» ցանցի բարելավմանը, ենթակառուցվածքների զարգացմանը, գոյություն ունեցող, նախատեսվող և նոր, այդ թվում՝ պետական ծառայությունների մատուցմանը, բարեփոխումների շղթայական ազդեցությանը, ծախսարդյունավետությանը վերաբերող հարցեր:
Վարչապետը նշել է, որ «Հայփոստը» լայն ներկայացվածություն ունի Հայաստանի ողջ տարածքում, և դա հնարավորություն է տալիս բարեփոխումները դիտարկել ոչ միայն փոստային ծառայության բարելավման, այլև հարակից ենթակառուցվածքների շղթայական զարգացման և կորպորատիվ մշակույթի ներդրման տեսանկյունից: Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է լրամշակել նախագիծը, հստակեցնել այն պետական ծառայությունների շրջանակը, որոնք կարող են մատուցվել «Հայփոստ»-ի կողմից, քարտեզագրել և ներկայացնել քննարկման:
Կառավարության ղեկավարը հանձնարարել է նաև ներկայացնել կազմակերպության անշարժ գույքի շահավետ կառավարման մանրամասն նախագիծ:

Draft Haypost Development Strategy for 2020-2025 Discussed in Government
Prime Minister Nikol Pashinyan today held a consultative meeting to discuss the draft of national operator Haypost’s development strategy for 2020-2025t.
Minister of High-Tech Industry Hakob Arshakyan first referred to those organizational changes made in Haypost over the past 5 months. The U.S. field office has been reopened. Efforts are underway to open a Haypost office in China. Pensions are being paid electronically; a new post office has been established in the border community of Barekamavan. A hybrid mail service has been launched. International cooperation has intensified. Haypost’s e-wallet will be operational by this yearend. A nationwide system of incentives was introduced for Haypost staff in July, 2020. Some 1300 Haypost employees saw a 25% rise in average salaries as early as in August.
Presenting Haypost’s 2020-2025 draft development strategy:, Director General Hayk Karapetyan referred to inventory problems, reported on the current state of affairs and the development strategy, which was developed on the basis of a study of international best practices in cooperation with the consulting organization. The ongoing reform is expected to make Haypost a national post operator with efficient management and a profitable business model in 2020-2025.
The strategic goals are meant to ensure access to high-quality postal communication both at home and abroad, as well as to develop infrastructure in a balanced way, provide high-quality services and introduce new digital solutions. A special focus will be placed on payments, logistics, e-commerce, financial, public services, property management, etc.
Issues related to Haypost network’s improvement, infrastructures development, introduction of new services, the impact of reforms and cost-effectiveness were discussed during the exchange of views that followed.
The Prime Minister stressed that Haypost is widely represented in the whole territory of Armenia, and therefore the reform should be seen not only as a means of improving postal services, but they also should be considered from the perspective of chain infrastructure development and introduction of corporate culture.
Nikol Pashinyan instructed to amend the draft, clearly specify the scope of Haypost-administered public services, work out a roadmap and submit it to the government for discussion. The Premier also instructed to submit a detailed draft for profitable management of Haypost’s real assets.